Megérkezett az izraeli Vaskupola lokátora Magyarországra
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
Megérkezett a Magyar Honvédség Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ radarszázadához az izraeli Vaskupola rendszer első radarja. Az új berendezésből – a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében – tizenegyet vásárolt a honvédség, ami nem az egész Vaskupola rendszert jelenti, hanem annak a lokátorait, az ELM–2084 típusú légtérellenőrző, légvédelmi és tüzérségi felderítőradarokat – írja az Infostart.
A Vaskupola egy komplett rakétavédelmi rendszer, és annak csak az egyik eleme ez a radar.
Ez egy tűzfelderítő és tűzvezető lokátor, amely észlelve a beérkező célt, folyamatosan nyomon követi, meghatározza a sebességet, kikalkulálja a röppályát. A rendszer beadja az adatokat a központi vezérlőrendszerbe, és szükség esetén az végzi az elfogást. Az irányítóközpont azt is megnézi a másodperc tört része alatt, hogy hova zuhannak le a támadó- és az elfogórakéta maradványai, és igyekszik az elfogást olyan helyen végrehajtani, hogy a lehulló törmelékek, roncsdarabok lehetőség szerint emberéletben ne okozzanak kárt
– mondta Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az InfoRádióban.
Magyarország a lokátorrendszert vette meg, az izraeliek által hozzá kínált rakétákat nem, mert azok Kaiser Ferenc szerint nagyon drágák, 80 ezer dollár az ára egyetlen Tamil rakétának.
A radarokat itthon a már korábban megvásárolt norvég–amerikai NASAMS légvédelmi rakétarendszerrel kötik össze.
Az nagyon fontos, hogy ezek a lokátorok 500 kilométert belátnak, és egyesével több mint ezer légi célt is követni tudnak. Az egyik legkorszerűbb ilyen rendszer a világon. A kanadai haderő megvette, a szingapúriak, a csehek és a szlovákok is, India gondolkodik rajta
– szögezte le Kaiser Ferenc.
Az első lokátort már felállították itthon. A tesztüzem idején a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint a magyarok mellett biztosan ott lesznek izraeli szakemberek is, hogy a tapasztalatok, az esetleges műszaki zavarok vagy meghibásodások alapján tudjanak jelezni a gyárnak, hogy mit kellene átállítani vagy odébb rakni. Általában egy-egy ilyen rendszeresítés több évig eltart.