Megválasztották az év emlősét
További Belföld cikkek
- Tisza Párt: amíg ez meg nem történik, addig nem döntünk a főpolgármester-helyettesekről
- Autót, pálinkát és még egy grillsütőt loptak, de nem jutottak messzire a gyöngyösi betörők
- Elbúcsúztatták Révész Zsuzsát
- Villamos elé hajtott egy Mercedes Szegeden
- Napokig küzdött a túlélésért egy túrázó a Bükkben
A Vadonleső Program 2024-ben az év emlősének a vadmacskát választotta, amely a házi cirmos közeli rokona.
A program gondozásában az Év Emlőse díjat idén már 11. alkalommal „adták át”, a győztes jutalma pedig, hogy egész éves eseménysorozattal hívják fel a figyelmet a kiválasztott védett vagy fokozottan védett emlősfaj és élőhelye fontosságára, jellemzőire.
A korábbi év emlősei az elmúlt években:
- 2024 – vadmacska
- 2023 – vakond
- 2022 – törpeegér
- 2021 – hermelin
- 2020 – vidra
- 2019 – hiúz
- 2018 – földikutya
- 2017 – mogyorós pele
- 2016 – denevér
- 2015 – ürge
- 2014 – sün
A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. MTI-hez eljuttatott tájékoztatója szerint
az európai vadmacska küllemében nagyon hasonlít a házi macskához, de életmódjában, viselkedésében vérbeli vadállat.
A ragadozó Skóciától Dél-Európáig, keletre a Kaukázus vonulatáig megtalálható, a nappalokat meghúzódva tölti, éjszaka nyíltabb terepen, erdei tisztásokon vadászik. Legutóbb novemberben sikerült egy példányt lencsevégre kapni Zobákpuszta közelében.
Csaknem kizárólag frissen elejtett állatokból áll a tápláléka: rágcsálókat, madarakat, de akár üregi nyúl méretű zsákmányt is ejthet. Azokban az években, amikor a mezei pockok állománya megnő, kifejezetten hasznos a mezőgazdaság számára, hogy több vadmacska is kizárólag azokat fogyasztja.
A vadmacska valódi természetvédelmi helyzete még nem tisztázott, ami viszont látszik, hogy több területen is jelentős a hibridizáció (a házi macskákkal való keveredés), ami a hosszú távú fennmaradásukat veszélyezteti. A közleményben a felelős házimacska-tartásra, a házi kedvencek ivartalanítására és portán belül tartására hívják fel a figyelmet, ami a faj megmaradásának záloga lehet.
A programot az Agrárminisztérium és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működteti a Magyar Természettudományi Múzeum és a Fővárosi Állat- és Növénykert közreműködésével.
A 2009 óta 18 védett növény- és állatfaj elterjedési és veszélyeztetettségi adatait gyűjtő Vadonleső Program Magyarország egyik első közösségi adatgyűjtő programja.
(Borítókép: Matthias Bein / picture alliance / Getty Images Hungary)