- Belföld
- magyar péter
- iskola
- tisza párt
- maruzsa zoltán
- köznevelési államtitkárság
- hőség
- klíma
- hőségriadó
Újabb akcióba kezd a Tisza Párt
További Belföld cikkek
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválton
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke szerdán nyílt levelet írt Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárnak az iskolabejárásokkal kapcsolatban, amit bejegyzéséhez is csatolt teljes terjedelmében.
A levélben közölte, hogy
- európai parlamenti képviselői tevékenységük keretében megkezdik a magyarországi oktatási intézmények átfogó feltérképezését;
- az iskolákból olyan információk jutottak el hozzájuk, miszerint a tantestületek olyan politikai utasítást kaptak, hogy nem engedhetik be a Tisza Párt képviselőit, és nem nyújthatnak információkat nekik. Magyar Péter azt kéri, hogy országos szinten engedélyezzék számára és munkatársainak az állami intézményekbe való belépést, valamint kép- és hangfelvételek készítését;
A válasz megérkeztéig Magyar Péter közösségi oldalán kérdezte az államtitkárt, hogy eljutottak-e hozzá az iskolákból a tanárok és a gyerekek segélykiáltásai, valamint eljutott-e hozzá a hír, hogy „az egyes iskolákban a hőmérséklet elérte a 39 fokot is; gyakorlatilag nincs olyan tanterem, amelyben 30 fok alatt lenne a hőmérséklet; sok diák és tanár rosszul lett az átmelegedett tantermekben; van olyan iskola, ahol hónapok óta nincs vezetékes víz, valamint hogy az orvosok szerint az egészséges szervezetnek sem tesz jót, ha 35-39 fokban kell huzamosabb ideig tartózkodni”.
A Tisza Párt elnöke azt írta, akinek valamilyen kezelt szívbetegsége van, ilyen körülmények között túlzott megterhelést kap, a gyógyszerek ellenére is belecsúszhat egy szívelégtelenségbe, szívritmuszavarba, vérnyomásproblémába, a kisgyermekek pedig túlhevülhetnek. Magyar arra várja a választ, hogy mit tesz/tett a kormányzat az elviselhetetlen, embertelen körülmények javításáért.
A politikus egy diák beszámolóját is bejegyzéséhez fűzte az iskolai állapotokról: „Az iskolám Budapest közepén van. Nagyon régi, elég rossz állapotban. Természetesen olyan, mintha egy kemencében lennénk. Néhányan kiültek a rácsos ablakba (a földszinten), mert ott egy kicsit élhetőbb volt. A többiek pedig már mindennel legyezték magukat. Majd bejött egy tanár, és elkezdett fenyegetőzni, hogy aki az ablakban ül, fegyelmi eljárást indít ellene. Nem tehetem meg, hogy külföldön éljek, de egyre jobban azt érzem, hogy jobb lenne meghalni.”
Amint arról beszámoltunk, hiába ért véget a nyár, a hőség nem hagyott alább, ezért a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete nyílt levélben kérte rövidített órák tartását az iskolákban a szaktárcától. A főváros I. kerületében és Szigethalmon ezt külön engedély nélkül is már bevezették.
A Klebelsberg Központ a PDSZ felvetésére úgy reagált: „Ahol az iskolán belül nem lehet ellensúlyozni kellőképpen az extrém meleget, azt javasoltuk, hogy hajnali átszellőztetéssel, esetenként rövidített órákkal oldják meg a napi működést. A gyermekek érdekét szem előtt tartva a tankerületek egyeztetnek az iskolákkal, és eldöntik, hol van rövidített órákra szükség.”
Reagált Maruzsa Zoltán
Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár a Belügyminisztérium nevében hivatalos levélben tájékoztatta Magyar Pétert a köznevelési intézményekbe történő belépésről.
Mint írja: a főszabály szerint az iskolákban és óvodákban a pedagógusokon és a gyerekeken, tanulókon kívül senki másnak nincs keresnivalója, leszámítva természetesen azt a szülőt, aki a saját gyermekét az iskolába, óvodába elkísérheti, adott esetben az osztályba, csoportszobába is bekísérheti, de ezt követően neki is távoznia kell. Ezt a főszabályt kell összhangba hozni azzal, hogy egyes rendezvényekre vendégeket hív meg az intézmény, vagy ha az országgyűlési és európai parlamenti képviselők esetenként állami intézményeket látogatnak meg. Ez utóbbi esetre nézve valóban kaptak az állami intézmények igazgatói pontos jogi tájékoztatást ennek a rendjéről, az ennek során betartandó szabályokról.
Maruzsa Zoltán leszögezte, amennyiben a szabályokat Magyar Péter betartja, látogatásait ezek szerint szervezi meg, akkor a megkeresett intézményben fogadják. Az államtitkár arra is kitér, szó sincs arról, hogy bárki arra kapott volna „politikai utasítást”, hogy Magyar Pétert nem fogadhatják, ellenkezőleg, ennek a módjáról kaptak tájékoztatást, hogy ez minden esetben jogszerűen történhessen meg. Egyeztetnie pedig a meglátogatni tervezett intézmény igazgatójával kell.
Végezetül arra hívta fel a Tisza Párt elnökének figyelmét, hogy a Belügyminiszériumnak a közétkeztetésben nincs szerepe, az önkormányzati feladat, tehát ha a helyi menzára panasz van, azzal a helyi polgármestert keresse meg. Jelezte továbbá, hogy feléjük egyetlen intézmény sem tett olyan bejelentést, hogy ne lenne vezetékes víz az épületben, de ha Magyar Péter tud ilyenről, kivizsgálják az ügyet, majd a megoldásában is segítenek az illetékeseknek.