Augusztus 20.: így ünnepel ma az ország
További Belföld cikkek
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
A nemzeti ünnepek alatt több állami múzeum állandó kiállítása is ingyenesen látogatható, így Budapesten a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Sziklakórház Atombunker Múzeum, a Magyar Vasúttörténeti Park, az Ady Emlékmúzeum, a Terror Háza, a Magyar Természettudományi Múzeum, az Aquincumi Múzeum, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár és a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum is díjmentes belépést biztosít augusztus 20-án.
A vidéki múzeumok esetében a Szentendrei Skanzen, a mezőkövesdi Matyó Múzeum, a szolnoki RepTár, a makói József Attila Múzeum, a debreceni Déri Múzeum, a keszthelyi Balatoni Múzeum, a Széchenyi Zsigmond Magyar Vadászati Múzeum kínál ilyen lehetőséget.
A nagyobb városaink programkínálatából érdemes megemlíteni Debrecent, ahol hagyományosan augusztus 20-án veszi kezdetét a város legnépszerűbb eseménye, a virágkarnevál. Míg Miskolcon, Szegeden, Győrben, Pécsett és Nyíregyházán tradicionális kenyérszeléssel, kulturális és gasztronómiai programokkal készülnek az ünneplő tömegnek. De szinte kivétel nélkül minden hazai település készül programokkal az államalapítás napján, erről érdemes az önkormányzatok honlapjáról, illetve az adott község, város közösségi oldaláról tájékozódni.
Budapest ünnepi programsorozata
Budapesten az augusztus 20-i programsorozat reggel 8 órakor, a Kossuth Lajos téri díszünnepséggel és tisztavatással kezdődik. 9 órától légi parádé veszi kezdetét a Lánchíd és Margit híd közötti szakaszon.
Az érdeklődők 10 órától egészen 18 óráig látogathatják a Szent Koronát az Országházban. A Szent Jobb-körmenet 17 órakor indul a Szent István-bazilikától. A tűz- és fényjátékra idén is 21 órakor kerül sor, a Duna vonala felett a Margitsziget és a Petőfi híd közötti szakaszon fél órán át tart majd a tűzijáték.
Ezekben a városokban lesz tűzijáték
A Csodálatos Magyarország összegzése szerint az alábbi helyszíneken és időpontokban zárulnak az ünnepi programok tűzijátékkal augusztus 20-án:
- Békéscsaba, augusztus 20., 21.00
- Budapest, augusztus 20., 21.00
- Cegléd, augusztus 20., 21.00
- Dévaványa, augusztus 20., 21.00
- Dunaföldvár, augusztus 20., 21.00
- Dunaharaszti, augusztus 20., 22.15
- Eger, augusztus 20., 21.00
- Füzesgyarmat, augusztus 20., 23.00
- Heves, augusztus 20., 22.30
- Kaposvár, augusztus 20., 22.00
- Kazincbarcika, augusztus 20., 21.15
- Kistarcsa, augusztus 20., 22.10
- Makó, augusztus 20., 22.00
- Martfű, augusztus 20., 21.00
- Monor, augusztus 20., 21.15
- Mosonmagyaróvár, augusztus 20., 22.10
- Nagyatád, augusztus 20., 21.30
- Nagykanizsa, augusztus 20., 21.00
- Nyíregyháza, augusztus 20., 21.30
- Polgárdi, augusztus 20., 22.00
- Sarkad, augusztus 20., 22.00
- Sárospatak, augusztus 20., 21.00
- Szeged, augusztus 20., 21.00
- Szolnok, augusztus 20., 21.00
- Szombathely, augusztus 20., 21.30
- Szombathely, augusztus 22., 21.30
- Tatabánya, augusztus 20., 21.00
- Tiszakécske, augusztus 20., 21.45
- Tiszaföldvár, augusztus 20., 20.30
- Tiszaújváros, augusztus 20., 22.00
Így juthatnak haza a vonattal érkezők
Az ünnep miatt országszerte közlekedési változásokra kell számítani, ezért mielőtt útnak indulnánk, érdemes a MÁV, a BKK és a Volánbusz weboldalán tájékozódni az aktuális menetrendekkel kapcsolatban.
A MÁV-START a fővárosi tűzijáték után vonattal hazatérőknek azt tanácsolja, a Budapest‒Szob vonalon a Nyugati pályaudvarról Szobra 22:37-kor induló S70-es vonatot vegyék igénybe, a Budapest‒Szolnok vonalon pedig a Nyugati pályaudvarról Szolnokra 22:35-kor induló Z50-es vonatot. A Budapest‒Cegléd‒Szeged vonalon a Nyugati pályaudvarról Szegedre 23 órakor induló gyorsvonattal utazhatnak.
A Budapest‒Székesfehérvár‒Nagykanizsa, Keszthely vonalon pedig az éjszakai Bagolyvonatok is igénybe vehetők. A Budapest‒Székesfehérvár‒Balatonfüred viszonylatban az eljutás a Déli pályaudvarról Fonyódra a 22:05-kor induló Bagolyvonat székesfehérvári átszállás a Székesfehérvárról Balatonfüredre 22:56-kor induló Bagolyvonattal lehetséges. Arról, mely vonatok közlekednek több kocsival, itt olvashatnak bővebben.
A Volánbusz menetrendje is más
A nemzeti ünnep környékén a Volánbusz járatainak közlekedési rendje is módosul. A közleményük szerint augusztus 18-tól 21-ig a hét első munkanapján érvényes menetrend szerint indulnak az autóbuszok. Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra is, hogy egyes településeken a helyi járatok közlekedési rendje ettől eltérő lehet.
Az ünnepi rendezvények miatt forgalmi változásokra, terelésekre is számítani lehet,
az áruházak és bevásárlóközpontok ünnepi zárva tartása miatt pedig az áruházakat érintő járatok az ünnepnapi menetrendjük szerint közlekednek. A pénztáraik viszont augusztus 19-én szombati, 20-án munkaszüneti napi nyitvatartási rend szerint üzemelnek.
A fővárosban káosz lesz a közlekedés
A BKK idén is közleményben tudatta, hogy az augusztus 20-i nemzeti ünnephez kapcsolódó állami rendezvények miatt Budapest belvárosában több helyen forgalomkorlátozásra és lezárásokra kell készülniük az utazóknak.
A reggeli órákban a Légiparádé miatt lezárják a Duna-part közvetlen környezetét, délután a Szent Jobb-körmenet miatt a József Attila utca és a Bazilika környezetében kell korlátozásokra számítani. Emellett a Lánchídon egész nap csak a gyalogosok közlekedhetnek, valamint többek között a budai Várat, a Várkert rakpartot és a Műegyetem rakpartot is lezárják a közúti és villamosforgalom elől a rendezvény miatt.
A tűzijáték miatt 19 órától a Margit híd és Szabadság híd közötti területen zárják le a hidakat, a rakpartokat és a környező utcák területét.
A lezárások és a korlátozások, valamint a várható nagyszámú érdeklődő miatt a Budapesti Közlekedési Központ azt javasolja, hogy ezen a napon inkább a belvárosban sűrűbben közlekedő közösségi közlekedési járatokat vegyék igénybe a közlekedők, illetve kísérjék figyelemmel a tűzijátékhoz kapcsolódó tájékoztatásokat. A valós idejű közlekedési rendről a BKK oldalán lehet tájékozódni.
Segítsünk az eltűnt kutyáknak hazatalálni
Az ünnep fénypontjának számító tűzijáték a kutyáknak ijesztő és félelemkeltő zaj, amiért rengeteg állat kóborol el otthonról. Azért, hogy gazdiként megelőzzük a bajt, érdemes
- este 18 és reggel 6 óra között beengednünk a kedvencünket a lakásba,
- semmiképp ne hagyjuk egyedül,
- és ha sétálni szeretnénk vele, akkor kizárólag bilétával ellátott nyakörvvel induljunk útnak.
Mit tehetünk, ha elkóborolt ebet találunk? Az első, hogy megvizsgáljuk, találunk-e rajta bármilyen azonosítót (bilétát, tetoválást, a nyakörve belsejében telefonszámot stb.), amely alapján rátalálhatunk az eredeti gazdára. Amennyiben mikrochippel ellátott kutyáról van szó, állatorvos segítségével vagy a Mol-kutakon kihelyezett ingyenes mikrochip-leolvasóval deríthetjük ki, hogy kié az állat és hogy hol lakik.
(Borítókép: Tűzijáték Budapesten az államalapítás ünnepén Szent István napján 2023. augusztus 20-án. Fotó: Illyés Tibor / MTI)