Koncepciós eljárás, ellehetetlenítési kísérlet – reagáltak a pártok az ÁSZ-jelentésre
További Belföld cikkek
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
Mint arról korábban beszámoltunk: az Állami Számvevőszék közzétette részjelentését a 2022-ben közös listán induló hat párt kampánypénzeinek ellenőrzéséről. Az ÁSZ a Fidesz kampányköltéseit szabályszerűnek látta, míg az ellenzéki összefogásnál szabálytalanságokat talált.
Ahogyan arra számítani lehetett, a büntetés megfizetésére kötelezett pártok a 267 oldalas részjelentést nem hagyták szó nélkül, Donáth Anna, a Momentum elnöke Facebook-oldalán azt írta:
Újabb, 520 millió forintos bírságot szabott ki az állampárt ökle, az Állami Számvevőszék az ellenzéki pártokra, köztük a Momentumra. Ez már a második súlyos bírság idén, elegánsan az önkormányzati és európai parlamenti választások elé időzítve. Indokaik ismét nevetségesek, koncepciós eljárás részeként próbálják ellehetetleníteni ellenfeleiket
– fogalmazott a politikus, aki szerint nem nehéz észrevenni az összefüggést az újabb brutális büntetés és a kormányoldal pedofilbotránya között.
Felidézte, hogy a Momentum három tüntetést is szervezett Novák Katalin, Varga Judit, majd lemondásuk után Orbán Viktor és Rogán Antal ellen.
„Február 9-én sokezres tömeg követelte tüntetésünkön az államfő lemondását, másnapi megmozdulásunk előtt pár perccel pedig mind Novák, mind Varga távoztak a közéletből. 10 nap múlva jött az értesítés a súlyos bírságról” – összegezte Donáth Anna, majd kitért arra: „a Momentum nem gazdálkodik ellopott közpénzszázmilliárdokból, mint a kormányoldal”, ehelyett a törvényes állami támogatásból, a tagdíjaikból és a támogatóik adományaiból küzdenek a rendszer ellen.
„Ezért próbálnak így elhallgattatni minket. Üzenem nekik: a Momentum 2018-ig nulla, 2018 és 2022 között pedig minimális állami támogatásból politizált. Akkor sem ijedtünk meg a feladattól, most sem fogunk” – zárta sorait.
Az MSZP bírósághoz fordul
„Az ÁSZ megállapításait nem ismerjük el, bírósági úton igyekszünk elégtételt szerezni az igazságnak” – erről az MSZP írt közleményben.
A párt álláspontja szerint egyértelműen politikai irányultságot mutat az ÁSZ döntése, az ilyen rövid idővel a választások előtt az ellenzéki pártok ellehetetlenítéséről szól.
„Ha az ellenzéki pártok együtt indulnának a választásokon, ahogy azt az MSZP javasolja, akkor az ilyen ellehetetlenítési kísérletek sikertelenek lehetnének” – fogalmaztak.
A DK reakciója az ÁSZ-bírságra
„A Demokratikus Koalíció nem kért, nem kapott és nem használt fel külföldről származó pénzügyi támogatást, ennek ellenére végeredményben közel 90 millió forintos ÁSZ-bírságra számíthatunk” – kezdte közleményét a DK, amely szerint „teljesen nyilvánvaló, hogy az Orbán-rendszer ökleként eljáró Állami Számvevőszék” célja az elhallgattatás volt.
Ez nem fog sikerülni, Magyarország legnagyobb ellenzéki közösségét nem lehet elhallgattatni, más fából faragtak minket
– írta párt, hozzátéve, hogy minden lehetséges jogi lépést megtesznek, első körben felszólítják a Magyar Államkincstárt, hogy ne hajtsák végre az ÁSZ kérését, máskülönben pert indítanak ellenük.