Greenpeace: Szabálytalanul magas a károsanyag-kibocsátás a komáromi akkumulátorgyárban

2024.07.25. 16:04
Többpontos követelést fogalmazott meg a Greenpeace Magyarország a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatal felé, mert szerintük a komáromi akkumulátorgyárban szabálytalanul magas NMP-kibocsátást engedélyez a hatóság.

A Greenpeace Magyarország szerint a komáromi akkumulátorgyárban szabálytalanul magas NMP-kibocsátást engedélyez a hatóság. A zöldszervezet közleményében tudatta: hivatalos levélben fordult a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatalhoz, hogy az SK-cégcsoporthoz tartozó akkugyár és a mellette lévő NMP-feldolgozóüzem környezethasználati engedélyének módosítását követelje.

A zöldszervezet szerint az uniós szabályozás egyértelmű: a rákkeltő, mutagén és szaporodási képességeket károsító anyagokra 2 milligramm/köbméter kibocsátási határértéket szabadna csupán engedélyezni. A Greenpeace álláspontja szerint a Komáromban jelenleg engedélyezett magas NMP-kibocsátási (N-metil-2-pirrolidon) határérték szabálytalan, és veszélyezteti az egészséget és a környezetet.

Az N-metil-pirrolidon (NMP) egy mesterséges szerves vegyület, amit oldószerként több ipari folyamatban használnak, a felhasználása különösen jelentős az akkumulátorgyártásban. Az NMP uniós korlátozás alá esik magzatkárosító hatása miatt, hiszen az oldószerrel való érintkezés károsíthatja a születendő gyermek egészségét. Emellett súlyos szemirritációt okozhat, valamint irritálhatja a bőrt és a légutakat.

A Greenpeace arra kéri az illetékes Kormányhivatalt, hogy módosítsa a komáromi SK akkumulátorüzem és a mellette lévő JWH Kft. NMP feldolgozójának Egységes Környezethasználati Engedélyét, és módosítsa az NMP-kibocsátás határértékét a jogszabályoknak megfelelően

– írják a közleményükben. Kiemelik: elfogadhatatlannak tartják, hogy a Komáromban működő, koreai cégcsoporthoz köthető üzemnek megvan a lehetősége arra, hogy még az engedélyében szereplő 150 milligramm/köbméter értéknél is több NMP-t bocsásson ki a levegőbe.

„Elfogadhatatlan, hogy ahogyan a hatóságok értelmezik a jogszabályokat, az jelentős könnyebbséget ad a szennyező cégeknek, és különféle trükközésekkel az akkumulátorüzemek még alacsonyabb költségekkel működhetnek, miközben káros anyagokat bocsátanak ki a környezetbe. Az NMP különösen kockázatos anyag, károsíthatja a születendő gyermek egészségét, kiemelten fontos lenne, hogy a legszigorúbb, minimális kibocsátási határértéket állapítsák meg rá” – mondta Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője.

A zöldszervezet követeléseiben az alábbiak biztosítását várja a kormánytól:

  1. A hatóságok szigorú és hatékony fellépéssel garantálják a hazánkban működő akkumulátoripari létesítmények szennyezésmentes működését. Felháborító, hogy a Greenpeace hónapok óta nem kap választ arra, miként kerülhetett a gödi kommunális szennyvízbe jelentős mennyiségű NMP-oldószer, ami a termőföldre is kijutott.
  2. Készüljön stratégiai környezeti vizsgálat, amely megmutatja az akkumulátor-iparági üzemek környezetre gyakorolt hatásait.
  3. Amíg ezek a feltételek nem teljesülnek, addig ne engedélyezzenek hazánkban újabb akkumulátoripari létesítményeket, ne bővítsék a jelenlegieket.

Magyarország még nincs felkészülve

Korábban egy külön elemzésben foglalkoztunk azzal, hogy a kormány egyértelműen letette a voksát az autóipar és így az akkumulátorgyártás mellett. Azonban az általunk megkérdezett szakértők szerint jelenleg komoly hiányosságok és még rendezetlen kihívások előtt áll a magyar akkumulátorgyártás. A zöldkérdések mellett komoly kérdőjelek vetődnek fel a veszélyes hulladékok feldolgozásánál is, ahol még a szabályozás sem megfelelő, pedig az akkumulátorhulladék külön értéket képvisel.

„Az export- és beruházásvezérelt magyar gazdaság egyik fontos húzóerejévé az elektromosjármű-gyártási ökoszisztémához kapcsolódó high-tech akkumulátorgyártás lépett elő” – írta a Nemzetgazdasági Minisztérium még áprilisban. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint Magyarország GDP-arányos exportja az akkumulátorok és akkumulátor-alkatrészek terén már ma is meghaladja az 5 százalékot, amellyel listavezető az uniós országok között.

A kormány egyértelműen és többször kijelentette: a high-tech akkumulátorgyártás a következő években több mint 6300 milliárd forintnyi fejlesztést hozhat hazánkba. Így Magyarország a világ negyedik legnagyobb akkumulátoripari hatalma lehet. Ha ez így alakul, akkor az Index által megkérdezett szakértők szerint minimum 150-180 ezer tonna további veszélyes hulladékot kell majd Magyarországon kezelni. Ez elképesztő mennyiség, ezért részletesen utánajártunk, hogy ennek pontosan milyen következményei lesznek.

Klímaváltozás, környezettudatosság, fenntartható jövő.
Ezek nem csak trendi hívószavak, hanem a közös valóság, amiben mindannyian élünk. A Zöld Indexen mi is kiemelt figyelemmel foglalkozunk ezekkel a témákkal. Ha te is fontosnak tartod, hogy azoknak is élhető bolygójuk legyen, akik ma születnek, csatlakozz hozzánk a Zöld Indexen.