Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMKész tervet vázolt egy párt a magyar egészségügy rendbetételére
További Belföld cikkek
- A rendőrség 210 ittas vagy bedrogozott járművezetőt kapcsolt le
- 13 éves lányt kényszerített prostitúcióra a nyírmihálydi baltás gyilkos
- Adminisztratív úton szigorítanák a közpénzből hirdetők plakátkampányait
- Most már biztos, Gulyás Gergely szakított az ünnepi hagyománnyal
- Fehérbe borult a táj a Mecsekben, van, ahol 25 centiméteres a hótakaró
A politikus hangsúlyozta, hogy az egészségügy egészét át kell alakítani. „Senki se legyen azért szegény, mert beteg és senki ne legyen beteg azért, mert szegény” – húzta alá. Mint fogalmazott először a finanszírozást kell rendbe tenni ehhez, azaz a GDP arányos eddigi 5 százalékos ráfordítást legalább 7 százalékra kell emelni, amivel ebben előrébb kerülhetnénk az uniós lista végéről.
Szelényi Zoltán szerint már ezzel is lehetne faragni a kórházak idei 125 milliárd forintnyi rekordadósságából, de megoldást az jelenthetne, ha érdekében valós költségfinanszírozás alapjára helyeznék az ellátást.
„Sürgető lenne a szakmát megfiatalítani, a bérek emelésével, a munkakörülmények javításával lehetne vonzóbbá tenni a hivatást”– fogalmazott. Rámutatott: a háziorvosi rendszer az alapellátás első frontvonala, ezért a fiatalok bevonzása a területre kulcsfontosságú, annál is inkább, mert jelenleg 60 év körüli az átlagéletkor, tartósan betöltetlen praxisok száma pedig meghaladja a 600-at az országban. „Ez jelenleg hihetetlenül nehéz körülményeket eredményez, sokan nem rendelkeznek saját háziorvossal, sok településen csak helyettesítők vannak. Mivel ők képeszik az egészségügyi rendszer alapját, nélkülük nem működhet”– hangsúlyozta.
A politikus szerint a szűrőprogramok kiterjesztése és megújítása is fontos lenne, hogy a népbetegségek, kiváltképp a hazánkban legtöbb áldozatot szedő daganatos, vagy a szív- és érrendszeri betegségek időben felismerhetők, így jobban kezelhetők legyenek.
Kiemelte: átalakításra szorul az egészségbiztosítási rendszer is, annak érdekében, hogy mindenki férjen hozzá azonos szintű ellátáshoz. „Ez ne attól függjön, hogy hol vagy milyen anyagi körülmények között él a beteg” – jegyezte meg, hozzátéve: a közellátás hozzáférési nehézségei miatt ma a magyarok jelentős része a magánegészségügyben keresi a gyógyulást, jelentős pluszköltségeket vállalva.
Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, mennyire hiányos a járvány- és népegészségügyi szektor is, tenni kell ezek javításáért. Ennek érdekében Szelényi Zoltán szerint az ANTSZ laborhálózatát és rendszerét fel kell állítani, a szakembereket vissza kell hívni.
A jövőbeni humánerőforrás hiány megelőzére pedig vonzóvá kell tenni az orvos- a szakdolgozóképzést – írja az MSZP közleményében.