Száz tonnányi rákkeltő vegyszert szállítanak el az Illatos útról
További Belföld cikkek
- Megszólalt a papi tevékenységétől eltiltott Pajor atya
- Lencsevégre kapták a Bükkben kóborló barna medvét
- Idős férfit gázolt halálra egy autóbusz tolatás közben
- Orbán Viktor átadta Mr. Oroszországnak a Magyar Érdemrend középkeresztjét
- Navracsics Tibor: Fejlesztésekre van szükség a közlekedési infrastruktúrában
A Greenpeace közleményében emlékeztet, hogy az Illatos úti telephely ügye először 2015-ben került be a köztudatba. Ekkor a környezetvédő szervezet és Baranyi Krisztina munkája, valamint az ezt követő társadalmi nyomás hatására kétezer tonnányi szétrohadt, veszélyes hulladékos hordót szállítottak el a Budapesti Vegyiművek (BVM) volt területéről.
Mint írták, 2016 elejére nem maradt hordó a telepen, 2017–2018-ban a szennyezett berendezéseket és épületeket is elbontották, ám a föld talajvíz-szennyezettsége továbbra is megmaradt.
2022-ben szintén a Greenpeace és Baranyi Krisztina hozta nyilvánosságra, hogy az Illatos úti telephely egy romos pincéjében évtizedek óta betiltott HCH rovarirtó szer maradt szétfoszlott zsákokban.
Hiába bizonyították a Ferencvárosi Önkormányzat mérései az egészségre káros veszélyes hulladékok létezését a telephely pincéjében, amelyek a környék talajvIZÉT is szennyezték, a Pest Megyei Kormányhivatal tagadta a szennyezés létezését.
Ezért a Greenpeace az ENSZ égisze alatt működő Stockholmi Egyezmény titkárságához, valamint az egyezmény uniós végrehajtásáért felelős Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóságához fordult, hogy gyakoroljanak nyomást a kormányra, tartsák be a nemzetközi egyezményeket, és tisztítsák meg az Illatos út egyik pincéjét a száz tonnányi rákkeltő vegyszertől.
Ekkor a zöldszervezet arra hívta fel a figyelmet, hogy ugyan a környezetvédelmi hatóság már 2015 óta tisztában van a szennyezéssel, mégsem tett semmit, hanem egy csődbe jutott vállalatot próbált kötelezni a veszélyes anyagok eltüntetésére. Baranyi Krisztina pedig az illetékes hazai hatóságoktól követelt azonnali intézkedéseket.
Évek óta dolgozunk azon, hogy megkezdődjön ezeknek a mérgeknek az elszállítása, ami végre meg is történik. A területet bérlő cég, akinek a telephelyén van a pince, megállapodott az állami felszámolóval, hogy szakszerűen felszámolja a méreglerakatot, és a költségeket leírhatja a bérleti díjból. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a BVM jogutódja viseli a kármentés költségét. A Greenpeace nagyon várja, hogy a terület teljes kármentesítése megtörténjen a jelenlegi állapotfelmérés lezárása után. Az ügyet továbbra is figyelemmel kísérjük
– idézi Simon Gergelyt, a Greenpeace vegyianyag-szakértőjét a közlemény.