Károsnak tartja a külföldi munkaerő-kölcsönzést a főpolgármester
További Belföld cikkek
- Magyar Péter Sulyok Tamás helyébe lép
- Publicus: Még a Fidesz-szavazóknak sem tetszett a Menczer–Magyar csörte
- Csaknem 700 millió forintot költött az állam a volt köztársasági elnökökre az elmúlt két évben
- Budapest számos pontján összeomlott a palackvisszaváltó rendszer
- Életet menthet, ha felfigyelünk erre a néhány jelre a hideg időben
Budapest vezetője szerint a vendégmunkások munkaerő-kölcsönzéssel való foglalkoztatása hosszabb távon káros hatással van a munkaerőpiaci folyamatokra, ezért a főváros saját cégei számára ilyen foglalkoztatást nem is engednek meg.
Karácsony Gergely szerint a fővárosi cégeknél, illetve intézményeknél (az úgynevezett Budapest-családban) mintegy ezer betöltetlen álláshely van, ezeket a munkavállalókat védő, őket anyagilag is megbecsülő megoldások révén igyekeznek betölteni.
Emlékezetes, hogy a BKK-val szerződésben álló ArrivaBus Kft. – amely jelenleg a fővárosi közösségi közlekedésében részt vevő buszok egyharmadát üzemelteti – egy munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cégen keresztül távol-keleti vendégmunkásokat alkalmaz.
A főpolgármester magát a munkaerő-kölcsönzést is problémának tartja, mert úgy véli, ez hosszabb távon árt a magyar munkavállalóknak is.
A minőségi munkahely nem tud olyan lenni, ahol a valódi munkáltató és a munkavállaló között nem létezik érdemi kapcsolat, csupán egy cég kölcsön ad embereket egy másik cégnek. Ez így kiszolgáltatottá, védtelenné teszi a dolgozókat, rombolja a munkavállalói jogokat, és megakasztja a bérfelzárkóztatás ütemét. Szerintünk a munkavállalói jogokat erősíteni kell, nem rombolni. Szerintünk a bérek felzárkóztatása kell, és nem leépítése. És Magyarországnak igenis van munkaerő tartaléka, akikről bűn lemondani
– fogalmazott közösségi oldalán Karácsony Gergely.
Hamarosan ki fog derülni, hogy valóban van-e Budapesten a hiányzó szakmák betöltésére megfelelő és mobilizálható munkaerő, a főváros ugyanis a Biodómban november 10-én és 11-én az Első Budapesti Állásbörze keretében igyekszik a számára szükséges, de hiányzó munkaerőt megtalálni.
Kétségtelen, hogy a magyar kormány hiányszakmának minősítette a járművezetői szakmát, megteremtve ezzel a területen a munkaerő-kölcsönzés lehetőségét.
Ugyanakkor döntése szerint külföldi munkaerő alkalmazására csak és kizárólag akkor kerülhet sor, ha magyar munkaerővel már nem tölthetők be az üres álláshelyek. Márciusban a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági Évadnyitóján Orbán Viktor miniszterelnök úgy fogalmazott:
Magyarországnak a következő egy-két évben szüksége lesz 500 ezer új munkaerőre. Ez rengeteg kérdést vet fel, nagyon határozottnak kell lenni. A gazdasági észszerűség csak az egyik szempont. Ha önök láttak már vendégmunkásokkal megterhelt nyugati országokat, láthatják, milyen dilemmákkal kell szembenézni.
Az Országgyűlés hétfői ülésén a jobbikos Lukács László György Orbán Viktor kínai útját felelevenítve azt mondta, szerinte Orbán Viktor „személyes meghívót” adott a migráns munkásoknak, akik elveszik a magyar emberek munkáját.
A miniszterelnök erre úgy reagált, hogy Magyarország a magyaroké, és a magyarországi munkahelyek is a magyarokat illetik meg. Egymillióval több ember dolgozik az országban 2010 óta. Válaszában ismét leszögezte, hogy csak annyi vendégmunkás jöhet, amennyi betöltetlen állás van.
Karácsony Gergely a külföldről érkező munkavállalókat illetően viszont azt hangsúlyozta, hogy nem a külföldiekkel van baj, tévedés lenne erre következtetni elvi meggyőződésükből, mert – mint fogalmaz – „Budapest nagyszerűsége a sokszínűségében rejlik, és ez így is marad”.