Nem lesz tartós jégtakaró, veszélyben a Balaton élővilága
A hazai tavainkon szerte az országban megjelent egy vékony jégborítás – írja a Sokszínű Vidék.
A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Fejér Vármegyei Szakaszmérnöksége Velencei-tavi Tófelügyelőségének tájékoztatása szerint a Velencei-tavon a kikötőkben, öblökben, védett part menti területeken mintegy 1-2 centiméteres vastagságú jégréteg alakult ki. A nyílt vízfelületeken nagyjából 1 centis összefüggő jégréteg képződött.
A Balatonon is megjelent a jéghártya, de még annyira vékony, hogy enyhén hullámzott is.
A következő napokban némi enyhülés várható, és eleve vékony a jégréteg, így
SEMMILYEN KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT NEM SZABAD A JÉGRE MENNI A MAGYARORSZÁGI TAVAKON.
Somogyi Boglárka limnológus, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatárs a sonline.hu megkeresésére arra hívta fel a figyelmet, hogy egy-kéz évtizede még akár száz napig is eltartott az akár 50–70 centiméter vastag jégpáncél a Balatonon, ami védte, melegítette és nyugalmat biztosított a telelő élővilágnak.
2008 és 2012 között több olyan kutatás is volt, melyben azt vizsgálták: megváltoztatja-e a tó vizének fizikai és kémiai környezetét és algavilágát, ha a Balaton nem fagy be tartósan. Kiderült, hogy a jelenség nagyban érinti a planktonikus algákat, amelyek a vízi élővilág alapját képezik.
amennyiben nem alakul ki jégtakaró, az élőhelyvesztést is jelent.
„Ha kevés időre vagy egyáltalán nem fagy be a Balaton, a víz melegebb lesz, és az élővilág téli nyugvó periódusa is eltolódik. Valószínűleg olyan körülmények lesznek jellemzőek télen, mint amit eddig kora tavasszal tapasztaltunk” – fejtette ki a szakértő.