Karácsony Gergely: A mai Magyarország biztosan nem kerülne be az unióba
További Belföld cikkek
- Két autó csattant egymásnak a Bécsi úton: videón, ahogy a tűzoltók szétkapták az egyik gépkocsit
- Ledőlt a Telekom adótornyának a teteje Vas vármegyében, nem működik a térségben a szolgáltatás
- Keleti Ágnes fia szerint a főorvos egy-két napot jósolt a Nemzet Sportolójának
- Felpofozott és csavarhúzóval lábon szúrt buszsofőr, sörrel leöntött ellenőr – egyre több atrocitás éri a MÁV dolgozóit
- Gyurcsány Ferenc: Orbán Viktor önzése miatt fejenként 40 ezer forinttal lettek szegényebbek a magyarok
„»Európába, de mindahányan!« – Csengey Dénes 1989-es felhívása volt az elmúlt évtizedek egyik legreménytelibb mondata. Ma mégis keserédes az ünnep, amivel hazánk európai uniós csatlakozásának huszadik évfordulójára emlékezünk” – írta közösségi oldalán Karácsony Gergely.
„Egyrészt sose felejtsük, hogy a világ legbékésebb, legdemokratikusabb, legfejlettebb politikai szövetségéhez tartozunk. Másrészt szomorú látni, hogy a velünk együtt csatlakozó országok többsége sokkal közelebb került Európához, mint mi. Két évtized alatt felfoghatatlan mennyiségű pénz, 22 ezer milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra” – fogalmazott a főpolgármester, aki szerint továbbra is Európa előszobájában maradtunk. „Az áraink már európaiak, a béreink még mindig nem. A demokráciánk állapota pedig még messzebb van Európától, mint a csatlakozáskor volt” – vélekedett.
A mai Magyarország biztosan nem kerülhetne be az unióba
– jegyzi meg Karácsony. Szerinte „volt egy történelmi lehetőségünk, és sajnos elhibáztuk. Egész pontosan elsősorban a két évtized bő kétharmadát kitevő Orbán-kormány hibázta el”.
„Ha a lombkorona nélküli lombkoronasétányok és utas nélküli kisvasutak építése helyett a valóban fontos dolgokba, mindenekelőtt a magyar emberekbe, az ő oktatásukba, az ő egészségükbe, az ő szociális védelmükbe fektettük volna be ezt a rengeteg pénzt, akkor most talán mindannyian közelebb lennénk Európához. És nem csak azok, akik Európát választották otthonunknak a szülőföldjük helyett. De az Európai Unió továbbra is a legjobb lehetőség Magyarország felemelkedéséhez. Rajtunk múlik, hogy élünk-e vele. Hogy Brüsszelt akarjuk-e elfoglalni, vagy a saját helyünket a világban. Európában. Csakis Európában” – írja bejegyzésében a főpolgármester.
Donáth Anna: Az Európai Unió közös otthonunk
„Felnőtt egy olyan nemzedék, amelynek természetes, hogy egyszerre bizsergeti a lelkét a Himnusz és az Örömóda. Húsz éve ezen a napon csatlakoztunk az EU-hoz, azóta Magyarország tagja egy olyan értékközösségnek, amely biztosítja a kontinens békéjét, biztonságát és prosperitását” – írta a Momentum elnöke és EP-listavezetője, Donáth Anna Facebook-oldalán.
Úgy véli, „közös otthonunk, értékeink támadás alatt állnak az Európával szemben elhangzott hamis vádakkal, miszerint szuperállam épül, ami szuverenitásunkat veszélyezteti”. Mint rámutatott: ezzel szemben az unió költségvetése jelenleg az európai GDP mindössze 1 százalékát teszi ki, az Európai Parlament mozgástere szűk, nincs egységes kül- vagy szociálpolitika, ami miatt nehéz a globális versenyben komolyan vehető szereplőknek maradnunk. Donáth Anna szerint ezért az EU-t erősíteni kell, ami jelenleg „egy nagyon lassan, nagyon korlátozott módon, nagyon körülményesen működő gépezet”.
Majd azzal folytatta, hogy a Momentum nem elfoglalta, hanem együttműködik Brüsszellel. „Ennek következménye, hogy az uniós pénzcsapokat elzártuk a NER-oligarchák elől, és az uniós források közvetlenül jelentek meg önkormányzatoknál, vállalkozásoknál” – húzta alá. A közösségi médiumok szabályozásában, a multik adóelkerülésének megakadályozásában, a jogállami mechanizmus kidolgozásában is részt vettek, csakúgy mint a politikai hirdetések átláthatóbbá tételében – sorolta.