Balog Zoltán minisztériuma miatt 1,3 milliárd forintos kár keletkezhetett
További Belföld cikkek
- Politikatörténeti pillanat volt Menczer Tamás és Magyar Péter találkozása?
- Nemi erőszak és gumibotozás a tiszalöki börtönben – jelentést tett közzé az Európa Tanács
- 2053-ig mindent titkosítottak a Védelmi Beszerzési Ügynökség hekkertámadásáról
- Tűz ütött ki egy gödöllői házban és egy soproni lakásban
- Felmondott a Kutyapárt hegyvidéki képviselője a privát munkahelyén a vagyonnyilatkozata miatt
Mint a jelentésben írták, a projekt célja az volt, hogy a hátrányos helyzetű csoportok foglalkoztatását segítse egy foglalkoztatási szövetkezet létrehozásával. Azonban a program nem érte el célját, részben az ORÖ pénzügyi és szakmai hiányosságai miatt.
Az Integritás Hatóság összegzése szerint a szükséges infrastruktúra nem épült ki, a szakképzések nem valósultak meg, és a toborzási eljárások sem voltak hatékonyak.
A jelentés az egykor Balog Zoltán által vezetett EMMI-t is hibásnak tartja, amiért nem észlelteék időben, hogy az ORÖ nem rendelkezik a projekt megvalósításához szükséges kapacitásokkal.
Az EMMI a felmerülő szabálytalanságok és kockázatok ellenére sem avatkozott be megfelelően. A jelentés megemlíti azonban, hogy az EMMI többször tett kísérletet a projekt megmentésére, de az ORÖ még a csökkentett műszaki tartalom teljesítését illetően is nehézségekbe ütközött.
Bár 2016-ban felmondták a támogatási szerződést, és az ORÖ-t 1,6 milliárd forint visszafizetésére kötelezték, végül csak 300 millió forintot kellett visszafizetniük, mivel a kormány 1,3 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott az önkormányzatnak.
A hatóság 13 pontban foglalta össze a projekt hibáit, és hangsúlyozta, hogy a jövőben a hasonló kudarcok elkerülése érdekében szigorúbb szabályozást és helyszíni ellenőrzéseket kell alkalmazni. Ha egy projekttel kapcsolatban nyomozás indul, az irányító hatóságnak haladéktalanul fel kell függesztenie a kifizetéseket, és szabálytalansági eljárást kell indítania – tették hozzá.