Bár az érettségi véget ért, egy-két dologra még figyelni kell a felvételizőknek
További Belföld cikkek
- Dúl a kommentháború: Menczer Tamás, Kocsis Máté és Magyar Péter esett egymásnak a magdeburgi tragédia miatt
- Hatalmas torlódásra kell számítani az M3-as és az M5-ös autópályákon, az M1-esen akár két órával is nőhet a menetidő
- Orbán Viktor: Sosem szerettem azokat a politikusokat, akik elhárították a felelősséget
- Súlyos baleset történt Debrecenben, a buszmegállóba hajtott egy autó
- Orbán Viktor: Brüsszel Magdeburgot akar csinálni Magyarországból
Az Oktatási Hivatal (OH) tájékoztatása szerint az idén május 6. és 27. között tartott írásbeli érettségin 112 700 diák adott számot a tudásáról, az emelt szintű szóbelik június 5. és 12. között zajlottak, ezután június 17-től a középszintű szóbelikre került sor, július 3-án az utolsó érettségiző is túlesett a tételhúzáson.
Új kihívások
Mint korábban beszámoltunk róla, az érettségi pontozása ugyan a korábbi évekhez hasonlóan történt, a tavaszi vizsgáknál a 2020-tól bevezetett új Nemzeti alaptantervhez igazodva több változás lépett életbe:
- A magyarérettségin a szövegértést nyelvtani kérdésekkel bővítették, az érvelést műveltségi tesztre cserélték. A szóbelinél az eddigi hat kötelező életműtétel (Kosztolányi Dezső, Babits Mihály, József Attila, Arany János, Petőfi Sándor, Ady Endre) újabb írókkal, költőkkel bővült, felkerült a listára Jókai Mór, Mikszáth Kálmán, Vörösmarty Mihály és Herczeg Ferenc is.
- Az új történelemérettséginél a témakörök változtak, a szerkezet, illetve a feladatok típusa nem tér el a korábbiaktól. A politikatörténeti témák aránya növekedett, míg az életmódtörténet visszaszorult, az emelt és középszint közötti kisebb átfedések megszűntek, utóbbinál a lexikai követelmények igazodnak a kerettantervhez.
- A természettudományos tárgyaknál a vizsgázók választhattak gyakorlati feladat vagy saját projektmunka bemutatása között.
Szabad kezet kaptak az intézmények
Mint megírtuk, idén változott a felvételi pontok számítása. A tanulmányi és érettségi 400 pontján kívül 100 többletpontot adhat a felsőoktatási intézmény a szakonként eltérő szempontrendszer alapján. Mivel ez évente változhat, a felvi.hu létrehozta a Pontszámítás 2025 nevű felületet, ahol a végzős középiskolások láthatják:
- melyek az érettségi pontot adó tárgyak,
- hogyan veszik figyelembe a tanulmányokat,
- a kiválasztott intézmény miért ad többletpontot 2025-ben?
Alapvetően a korábbi szempontrendszerhez hasonló kategóriákat határoztak meg a többletpontok elnyeréséhez:
- nyelvvizsga, nyelvtudás;
- sport-, tanulmányi és művészeti versenyeredmények;
- tartalékos katonai szolgálat;
- esélyegyenlőség;
- szakképesítés;
- releváns munkatapasztalat;
- intézményi felvételi, kompetenciateszt;
- egyéb.
Így változtak a hozott pontok
A továbbtanulók számára a hozott pontoknál a legnagyobb változás, hogy szakonként előírhatják, melyik tantárgyat veszik figyelembe ötödikként, továbbá melyik két tárgyból milyen szintű érettségi teljesítését várják el, de ez nem egységesen kötelező eleme a felsőoktatásba való bejutásnak.
Abban az esetben, ha a jelentkezőnek nincs középiskolai eredménye vagy érettségije az előírt tárgyból, a 400 pont az érettségi pontok duplázásából állhat össze.
Az érettségi pontok számításánál a legnagyobb változás, hogy amíg az emelt szintű száz százalékát, addig idén a középszintű vizsgákra kapott százalékpont 2/3-adát adják meg felvételi pontnak. Az Eduline összeszedte az átszámítás szabályait:
Középszintű érettségi % | felvételi pont |
90–100 | 60–67 |
78–89 | 53–59 |
70–77 | 47-52 |
60–69 | 40–46 |
49–59 | 33–39 |
40–48 | 27–32 |
30–39 | 20–26 |
25–29 | 17–19 |
A Felvi.hu megjelölt intézményi szakokra szűrhető pontszámítási kalkulátort tett közzé, ami az alábbi linken érhető el.
Mint ismertettük, kétféle pontszámítási módszer áll rendelkezésre
az intézményi 100 ponton kívül a hozott 400 pont adható, hogy az utolsó két év tanulmányainak kétszereséhez adják az érettségi pontokat; vagy az érettségi eredményeket duplázzák.
A jelentkező számára kedvezőbbet veszik figyelembe.
Még lehet módosítani a felvételin
Az E-felvételi rendszerben július 10-ig van lehetőség a jelentkezési határidő után szerzett dokumentumok feltöltésére.
Eddig lehet módosítani egyes adatokon, a megjelölt sorrenden pedig csak egy alkalommal. A felvételiző a megjelölt szak költségtérítéses párját is hozzáadhatja a jelentkezéséhez, illetve a pályázás visszavonására is van lehetősége.
A sorsdöntő nap
Az Oktatási Hivatal (OH) július 24-én teszi közzé a felsőoktatási ponthatárokat a Felvi.hu-n. Ezen a napon az ország több pontján (Budapesten, Szegeden, Pécsen, Veszprémben) tartanak ingyenes regisztrációhoz kötött Pont Ott Partit, ahol óriáskivetítőn országszerte egyszerre jelennek meg a ponthatárok.
Augusztus 1-jétől az E-felvételi rendszerében a hivatalos iratok között elérhető lesz az OH által a felvételt igazoló hivatalos besorolásról szóló döntés. Ebben szerepelni fog a végleges pontszám, és hogy ezzel melyik szakon érte el a jelentkező a felvételhez szükséges ponthatárt. Ez alapján ismertetik, hogy szeptemberben melyik intézményben kezdheti meg tanulmányait. Ezután 8 napon belül az adott egyetem, főiskola is küld értesítést, ami a beiratkozás pontos helyét és időpontját, illetve az ehhez szükséges dokumentumok listáját is tartalmazza.
Ősszel lehet javítani az érettségin
Az Oktatási Hivatal ismertette, hogy szeptember 5-ig lehet jelentkezni az október–novemberi érettségi vizsgákra, amikor rendes, szintemelő, pótló, javító, ismétlő, kiegészítő, előrehozott érettségi tehető. Ekkor azok is vizsgázhatnak, akik nem vagy nem jól teljesítettek a tavaszi időszakban, valamint a tizenegyedikes diákok és a felnőttek is. Van lehetőség továbbá, hogy emelt szinten újra megmérettessék magukat a diákoknak, tárgyanként mindkét vizsgarészből (az említett pótlást kivéve). Ebben az esetben az utolsó érettségi eredményét veszik érvényesnek – részletezi az Eduline. Jelentkezni erre a vizsgát szervező középiskolákban vagy a lakhely szerinti illetékes kormányhivatalban lehet (akár online is).
Az ekkor érettségizők is továbbtanulhatnak a következő tanévben, de csak februári keresztféléves képzésre kerülhetnek be a november 15-ei jelentkezési határidővel, mivel pótfelvételikre július végétől augusztus elejéig lehet jelentkezni. Ez utóbbiról a ponthatárok kihirdetése után adnak tájékoztatást. A pótfelvételi a sikeres érettségit tett, de a július 26-án felvételt nem nyert hallgatók számára jelenthet mentőövet, ez esetben viszont csak egyetlen szakot jelölhetnek meg.
(Borítókép: Résztvevők a Pont ott partin 2023. július 26-án a Budapest Parkban. Fotó: Papajcsik Péter / Index)