Gyurcsány Ferencet az Index miatt érte bírálat, pedig csak lapunk ad teret véleménycikkeinek
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
„Legyünk pozitívak!” – írja Gyurcsány Ferenc szombati Facebook-posztjában arról, hogy van egy vitája a sajtó szerepéről, aminek a lényegét most nem bontaná ki, ám még – ahogy látja – „el fog az még tartani egy ideig.”
A DK elnöke bejegyzésében azt írta, hogy a napokban összefutott egy jól ismert, általa befolyásosnak nevezett közéleti portál egyik vezetőjével, aki a beszélgetés alkalmával szemére vetette, hogy már két alkalommal is hosszabb véleménycikket tett közzé az Indexen.
„Én se tagadom, hogy az, mármint az Index.hu nyilvánvalóan a kormány és köreinek befolyása alatt áll, az ő érdekeit szolgálja, azzal viszont, hogy én ott publikálok, azzal segítek nekik, hogy leplezzék valódi szándékukat, irányultságukat” – magyarázta Gyurcsány Ferenc. A DK elnöke azt a kérdést is feltette, hogy ha a beszélgetőpartnere orgánumának küldte volna el az írásait, ők közölték-e volna, amelyre a következő választ kapta: „dehogy”.
„Na, akkor hogyan is állunk ezzel az egésszel?” – teszi fel posztjában a kérdést Gyurcsány Ferenc, aki itt nem állt meg, hanem további kérdéseit általánosságban fogalmazta meg, és egyben meg is válaszolta.
Gyurcsány Ferenc kérdéseket és válaszokat is megfogalmazott
1. „Indokolt-e, hogy az ország választott vezetői átfogóan, összefüggően, ha szükségét látják, önálló írásban fejthessék ki álláspontjukat egy-egy fontos kérdésről? Szerintem nem csak indokolt, de egyenesen szükséges.”
2. „Indokolt-e, hogy erről a bizonyos álláspontról mások is elmondhassák saját véleményüket, vitatkozzanak vele, ha kell, akár az eredeti közlésre vállalkozó szerkesztőség is mondja el önálló szövegben, hogy mit gondol az általuk közzétett tartalomról? Szerintem igen.”
3. „Ad-e felületet a magát függetlennek nevező sajtó ilyen írásoknak, vitáknak? Nem.”
4. „Ha valaki, mondjuk én vagy valaki hozzám hasonló politikus el szeretné mondani, hogy választott képviselőként mit gondol mondjuk arról, mi lenne a közös feladatunk, hogy felkészüljünk a mesterséges intelligencia teremtette új kihívásokra, akkor ebben a helyzetben mit tehet? Néma marad, mert nincs olyan felület, amely a kormánytól független, és teret adna ilyen közlésnek, vagy elfogadja az Index.hu nyújtotta nyilvánosságot. Mihez fűződik nagyobb társadalmi érdek?”
4.1. „Ahhoz, hogy az én szövegem Index.hu-n történő közlése ne segítsen elleplezni annak valóságos természetét, ezért ne közöljek ott semmit,
4.2. vagy ahhoz (mert ugye más meg nem közli le), hogy egyáltalán ne jelenjen meg az, amit fontosnak, választott képviselőként feladatomnak tartok?”
5. „Miért zárkózik el a magát függetlennek mondó sajtó politikusok véleménycikkeitől? Nem tudom. Helyesen teszik-e ezt? Hogy egyesével, külön-külön jól döntenek-e, azt sem tudom, ezt megítélni nem is az én dolgom, de abban biztos vagyok, hogy az alkotmányos demokrácia kárát szenvedi annak, hogy a magyar köztársaságpárti nyilvánosságban egyáltalán nincs felülete az ilyen vitáknak. Nem egyik vagy másik lapban, sehol.”
6. „Hogy világos legyek: én egészen pontosan azt gondolom, hogy ezzel a magatartással (melyhez természetesen joga van, hiszen ez tényleg a szerkesztői szabadság része) a sajtó nem tesz eleget demokratikus elkötelezettségéből fakadó kötelezettségének. De lehet és szabad így is dönteni.”
Gyurcsány Ferenc végül a következőkkel zárja gondolatmenetét: „ha lesz választási lehetőségem, hogy nagy ritkán hol próbálok meg közzétenni négy-öt oldalnyi szakmai, közéleti véleményt, akkor arra fogok törekedni, hogy kormánytól független orgánumot válasszak. Ha viszont ez a sajtó elzárja előlünk a nyilvánosságnak ezt a szeletét, és csak a némaságot tudja nekem lehetőségként felajánlani, akkor a még vállalható kompromisszumok közül igyekszem majd a legtisztességesebbet megtalálni. Így jó?”
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnökének véleménycikkeit ide és ide kattintva olvashatják el.
Az Index politikai oldaltól függetlenül teret ad a véleményeknek, nem cenzúráz, nem írja elő a szerzőknek, hogy miről mit gondoljanak.
(Borítókép: Purger Tamás / MTI)