A Főpolgármesteri Hivatal közleménye szerint az érintett szakcégek mindent megtesznek azért, hogy a Dunán levonuló árhullám ne veszélyeztesse a budapestiek ellátási biztonságát, a zavartalan ivóvízellátás biztosítása érdekében megtették a szükséges előkészületeket.
Folyamatos az üzemeltetésben részt vevő kutak, gépházak és szivattyúk rendkívüli ellenőrzése, hogy a gépészeti berendezések az emelkedő Duna-vízszint mellett is biztonságosan működjenek. A vízművek szakemberei ilyenkor fokozottan figyelnek az ivóvíz minőségére is. A normál üzemmenetnél sűrűbben vesznek mintát és végeznek laborvizsgálatokat az egészséges ivóvízellátáshoz.
A közleményből kiderült, hogy áradás idején a csatornarendszer védelme is kiemelt feladat. A Fővárosi Csatornázási Művek az előrejelzések alapján kedden és szerdán csatornazsilipeket és egy felszíni árvízvédelmi kaput zártak le, szerdán megtörtént egy további átemelőtelep átállítása árvízi üzemmódra.
„Az úgynevezett védvonali áttöréseket, más néven az árvízi kapukat is megkezdték lezárni agyagos töltéssel. A XXII. kerületi Kastélypark utcai aluljáró után ma a III. kerületi Kossuth üdülőparton is lezártak egy mélyebben fekvő átjárót a szakemberek. A tetőzés a hétvégére várható, de sok múlik azon, hogy az elkövetkezendő napokban mennyi csapadék esik a Duna vízgyűjtő területén. Az FCSM munkatársai folyamatosan figyelemmel kísérik az előrejelzéseket, és szükség esetén újabb zárásokat végeznek az áradó folyó megfékezése érdekében” – hangsúlyozta a Főpolgármesteri Hivatal.
A Budapest Közút tájékoztatása szerint az alsó rakpartokon június 6-án, csütörtökön 0.00 órától megállási tilalom lép életbe, az ezt jelző táblákat már kihelyezték. Azokat a járműveket, amelyek a megállási tilalom ellenére a rakparton maradnak, elszállítják. A közúti forgalom elől várhatóan csütörtökön 20 órától zárják le a rakpartokat.
(Borítókép: Németh Kata / Index)