Elmentünk tanszereket vásárolni, és nagyon meglepődtünk
További Belföld cikkek
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
- Egyetlen szóval intézte el a bíróság kérdését a férfi, aki több ember otthonát is porig égette Pécsnél
Alig másfél héten belül kezdődik az iskola, a családok nagy része viszont augusztus végéig vár a tanszerek beszerzésével. Arra, miért hagyják az utolsó pillanatra a vásárlást, lapunk a papír- és írószerüzletekben kereste a választ. A tulajdonosok szerint a jelenség nem új, már évek óta augusztus 21. után kezdenek vásárolni az iskolásoknak, és az sem ritka, hogy egészen szeptemberig tart a dömping.
„Ez egyrészt annak köszönhető, hogy sokan ebben az időszakban kapják meg azt a listát, amely tételesen felsorolja, mire lesz szükség a tanuláshoz” – magyarázta egy újpesti üzlet tulajdonosa, hozzátéve, hogy a listán szereplő tanszereken kívül az elmúlt években ritkán vállalnak pluszköltségeket a szülők.
Egyértelműen látszik, hogy az infláció miatt próbálnak spórolni, és sokan az utalványokon felül sem szívesen vásárolnak
– fogalmazott a tulajdonos, utalva az iskolakezdési támogatásokra.
Az iskolakezdési támogatásokat június közepétől szeptember közepéig az önkormányzatoktól van lehetőségük igényelni azoknak a családoknak, akik rászorulnak. Ezeket a jellemzően 10-20 ezer forintos kuponokat, utalványokat az iskoláskorú gyerekeik tanszereire költhetik a szülők.
Az önkormányzati támogatásokon túl néhány munkahely is hozzájárul a gyerekek beiskolázásához. A munkáltatóktól július 1-jétől egészen december 31-ig lehet iskolakezdési támogatást igényelni. Ezek összege nem haladhatja meg a bruttó minimálbér 30 százalékát, azaz 2024-ben maximum 79 ezer forint lehet.
50 ezer forint felett van a kosárérték
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 7,5 százalékkal drágultak a tanszerek egy év alatt, így idén egy kétgyermekes családnak több mint 100 ezer forintjába kerülhet az iskolakezdés. És ekkor az ilyenkor felmerülő egyéb költések, mint az új cipőre, ruhára, a tanuláshoz szükséges elektronikai eszközökre fordított összegek még fel sem merültek, ezek további több tízezer forintot jelentenek. Az áremelkedést a boltokban is megerősítették, ahol egyesek 10, mások viszont 15 százalékos emelkedésről számoltak be.
Legalább 10-15 százalékot emeltünk az árainkon. A füzetek, a tolltartók és más irodai eszközök is minimum 10 százalékkal drágultak
– jelentette ki egy általunk meglátogatott budai írószerszaküzlet alkalmazottja, Barbara. Arra a kérdésre, hogy ez mennyire befolyásolja a szülőket, hozzátette: „a legtöbben ragaszkodnak a listához, nincs olyan, hogy kettővel több ceruzát vesznek vagy tartalékba vásárolnak”. „Egy elsős gyereknek minimum 50-60 ezer forintba kerülnek a tanszerei, de ha valaki nagyon spórolna, akkor is minimum 40 ezer forintot kell költenie iskolaszerekre” – hangsúlyozta.
Az eladó szerint tíz szülőből hét szigorúan csak a tanárok által összeállított listán szereplő termékeket kéri, és az a sem ritka, hogy a gyerekek maguk ellenőrzik, csak annyi legyen a kosárban, amennyi a felsorolásban szerepel.
Mennyi az annyi?
Az Index a fent említett üzleteken túl más boltokba is ellátogatott, és nyolc termék esetében megfigyelte, átlagosan mennyibe kerülnek. Válogatás közben igyekeztünk hasonló minőségű tanszereket találni. Lássuk az eredményt!
- Tűzött A4-es 70 lapos füzet: 700-900 Ft.
- Spirálos A4-es 70 lapos füzet: 850-1500 Ft.
- Tűzött A5-ös 70 lapos füzet: 450-600 Ft.
- Spirálos A5-ös 70 lapos füzet: 490-1100 Ft.
- Tolltartó: 4000-5500 Ft.
- Toll: 380-850 Ft.
- Ceruza: 200-750 Ft.
- Iskolatáska: 26-33 000 Ft.
Tehát ha csak ezt a nyolc terméket vásároljuk meg a különböző üzletekben, akkor az alacsonyabb kategóriás csomag 33 070 forintba, míg a magasabb árfekvésű 52 300 forintba kerül.
Barbara elmondása szerint eddig egy kétgyermekes család 170 ezer forintos kosárértéke tartja a rekordot náluk, míg egy spóroló család 20-25 ezer forintból vásárolt be az iskolakezdésre. Ahogy említettük: ez korántsem az összes költség, ami iskoláskorú gyerekek esetén felmerülhet, hiszen nem beszéltünk még a sportfelszerelésekről, cipőkről, ruhákról és más extra kiadásokról, ami családonként eltérő lehet.
(Borítókép: Németh Kata / Index)