Megszavazta a parlament Svédország NATO-csatlakozását
További Belföld cikkek
- Halálos szén-monoxid-mérgezés történt Hajdú-Bihar vármegyében
- Reagált a Belügyminisztérium a pályakezdő pedagógusok létszámára: a növekedés látványos és megkérdőjelezhetetlen
- Egy törpetacskó mentette meg a vácegresi család életét
- Gyurcsány Ferencék minden fideszes képviselőnek levelet írnak
- Ezentúl nem lehet eszperantóból akkreditált nyelvvizsgát tenni Magyarországon
A tavaszi ülésszak első, hétfői napján a képviselők 188 igen, 6 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadták Svédország NATO-tagságának ratifikációját, így utolsó tagállamként Magyarország is jóváhagyta a szövetség bővítését.
Miniszterelnöki látogatás és négy új Gripen
Finnország és Svédország az orosz–ukrán háború kirobbanása után kérte felvételét a NATO-ba. Finnország azóta már tagja a szövetségnek, míg a svédek a török és a magyar ratifikációra vártak.
A magyar kormány álláspontja sokáig az volt, hogy nem Magyarország lesz az utolsó ratifikáló fél, viszont az Országgyűlés döntésére hétfőig várni kellett, miközben a török parlament már jóváhagyta a svéd csatlakozást.
Korábban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter többször is arról beszélt, hogy a kormánypárti frakciókban vannak olyan képviselők, akik nem támogatják a ratifikációt. Kövér László lapunknak adott interjújában elmondta, ő az egyik olyan tagja a frakciónak, akinek aggályai vannak.
Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője kedden tette közzé, hogy a kormánypárti frakciók már támogatják Svédország NATO-csatlakozását, miközben – ahogy beszámoltunk róla – körvonalazódott egy katonai eszközbeszerzési együttműködés is.
Ulf Kristersson svéd miniszterelnök pénteken látogatott Budapestre, majd az Orbán Viktorral történt tárgyalást követően bejelentették: négy új Gripen érkezik a magyar légierő kötelékébe.