Önálló életet él az anyatejbiznisz Magyarországon

2024.02.06. 07:10
Egyre több a tápszeres kisbaba, mert évről évre csökken az anyatejet leadó kismamák száma. A Belügyminisztérium az anyatej árának mintegy 30 százalékos, vagyis 2700 forintról 3500 forintra emelésétől várná a tendencia megfordulását, így segítve a rászoruló csecsemőkön a tápanyagdús és pótolhatatlan anyatejjel.

Évről évre csökken a lefejt tejet leadó kismamák száma: 11 éve 86 ezer litert adtak le, ehhez képest 2023-ban már csak 16 ezret. Csupán 2017-ben volt pozitív elmozdulás, amikor a kormány 1800 forintról 2700-ra emelte az átvételi árat – derül ki a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adataiból. Ezért bízik a Belügyminisztérium most is abban, hogy az áremelés segíthet. Egyszerre 8 deciliter tejet lehet leadni naponta, ez azt jelenti, hogy 30 nap alatt 84 ezer forintot kereshet egy kismama  – írja az RTL Híradó. 

Tavaly a 16 ezer liter anyatejért összesen 43,3 millió forint támogatást fizettek ki a kismamáknak. Ez az összeg 11 éve 160,9 millió forint volt és a 2017-es évet leszámítva folyamatosan csökkent.

Azoknak a kismamáknak jár az anyatej, akik nem tudják a saját anyatejükkel táplálni a kisbabájukat, nekik az orvos írhatja fel receptre. Azonban ez nem minden esetben lehetséges, van olyan országrész, ahol a begyűjtéshez szükséges állomás sem létezik. A gyűjtőállomások kórházakban vagy önkormányzatok által fenntartott intézményekben működhetnek, és a Belügyminisztérium működteti azokat, jelenleg összesen 456 millió forintos keretből. 

Kapcsolódó
Ma van az anyatejes táplálás világnapja

Ma van az anyatejes táplálás világnapja

Problémás lehet az anyatej ellenőrzés nélküli átadása.

Ezért csökken a tejadók száma

Az RTL-nek egy névtelenséget kérő védőnő elmondta, hogy sokan azért nem adnak tejet, mert túl körülményesnek tartják a vizsgálatokat, holott a kórházak rugalmasak és segítőkészek az ügyben, hamar elvégzik a szükséges ellenőrzéseket: székletvizsgálatot, tüdőszűrő-vizsgálatot, valamint a vérvételt is a HIV-ellenanyag-vizsgálathoz. Az anyáknak csak egyszer kell megjelenniük. 

Tejleadó kismamákat is megkérdezett az RTL, szerintük a rendszer működőképes, inkább a szolidaritás hiányzik. Pedig a rendszeren belül lehet direkt donációt alkalmazni, így akár ismerős is megkaphatja a tejet. Sokan pedig bizalmatlanok, azt gondolják, nem megbízható helyről kapnak anyatejet, hanem például alkoholista anyákét kapják meg, akik így akarnak pénzhez jutni. Miközben a valóságban mikrobiológiailag tesztelik az anyatejet és pasztörizálják is.

Az anyatej feketepiaca

A kismamák sokszor Facebook-csoportokban árulják a tejüket, nagyjából 1500 forint/liter árról indul, és olyan 3 ezres literárig lehet eladni. A hírportál érdekességként megjegyzi, hogy rengeteg testépítő is keresi az anyatejet legjobb fehérjeforrásként.

A megkérdezettek egyetértettek abban, hogy hiányzik egy jól átgondolt marketingkampány. A Belügyminisztérium szerint „a családügyi és az egészségügyi szakterület folyamatosan vizsgálja, milyen módon támogathatók, ösztönözhetők az édesanyák a szoptatás megkezdésében és folytatásában, valamint hogyan biztosítható, hogy rászoruló csecsemők anyatejhez jussanak, amennyiben a szoptatás valamilyen ok miatt nem lehetséges. Ez a munka a 2018-ban indított Családbarát Szülészet Programhoz kapcsolódik, és alkalmanként kampányeseményekkel is bővül.”

Magyarországon azonban jelenleg az anyatejet leadók száma és az erre költött adóforintok csökkenő tendenciát mutatnak, a tápszereké növekvőt. 2010-ben a NEAK adatai szerint összesen 5,5 milliárd forintot költött erre az állam, 2022 decembere és 2023 novembere között viszont ennek több mint dupláját, 12,4 milliárd forintot.