Tavaly megugrott a kilakoltatások száma
A Párbeszéd – Zöldek frakció tagja, Jámbor András kért Répássy Róbert igazságügyi államtitkártól tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy 2023-ban hány gyermekes családot lakoltattak ki. Az államtitkár válaszlevelében kiemelte, hogy a nyilvános adatok elérhetők a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar Ingatlannal kapcsolatos egyes végrehajtási cselekmények statisztikáját összesítő linkjén, amit továbbított az ellenzéki képviselőnek – tudta meg a Mérce.
Emellett az eljárást definiáló passzust is beidézte, miszerint a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény 300/A. § 5. pontja értelmében „kilakoltatás: az ingatlan olyan birtokba adása vagy kiürítése, amelynél rendőri intézkedésre kerül sor”.
A lap ugyanakkor megjegyzi, hogy az említett weboldalon csak az összesített éves, negyedéves adatokat közlik, az eljárás alá vont emberek családi állapotáról nem elérhető információ.
A táblázatból kitűnik, hogy a 2022-es évhez képest négyszer több végrehajtást hajtottak végre tavaly. 2022 első félévében még érvényben volt a járvány miatt bevezetett kilakoltatási moratórium, így csak év végén került sor lakásokkal kapcsolatos végrehajtásra 597 esetben, ami 2023-ban már 2035 eljárást jelentett, ez még mindig elmarad a járvány előtti 2019-es 3117-es számhoz képest. Közvetlenül a 2021-es moratórium bevezetése előtt, 2020-ban 1645 kilakoltatást hajtottak végre az országban, átlagban évente itthon 3200 ilyen eset szokott történni.