Tűzszünetet követelnek az európai uniós országok Izrael és a Hamász között

2024.02.20. 07:12
Az Európai Unió tagállamainak legtöbbje azonnali és feltétel nélküli humanitárius tűzszünetre szólít fel a gázai övezetben – közölte Josep Borrell uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben, a tagországok külügyminisztereinek tanácskozását követően hétfőn.

Hétfőn újra összeült az Európai Unió Külügyminiszteri Tanácsa, melyen Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is részt vett.

Kapcsolódó
Szijjártó Péter Brüsszelbe repül, fontos találkozója lesz

Szijjártó Péter Brüsszelbe repül, fontos találkozója lesz

Az EU főképviselője szerint kifejezik „az oroszországi szabadságharcosok támogatását” is.

Josep Borrell az ülést követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy a tagállamok közül 26 állapodott meg abban, hogy humanitárius tűzszünetet követelnek, amely fenntartható fegyverszünethez, a túszok feltétel nélküli szabadon bocsátásához és a humanitárius segítségnyújtás folyamatos biztosításához vezet.

Kiemelte, mindent meg kell tenni, hogy elkerülhető legyen a Rafah elleni izraeli támadás, mely kivédhetetlenül civilek halálához vezetne.

Továbbra is nyomást kell gyakorolnunk Izraelre, hogy megértse, olyan sok ember van Rafah utcáin, hogy lehetetlen lesz elkerülni a civil áldozatokat

– fogalmazott Borrell, hozzátéve, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát, de annak a nemzetközi jog tiszteletben tartása mellett kell történnie. Ez pedig minden bizonnyal nem teljesülne, ha a Rafah elleni hadművelet megvalósulna.

Támadás, amit ellenez az ENSZ

Mint írtuk, Izrael egy újabb szárazföldi offenzívát tervez indítani a Gázai övezet déli részén fekvő Rafah városa ellen. 

A támadás terve miatt az ENSZ is tiltakozott, és Washington is figyelmeztette Izraelt, hogy nem támogatják az akciót, amíg nincs garancia arra, hogy a civileket nem éri bántódás. Sőt, legutóbb a magyarországi benzinárak növekedésével kapcsolatban is szó esett a Rafah elleni légicsapásokról, amelyek már hetek óta zajlanak.

Borrel hangsúlyozta, hogy az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének (UNWRA) támogatása nélkülözhetetlen, mert nincs más szervezet, amely képes lenne elvégezni a munkát a jelenlegi körülmények között. Mint fogalmazott, a szervezet munkájának felfüggesztése humanitárius katasztrófához vezetne nemcsak a Gázai övezetben, de a menekülteket befogadó szomszédos országokban is.

Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő végezetül bejelentette, hogy a tagállamoknak nem sikerült megállapodásra jutniuk a Ciszjordániában élő palesztinokkal szemben ellenséges izraeli telepeseket sújtó uniós szankciók bevezetésének részleteiről.

José Manuel Albares spanyol külügyminiszter újságíróknak nyilatkozva azt mondta, országa támogatja, hogy az Európai Unió szankciókkal sújtsa a Ciszjordániában élő palesztinokkal szemben ellenséges izraeli telepeseket. Egyúttal bejelentette: Spanyolország saját hatáskörben fog korlátozó intézkedéseket hozni az erőszakért felelős izraeli telepesekkel szemben.

Nem engedhetjük meg magunknak, hogy tovább várjunk, a gázai helyzet drámai, ahogy Ciszjordániában is nagyon feszült a helyzet

– fogalmazott Albares.