- Belföld
- szeged
- kiss-rigó lászló
- botka lászló
- szeged-csanádi egyházmegye
- szeged-csanád grosics akadémia
- mórahalom
- mihálik edvin
- véderdő
A szegediek tiltakozása miatt nem irtják ki a véderdőt, inkább a Grosics Akadémia költözik
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
A szegedi közgyűlés pénteken szavaz arról a javaslatról, amelyik „Szent Ferenc erdőre” keresztelné azt a hathektáros véderdőt, amelyet a Szeged-Csanádi Egyházmegye az utóbbi hetekben akart kivágatni. Mint arról korábban beszámoltunk, a Kiss-Rigó László vezette egyházmegye felépített – a város északnyugati felén – egy sportközpontot, a Szent Gellért Fórumot. A szegedi városvezetés egy novemberi kormányhatározatból értesült arról, hogy az egyházmegye a stadion mellett egy oktatási létesítményt is szeretne felépíteni.
Ehhez azonban ki kell vágniuk hathektárnyi fát – a Szegedet körbevevő – véderdőből.
A kormányhatározatból derült ki az is: a hathektáros állami véderdő tulajdonjogát az egyházmegye kapja meg, hogy meg tudja valósítani az iskolai projektet.
Kiss-Rigó László engedett, máshová viszik a projektet
A véderdőt több évtizeddel ezelőtt azért ültették, mert a Homokhátság felől a szél folyamatosan hordja és teríti a homokot az alacsonyan fekvő városba, ami miatt gyakran rosszak a légszennyezettségi mutatók. Éppen ezért a véderdő kivágása hatalmas felzúdulást keltett a Tisza-parti városban, és nem akadt olyan politikus, aki az ügy mellé állt volna.
Az önkormányzat és a püspökség között egyre élesebb lett a feszültség.
A város egy másik – a Szent Gellért Fórumhoz közeli – helyszínt javasolt, de a püspök visszautasította azt. Botka László egy fórumon egyenesen úgy fogalmazott: „Az egyházmegye kétszer elküldött bennünket a francba.” Végül Kiss-Rigó László és a püspökség engedett.
„Mivel Szeged Város Önkormányzata többször is kifejezte nemtetszését a beruházással kapcsolatban, a Szeged-Csanádi Egyházmegye más megoldást keresett. A projektet Mórahalmon valósítja meg, köszönhetően a helyi önkormányzat segítségének, mely ingyenesen felajánlott egy közel 10 hektáros területet a tervezett infrastruktúra felépítésére” – közölte a püspökség a honlapján. A közleményben úgy fogalmaztak, hogy
az új helyszín mérete, adottságai és megközelíthetősége okán ideális otthona lesz a Szeged-Csanádi Egyházmegye köznevelési intézményeinek és a Grosics Akadémia utánpótlásközpontjának.
A püspök kiköszörülné a csorbát, amit a favágás okozott
„Szegedi összefogásra sikerült megakadályozni a hathektárnyi véderdő kiirtását, ami végzetes hiba lett volna” – nyilatkozta az Indexnek Mihálik Edvin, Szeged zöldtanácsnoka. A momentumos képviselő szerint csak akkor lesznek teljesen nyugodtak, ha a kormányzat visszavonja korábbi határozatát. „Az egyházmegye pénzt is kapott a hathektárnyi terület tarvágására és rendezésére” – tette hozzá a politikus.
A város korábbi elképzelései szerint az erdőben futófolyosókat és túraútvonalakat építettek volna ki az akkor még állami tulajdonú kiserdőben. Mihálik Edvin elmondta, hogy ehhez a tervükhöz továbbra is ragaszkodnak.
Úgy tűnik „a teremtésvédelem mellett elkötelezett” egyházmegye és a Botka László vezette szegedi önkormányzat végre egymásra talált, hiszen Kiss-Rigó László püspöksége is tervezi a gondozatlan terület megszépítését.
Mint a közleményükben fogalmaztak: „amennyiben az ingatlan tulajdonjoga az Egyházmegyéhez kerül, úgy kitakarítja a jelenleg szennyezett területet, és futófolyosók, valamint sétálóösvények létrehozása mellett egy ápolt erdő kialakítását tervezi.”
(Borítókép: A nemzeti színekkel megvilágított szegedi Grosics Akadémia a Németország–Magyarország-labdarúgó-mérkőzés alatt 2021. június 23-án. Fotó: Rosta Tibor / MTI)