Fenyő-gyilkosság: rendőrt kellett hívni, Portik Tamás fia nekitámadt a bírónak
További Belföld cikkek
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
- Tömeges elbocsátás zajlik a főváros marketingcégénél
- Megszólalt az ügyészség a Till Tamás meggyilkolásával gyanúsított férfi letartóztatásáról
- Kijöttek az adatok: csaknem 20 ezren fordultak orvoshoz a múlt héten
- Csak óvatosan a Budai alsó rakparton, ha nem figyel, könnyen büntetés lehet a vége
Nem indult zökkenőmentesen a Fenyő-gyilkosság tárgyalása, először a biztonságiakat, majd a rendőrséget kellett értesíteni a másodrendű vádlott, Portik Tamás fia miatt. A tárgyalás kezdete előtt, amikor Póta Péter tanácselnök megérkezett a teremhez, az útját állta a fiatal férfi. Egy rövid szóváltást követően a tanácselnök hiába figyelmeztette, hogy menjen az útjából, Portik fia egy pohár kávét öntött a bíró arcába. Végül a Pesti Srácok újságírója, Szemán László lépett közbe, és vitte arrébb a fiatal férfit. Először a Fővárosi Törvényszék biztonsági szolgálata érkezett a helyszínre, majd a Budapesti Rendőr-főkapitányság munkatársai kezdték meg az adatrögzítést.
Végül nagyjából fél tucat rendőr kísérte át az illetékes kapitányságra őt, és tanúként vitték át Portik volt anyósát, későbbi feleségének édesanyját is.
Mindketten együttműködtek az egyenruhásokkal, nyugodtan hagyták el a tárgyalóterem környékét. Később a megkeresésünkre a Központi Nyomozó Főügyészség szóvivője közölte, hogy hivatalos személy elleni erőszak miatt indítottak eljárást.
Még mielőtt elkezdődhetett volna a tárgyalás, a szinte folyamatosan ügyvédet váltó Portik Tamás ismételten kifogást emelt a védője személye ellen. Vincze Tamás ügyvédről úgy gondolja, hogy komoly érdekellentét van közöttük, korábban viszont Vincze hónapokon át képviselte az ügy tárgyalása alatt. Póta Péter tájékoztatása szerint ugyanezt mondta neki Portik fia is, amikor a fiatal arcon öntötte a hideg kávéval, amiből a szemébe is került.
Portik erre úgy reagált, hogy szerinte a bíró elfogult, ezért nem vezetheti többet a tárgyalást. Állítja, hogy a korábbi kirendelt védője megfenyegette, ezért őt is feljelentette a rendőrségnél. A hosszas észrevételezésnél többször is közölte Póta Péterrel, hogy szerinte szándékosan árt neki a tanácselnök, ezért le kell adnia az ügyet.
Portik értekezése után elsőként Póta Péter reagált, amely során röviden kifejtette, hogy nem tartja magát elfogultnak. Majd az ügyészség képviselője jelezte, hogy Portik Tamás már egy éve visszaél az ügyvédi meghatalmazásokkal. Az ügyészség véleménye szerint Portik folyamatosan késlelteti a határozathozatalt, és a viselkedése vélhetően a jövőben sem fog változni. Végül közölte, nem látja akadályát annak, hogy Vincze Tamás vagy a korábban kirendelt Danicz Linda elmondja a védői beszédét.
Vincze Tamás ügyvéd szerint nem lehetséges, hogy folyamatosan képviselje Portik Tamást, olyan nagy a bizalomvesztés kettejük között, de az ügyvédi titoktartás miatt ennél többet nem mondhat. Végül kérte a kirendelése alóli felmentését Póta Péter bírótól.
Nem mentik fel az ügyvédet
Egy rövid szünet után Póta Péter közölte: elutasítja Vincze Tamás indítványát, hogy mentsék fel Portik Tamás képviselése alól. A hosszas indoklás után hozzátette, hogy van helye a fellebbezésnek a döntéssel szemben. Ezzel a lehetőséggel Vincze Tamás és Portik Tamás is élt, majd Vincze közölte, hogy biztosan nem kezdi meg a védői beszédet. Mivel Vincze Tamás nem tudná a következő napokban a perbeszédét megtartani, ezért Póta Péter közölte, hogy akkor kezdődik az utolsó szó joga.
Az ügyészség viszont úgy gondolja, hogy a perbeszéd lehetőségét adják meg Vincze Tamásnak, és a szünetben elmehetne az ügyvédi irodába a jegyzetéért. Ezzel a lehetőséggel a védő nem kívánt élni, a lehetőség viszont továbbra is él az ebédszünetig. Ha nem lesz védőbeszéd, akkor utolsó szó jogán történő megszólalással folytatódik az ügy.
Gyárfás Tamás: Az ő halála az én életemet is tönkretette!
A szünet után Portik Tamás közölte, hogy a meghatalmazott védője nem tudott eljönni a mai tárgyalásra, mert másik ülésen kellett részt vennie. Ezek után Vincze Tamás indítványozta, hogy a reggel történtek miatt kérjék be a rendőrségi jegyzőkönyveket, hogy kivizsgálják, Póta Péter valóban elfogult-e.
Azt mondta a fiamnak, hogy életfogytiglanra fog ítélni!
ordította közbe egy ponton Portik Tamás.
Védői beszéd híján Gyárfás Tamás kapta meg az esélyt, hogy utolsó szó jogán szóljon a bírósághoz. „Nem tettem semmi olyat, ami jogszabályokba ütközne. Szívesen használnám az ártatlan kifejezést, de elborzaszt, mintha tényleg védekeznem kellene. Sokszor felmerült bennem, hogy mit keresek egyáltalán itt” – olvasta fel nyilatkozatát Gyárfás Tamás, majd kitért a munkatapasztalataira és az ezzel járó versengésekre. Mint mondta, ezeket viszont soha nem erőszakkal, csupán verbálisan igyekezett feloldalni.
A tárgyalás során nem csupán tagadtam, de cáfoltam is a vád állításait. Az utolsó ráadáshónapok voltak a legkegyetlenebbek, amikor csak vársz és vársz, és reméled, hogy a védekezéseid nem merülnek a feledésbe.
Kiemelte, hogy évek óta mást sem tesz, csak próbálja megcáfolni a vádakat és a bizonyítékokat. „Az ő halála, amihez semmi közöm nincs, az én életemet is tönkretette!” – mondta, amikor kitért Fenyő Jánosra, hozzátéve, hogy a médiamogul halálának pillanatában már nem volt közöttük semmilyen viszály. Tudja, hogy az életét már nem kapja vissza, de reméli, a becsületét még visszaszerezheti.
Ezek után Portik Tamás szólalhatott volna fel az utolsó szó jogán, ám ő halasztást kért, mert több napon keresztül fogja kifejteni az álláspontját. Portik is kérte, hogy szerezzék be a rendőrségi jegyzőkönyveket a ma történtekről, valamint mentsék fel Vincze Tamást a tárgyaláson való részvétel alól.
Folytatás szerda reggel várható, amikor Portik Tamás videókapcsolás segítségével mondhatja el az utolsó felszólalását.
Huszonhat éve rejtély a Fenyő-ügy
A 2019-ben indult perben Gyárfás Tamás, a Nap TV egykori producere ellen az a vád, hogy előbb Tasnádi Pétert bízta meg üzleti riválisa, Fenyő János megöletésével, majd mivel ő ezt nem hajtotta végre, Portik Tamáshoz fordult, aki a szlovák bérgyilkosnak, Jozef Rohácnak adta ki a feladatot. A vádlottak mindent tagadnak.
A bíróság a Farkasréti temetőben megtalált, Gyárfás és Portik között lezajlott, Portik által titokban rögzített beszélgetések 512 percnyi hangfelvételeit nyelvész szakértők segítségével vizsgálta. Korábban a bíróságon azt a két férfit kérdezhette a bíróság és a vádlottak, akik a hangfelvételekkel megkeresték Gyárfás Tamást. Egyikük, D. István Portik Tamás régi ismerőse volt, aki a 2000-es évek elején többször is találkozott a vádlott élettársával.
A nő egyszer csak beállított hozzá egy zsák gyerekruhával, és közölte vele, hogy ezek nagyon fontosak. Csak évekkel később, amikor a zsák már Kölnbe került egy költözés miatt, nézte meg egy barátjával, hogy mik is ezek a ruhák. Akkor találták meg a textíliákba belevarrt hanghordozókat.
Először nem merték áthozni a határon, így a bécsi pályaudvar egyik csomagmegőrzőjében rejtették el. Onnan került el a későbbiekben a Farkasréti temetőbe, majd a rendőrséghez. Még mielőtt a hatóságokhoz kerülhetett volna az anyag, a két tanú leírt néhány idézetet, és diktafonra is felvett pár mondatot a felvételről. Ezekkel még 2017-ben valaki megzsarolta Gyárfás Tamást.
(Borítókép: Rendőrségi intézkedés a Fenyő-gyilkosság tárgyalásának a kezdetén 2024. január 30-án. Fotó: Szollár Zsófi / Index)