Emlékművet állítottak a mártírként meghalt költőnek és ejtőernyősnek Budapesten
További Belföld cikkek
- Viharos széllel tör be Magyarországra a hóesés
- Magyar Péter váratlanul megszólalt az „agyhalottakról”, ezzel magyarázza mondatait
- Botrányt kiáltott a Fidesz Erzsébetvárosban: önkormányzati lakást adott saját jegyzőjének a polgármester
- Nemi erőszak miatt elfogatóparancsot adtak ki a TV2 sztárjával szemben
- Emberölés miatt köröz a rendőrség egy 16 éves lányt
Az MTI a Színes Város Csoport által biztosított információk alapján azt közölte, hogy a festményt Thamó Emese tervezte, és a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (MAZSÖK), a II. kerület Önkormányzata, valamint a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) támogatta.
Az impozáns, 130 négyzetméteres alkotás megvalósításán hat művész dolgozott tíz napon keresztül. A projektet komoly előkészítő munka előzte meg, ugyanis a fal állapota jelentős helyreállítást és szigetelést igényelt. Az eseményről a Mazsihisz Facebook-oldala egy bejegyzést is közzétett, ami alább megtekinthető.
Flór Péter, a Színes Város Csoport főtitkára elmondta, már három éve felmerült az ötlet, hogy Szenes Hannát egy tűzfalon örökítsék meg. Ezt a gondolatot támogatta a Színes Város Csoport nőalakokat bemutató sorozata, amelyben kiemelkedő, fiktív vagy valós magyar nőket ábrázolnak. Korábban már Karikó Katalin, valamint a „Hétköznapi istennők” sorozat tagjai is helyet kaptak hasonló falfestményeken.
Grósz Andor, a Mazsihisz elnöke szintén megszólalt a közleményben, hangsúlyozva Szenes Hanna példájának fontosságát. Mint elmondta, Szenes Hannát kivégezték, de emléke tovább él Izraelben, ahol már fiatal korban megismerik hősies történetét.
Szenes Hanna arra tanít, hogy ki kell állnunk az igaz ügyekért, és ha szükséges, áldozatot kell hoznunk. Különösen fontos ez most, amikor az antiszemitizmus világszerte ismét terjed
– emelte ki.
Izrael nemzeti hőseként tartják számon, ahol számos utca és tér viseli emlékét. Naplója, levelei és versei először 1991-ben jelentek meg a Szépirodalmi Kiadó gondozásában. Szenes Hanna tiszteletére 2001-ben emléktáblát és emlékszobát avattak Izrael Állam budapesti nagykövetségén, 2007-ben pedig sírkövet emeltek a Kozma utcai temetőben.
Irodalmi hagyatéka 2020 novemberében került az Izraeli Nemzeti Könyvtár birtokába. A magyarországi zsidó szervezetek és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága kezdeményezésére az UNESCO Közgyűlése a 2021-es év kiemelt fontosságú évfordulói közé emelte Szenes Hanna születésének 100. évfordulóját.
A tűzfalfestmény a holokauszt 80. évfordulójára rendezett megemlékezéssorozat része, amit a magyar kormány és a MAZSÖK szervezett.