Súlyos vádakat fogalmazott meg a vizsgálóbizottság a Ruszwurm ügyében
További Belföld cikkek
- 2053-ig titkosították a Védelmi Beszerzési Ügynökséget ért hekkertámadásról szóló bizottsági ülés dokumentumát
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
- Török Gábor szerint Menczer Tamás kocsmai szintre ment le, a Nézőpont elemzője nekiment a politológusnak
- Index-értesülés: Gyurcsány Ferenc kihívója randalírozott hajnalban Budapesten, rendőrségi ügy lett belőle
Súlyos bűncselekmények gyanúját vetette fel az I. kerület polgármesterével szemben a Ruszwurm cukrászda ügyében összehívott vizsgálóbizottság. A részleteket feltérképező testület munkájában csak a jobboldal képviselői vettek részt, a V. Naszályi Márta polgármestert támogató képviselők nem kívánták együttműködésükkel legitimálni a vizsgálóbizottság munkáját.
A január utolsó napján megjelent vizsgálati jelentés szerint három bérleti szerződéssel összefüggő (Dísz tér 16. szám alatti üzlethelyiség, Szentháromság utca 7. szám alatti üzlethelyiség és a Szentháromság utca 7. szám alatti pince) eseteket tekintettek át. A bérleti szerződések az üzlethelyiségek esetében határozatlan idejűek voltak, míg a pince esetében határozott idejű bérleti jogviszony jött létre a felek között.
Az üzlethelyiségek szerződését az Önkormányzat 2015. május 22. napján egyoldalúan felbontotta, míg a pince bérleti szerződését annak 2017. október 31-ei lejárta után nem hosszabbította meg.
Mindezek ellenére a Ruszwurm Kft. a szerződések felbontását követően az ingatlanokat nem adta vissza az önkormányzatnak, és innentől kezdve bérleti díjat sem fizetett. Ezért az önkormányzat 2019. január 21. napján polgári peres eljárásokat indított vele szemben.
A Ruszwurm tulajdonosa állítása szerint Váradiné Naszályi Márta, akkori önkormányzati képviselővel és polgármesterjelölttel még a 2019-es önkormányzati választások előtt tárgyalt, ekkor vetette fel a politikus, hogy kampánytámogatásért cserébe, megválasztása esetén „kisimítja az önkormányzat és a Ruszwurm közötti jogvitát”. Ennek megtörténtét V. Naszályi Márta határozottan cáfolta.
2020. január 23-án az önkormányzat kezdeményezésére a peres eljárások szüneteltek egészen szeptember 20-áig, ám a szüneteltetést – a kialakult joggyakorlattal ellentétesen – a felek nem közös nyilatkozatban kérték, azt az önkormányzat jogi képviselője kezdeményezte elsőként. A dokumentum szerint:
A szüneteltetés kérésének megalapozottsága nem alátámasztott, annak ténye felveti az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodás szabályszerűtlenségét, valamint nemzeti vagyon védelmének megsértését.
A perek szüneteltetése idején találkozott egymással Váradiné Naszályi Márta és a Ruszwurm ügyvezetője, Szamos Miklós, ám utóbbi semmiféle egyezségi ajánlatot nem tett.
A jelentést összeállítók azt is kifogásolták, hogy a polgármester (a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló törvény alapján) saját hatáskörben eljárva két ízben is közterület-használati engedélyt adott a Ruszwurmnak, miközben ennek lehetőségét a 2020. október 8-áig hatályos önkormányzati rendelet kizárta, megállapítva, hogy ez az önkormányzatnak tartozó kérelmező számára nem adható. A közterület használat rendjéről szóló rendeletből, októberben a hozzájárulást megtagadó okokat törölte a képviselő-testület.
A kiürítési perekben 2022. szeptemberében és novemberében olyan kúriai döntések születtek, amelyek azt támasztották alá, hogy az önkormányzat régi vezetése által megindított perekben az önkormányzatnak volt igaza, és a Váradiné Naszályi Márta által kezdeményezett szünetelések az önkormányzat érdekét sértették.
Noha a képviselő-testület 2022. november 24. napján felhatalmazta a polgármestert az ügyben a végrehajtási eljárások megindítására, az ingatlanok kiürítésére és a használati díjak behajtására, ezeket az önkormányzat csak hat hónappal később, 2023. április 25. napján kérte, elrendelve a kereskedelmi tevékenység megszüntetését, és az üzlethelyiségek bezárását.
A Ruszwurm részéről a helyiségek visszaadására a mai napig nem került sor. A bűncselekmények gyanújára tekintettel a vizsgálóbiztosi jelentést megküldték a nyomozó hatóságoknak és a törvényességi felügyeletet ellátó kormányhivatalnak is.
(Borítókép: A budavári Ruszwurm cukrászda és kávézó. Fotó: Nándorfi Máté / MTI)