- Belföld
- magyarország
- ylva johansson
- európai bizottság
- nemzeti kártya
- nemzeti kártya-program
- levél
- oroszország
- belarusz
Magyarország lekésett egy fontos határidőt, bajban lehet a kormány
További Belföld cikkek
- Magyar Nemzet: a közvélemény-kutatók manipulálták a Tisza Párt adatait
- Olyan változások jönnek, amelyek alapjaiban rengetik meg a magyar tudományos életet
- A világnak több Mikulásra van szüksége – állítja a Coca-Cola
- Ismét vádat emeltek a Dominikáról hazahozott, toplistás magyar bűnöző ellen
- Léphet a parlament, törvénymódosítással vágnának rendet a magántőkealapoknál
Augusztus 19-ig, hétfőig adott határidőt Ylva Johansson belügyekért felelős európai uniós biztos Magyarországnak arra, hogy választ adjon, miért döntött úgy a magyar kormány, hogy július 8-án a könnyített letelepedést elősegítő Nemzeti Kártya programra való jelentkezést lehetővé teszi Oroszország és Belarusz állampolgárainak számára is.
A belügyi biztos szerint ugyanis az orosz és belarusz állampolgárok biztonsági kockázatot jelenthetnek az EU-n belüli személyek és termékek közötti szabad mozgást és nyitott határokat lehetővé tevő schengeni egyezményben részt vevő tagállamok számára, ezért augusztus 1-jén levélben kérte Pintér Sándor belügyminisztert, hogy a felmerült aggályokra adjon választ augusztus 19-ig. A határidő letelt, ugyanakkor a Politico és az Euractiv is úgy értesült – amit az Euractivnak hétfő délután az Európai Bizottság sajtósa meg is erősített –, hogy
Magyarország a kért augusztus 19-i határidőre nem küldte meg válaszát a Nemzeti Kártya programot illetően.
Az Európai Bizottság belügyi biztosa annak ellenére küldött levelet Pintérnek, hogy egyébként a hosszú távú vízumok és tartózkodási engedélyek szabályozása tagállami hatáskör, de szerinte ezeknek a döntéseknek egyensúlyban kell lenniük, hogy „ne veszélyeztessék belső határellenőrzések nélküli közös térségünk integritását, és kellően figyelembe vegyék a lehetséges biztonsági következményeket”.
Mihamarabbi választ vártak a magyar kormánytól
Mint Johansson a levelében emlékeztetett, Oroszországgal szemben az Európai Unió 2022 szeptemberében felfüggesztette a vízummegállapodását, illetve az Európai Bizottság iránymutatást is kiadott a tagállamok számára, miként kezeljék az orosz állampolgárok vízumkérelmeit. Emiatt kiemeli, fontos
annak a biztosítása, hogy azok az orosz állampolgárok, akik kémkedést vagy más biztonsági fenyegetést jelenthetnek, a legmagasabb szintű ellenőrzés alá kerüljenek.
Emiatt szerinte a Nemzeti Kártya program kapcsán fennállhat annak a veszélye, hogy ilyen, a schengeni övezet tagállamainak biztonságát veszélyeztető orosz és belarusz állampolgárok léphetnének be Magyarországra, emiatt a magyar kormánytól mihamarabbi választ várt e felmerült aggályok tisztázására – ennek járt le az általa kért augusztus 19-i határideje.
Russia is a security threat. We need more, not less vigilance. Giving potential Russian spies and saboteurs easy EU access would undermine the security of us all.
— Ylva Johansson (@YlvaJohansson) August 1, 2024
Today in a letter I ask the Hungarian government to explain. If their easy access scheme is a risk, we will act. pic.twitter.com/Vy74JqNfAI
Az ügy kapcsán Észtország vezetésével nyolc északi és balti állam is megkereste az Európai Bizottságot, amiben arra kérték az Ursula von der Leyen vezette uniós intézményt, hogy mihamarabb tájékoztassák őket a fejleményekről, míg Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyi miniszter szerint ezen országok „hazugsághadjáratot” folytatnak Magyarországgal szemben, emiatt egyeztetésre hívta még őket korábban.
A magyar külügyminiszter augusztus 18-án közösségi oldalán megismételte korábbi álláspontját, miszerint Magyarországgal szemben hazugsághadjárat folyik, majd arról írt, az országba való belépéshez és itt-tartózkodáshoz továbbra is átfogó ellenőrzésen kell átesniük a jelentkezőknek.
A belügyi biztos levele, valamint a lejárt határidő miatt megkerestük a Belügyminisztériumot, amelytől megkérdeztük:
- Igaz-e a hír, miszerint a magyar kormány augusztus 19-ig nem küldte meg a válaszát Ylva Johansson biztosnak az augusztus 1-jén megküldött levelére? Amennyiben igen, mi ennek az oka? Amennyiben nem, mit tartalmaz a magyar kormány válasza?
- Mi a magyar kormány álláspontja Ylva Johansson augusztus 1-jén keltezett levelében lefektetett aggályairól a Nemzeti Kártya programot illetően, aki szerint a többi schengeni országra nézve biztonsági kockázatot jelenthet, hogy a programra immáron Oroszországból és Belaruszból is lehet jelentkezni?
- Az Európai Unió még 2022 szeptemberében függesztette fel Oroszországgal kötött vízummegállapodását, valamint az Európai Bizottság iránymutatásokat fogalmazott meg a tagállamok részére, hogyan kezeljék az orosz állampolgárok vízumkérelmeit. A Nemzeti Kártya program bővítése megfelel ezen iránymutatásnak?
- Mi a magyar kormány reakciója arra, hogy Észtország vezetésével nyolc északi és balti ország augusztus 16-án az Európai Bizottsághoz fordult az ügy kapcsán?
- A magyar kormány miért döntött úgy, hogy július 8-tól a Nemzeti Kártya programban részt vevő országokat kibővítette Oroszországgal és Belarusszal?
- Amennyiben ezzel kapcsolatosan van adatuk, eddig hány orosz és belarusz állampolgár jelentkezett a programra? Közülük hányan kapták meg a Nemzeti Kártyát?
Amennyiben választ kapunk, frissítjük cikkünket.
A cikkünk eredeti verziójában tévesen azt állítottuk, hogy az Európai Bizottság egy másik ügyben is választ vár Magyarországtól. Tévedésünkért az érintettektől és olvasóinktól is elnézést kérünk.