Hadházy Ákos: Sok ezer embert érinthet, hogy a hatóságok elutasították a gyógyszerkérelmeket
További Belföld cikkek
- Műtét közben tanul az új budapesti robotsebész, de egyedül mégsem operálhat
- „Megszólalt a Kicsi” – karácsonyi különkiadást kapott a Menczer–Magyar-csörte
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
A politikus bejegyzésében azt írta, hogy egy európai oknyomozó újságírói csoport döbbenetes dolgokat tárt fel: az elmúlt években törzskönyvezett 32 új, áttörést hozó gyógyszeréből Magyarországon csak 5 elérhető, mert a kormány szerint túl drágák. Majd kiemelte, hogy
Ausztriában, Németországban az összes gyógyszer hozzáférhető, de az EU összes országában jobb a helyzet, mint nálunk. A magyar kormány azzal védekezett, hogy nálunk egyedileg, méltányossági alapon lehet kérni ezeket a gyógyszereket.
Ezért kikérte az erre vonatkozó hivatalos adatokat, amelyekből kiderült, hogy „néhány éve nőtt a kérelmek, de az engedélyek száma is. Látszólag boldogok lehetnénk ettől, de a valójában inkább mélyen szégyellje magát a kormány” – vélekedett.
Majd több pontban is jelezte az észrevételeit:
- a 3316 elutasítás 3316 emberi tragédiát jelent,
- ezzel a 3316 elutasítással maximum néhány milliárdot spórolt a kormány
- szerinte érthetetlen, hogy ha ilyen „sok” engedélyt kiadnak, akkor mi szükség egyáltalán az egész, elvileg csak néhány milliárdot spóroló rendszerre. Miért nem lehet egyszerűen nálunk is befogadni mind a 32 új, hatékony gyógyszert?
- illetve arra is kitért, hogy szerinte a számok csalhatnak: a beadott kérelmek sorsáról adnak tájékoztatást. Ugyanakkor azt nem tudni, hogy hány olyan eset van, amikor az orvos szükségesnek tartana egy új gyógyszert, de be sem adják a méltányossági kérelmet, mert tudják, hogy úgyis elutasítás lenne a vége.
Érdemes arra is kitérni, hogy május 6-án lépett életbe az a rendelet, miszerint a fiókgyógyszertárakban nem szükséges gyógyszerész fizikai jelenléte. Tavaly nyáron az Index írt elsőként az akkor még rendelettervezetről, majd annak Magyar Közlönyben megjelent részletszabályozását és az arra adott szakmai válaszokat is mi mutattunk be – a kérdéssel az alábbi cikkben foglalkoztunk részletesen.