Megjelent egy javaslatcsomag, amely teljesen új alapokra helyezné a gyermekvédelmet
További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
Mint arról korábban beszámoltunk: a Novák Katalin és Varga Judit lemondásához vezető kegyelmi botrány kirobbanása után a kormány bejelentette: ismét módosul a gyermekvédelmi törvény, különös tekintettel a gyermekotthonok helyzetére.
Széles körű civil egyeztetést követően ennek megalapozásához készített el egy javaslatcsomagot a Gyermekjogi Civil Koalíció, amely 12 átfogó pontban összegzi a gyermekvédelemben tapasztalható legsúlyosabb, a gyermekeket leginkább veszélyeztető problémákat, vagyis azt, hogy a gyermekvédelmi rendszerben dolgozó szakembereknek egyre lehetetlenebb körülmények között kell helytállniuk, fokozottan nehéz helyzetben vannak a családból kiemelt gyermekek, és a rendszer működésének alapvető infrastrukturális, humán és pénzügyi feltételei hiányoznak.
„Mit kíván a magyar gyermekvédelem”
- A mindenkori kormány – az érintettek, valamint szakmai és civil szervezetek bevonásával – dolgozzon ki átfogó gyermekjogi stratégiát, ehhez kapcsolódó cselekvési tervet, és biztosítsa az 1997. évi gyermekvédelmi törvény végrehajtását!
- Integrált, szakmailag magas színvonalú, átlátható gyermekjóléti és gyermekvédelmi szakirányítást és területi munkát!
- A gyermekvédelem megfelelő finanszírozását, gyermekközpontú költségvetést, a mindenkori GDP legalább 3 százalékát fordítsák a családokra és a gyerekekre!
- Önálló gyermekjogi ombudsmant, valamint független szakmai testület létrehozását, amely a gyermekek jogainak területén végzett tevékenységek átfogó monitorozásáért, minőségbiztosításáért felel.
- A gyermekvédelmi rendszerben dolgozó, valamint a gyermekvédelmi rendszerhez kapcsolódó feladatokat ellátó szakemberek és más segítők anyagi megbecsülését, megfelelő kiválasztását, felkészítését, támogatását és rendszeres ellenőrzését!
- A gyermekvédelmi rendszer túlterheltségének megszüntetését, a megfelelő működéshez elegendő erőforrások, így többek között férőhelyek és szakemberek biztosítását!
- Hatékony megelőzést, korai támogatást, beavatkozást, a gyermekjóléti szolgáltatás „kapuőri” funkciójának érvényesítését!
- A fokozottan sérülékeny gyermekcsoportok hatékony védelmének biztosítását!
- A bántalmazás, elhanyagolás minden formájának a megelőzését, a gyermekbántalmazási esetek kivizsgálását és az eredmények, megállapítások, következmények nyilvánossá tételét!
- A gyermekvédelmi szakellátás működésének átláthatóvá tételét, traumatudatos szemléletmód kialakítását!
- Gyermekrészvételt! A gyermekek tájékoztatását, – életkoruknak, fejlettségi szintjüknek megfelelő – bevonását az őket érintő döntésekbe, valamint a gyermekek érdekképviseletének hatékonyabbá tételét!
- A gyermeki jogok megismertetését a gyerekekkel, családtagokkal, szakemberekkel és a legtágabb közvéleménnyel a minél szélesebb körű alkalmazás érdekében.
Egyeztetést kezdeményeznek
Az összegzés kiegészült egy nagyobb terjedelmű, 40 pontos szakmai javaslattal is, amely a problémafelvetéseken túl konkrét beavatkozási irányokat is meghatároz.
A gyermekvédelmi reform elsősorban nem jogalkotási feladatot, hanem az ellátórendszer megújítását, hatékonyabbá tételét kellene hogy jelentse, ami egyrészt átfogó kormányzati felmérést igényel a felvetett problémák és javaslatok nyomán, másrészt igényli a szemléletbeli változást, a rendszerben dolgozó szakemberek anyagi és erkölcsi megbecsülését, továbbá a gyermekvédelmi rendszer minőségi működéséhez szükséges személyi és tárgyi feltételeinek biztosítását, valamint hatékony minőségbiztosítási és monitoringrendszert
– írták, kiemelve, hogy a gyermekvédelmi törvény tényleges végrehajtásával és a szorosan kapcsolódó ágazatokra (oktatás, egészségügy stb.) fordítandó költségvetési kiadások átgondolásával, növelésével a problémák jelentős része orvosolható lenne.
„Ehhez azonban a gyermeki jogok iránt elkötelezett, a gyermekeket érintő döntések során azok legfőbb érdekét érvényesítő politikai akaratra van szükség” – jelentették ki, hozzátéve, hogy a koalíció a javaslatcsomag megvitatását kezdeményezi a belügyminiszterrel.
Mint ismert, Pintér Sándor kedden adott volna tájékoztatást a gyermekvédelem és különösen a gyermekotthonok helyzetéről az Országgyűlés Népjóléti Bizottságában, de a tárcavezető nem jelent meg az ülésen. Miután a kormánypárti képviselők indítványának köszönhetően a napirend is módosult, a beszámolót az a két belügyi államtitkár – Rétvári Bence és Fülöp Attila – sem ejtette meg, akik egyébként a helyszínen tartózkodtak.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)