Lejutottunk az árvíz miatt lezárt budapesti aluljáróba, és nem azt találtuk, amit vártunk

DSC4483
2024.09.21. 19:25
A Batthyány téri aluljárót a Duna áradása miatt pénteken lezárták, a 2-es metró szerelvényei megállás nélkül átrobognak az állomáson. Stábunk az árvíz tetőzésének napján, szombaton lejutott a homokzsákokkal körbebástyázott aluljáróba.

„Most már alacsonyabb a vízszint, mint amilyen reggel volt. Túl vagyunk a nehezén, de nem vagyunk még a végén, rengeteg feladatunk lesz” – közölte Karácsony Gergely a szombati, Batthyány téri sajtótájékoztatóján.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság honlapján elérhető vízmérce adatai szerint a vízszint szombaton hajnali 5 óra körül tetőzött 830 centiméteren.

Azóta fokozatos csökkenés látható, a vízmérce 16 órai állása alapján 822 centiméter a Duna fővárosi vízszintje.

A főpolgármester úgy látja, hogy Budapest összességében jól vizsgázott a védekezésben, funkcionáltak az elmúlt évek árvízvédelmi beruházásai, ugyanakkor még nincs teljesen kész a fővárosi árvízvédelem. Karácsony Gergely elárulta, hogy az önkormányzat uniós forrásból a Római-parton és az újpesti oldalon is szeretné folytatni a beruházásokat.

A főpolgármester hangsúlyozta, jól vizsgázott a vízművek is. Áradás esetén a legtöbb vízlelőhely az árvízi védekezés szempontjából kitett területen van, a védhetetlen kutakat le kellett zárni, de az ivóvízellátás nincs veszélyben.

Karácsony Gergely a közösségi közlekedésről elmondta, vannak olyan pontok, ahol a biztonság mindennél fontosabb, például ezért nem áll meg a metró a Batthyány téren, és a Duna mentén közlekedő villamosokat is korlátozni kell.

Stábunknak a sajtótájékoztató előtt volt lehetősége lemenni a péntek óta lezárt Batthyány téri aluljáróba, ahol rengeteg homokzsákkal találkoztunk, többek között a metró lejárata elé is felhúztak egy fóliákkal bevont gátat. nem sok vizet találtunk. 

„A főváros és az állami szervek közötti együttműködés is jól vizsgázott” – folytatta Karácsony Gergely, aki köszönetet mondott a katasztrófavédelemnek, a rendőrségnek és valamennyi állami szervnek. A főpolgármester végül kiemelte, hogy a Duna nagyon veszélyes, de jól vizsgáztak a budapestiek is. A sajtótájékoztató perceiben egyébként továbbra is rengetegen fotózták a megáradt folyót.

Lapunk az elmúlt napokban több riporttal is jelentkezett Budapestről, voltunk

Mi következik az apadás után?

Karácsony Gergely világossá tette, továbbra is fontos feladat, hogy ellenőrizzék az árvízvédelmi pontokat. Mindent megtesznek azért, hogy a lehető leghamarabb fel tudják oldani a közlekedési korlátozásokat.

A főpolgármester leszögezte, nem csak az árvíz levonulta a feltétele a korlátozások feloldásának. Vissza kell állítani a régi rendet, többek között a hulladék és a higiéniás problémák miatt a rakpartok takarítására is szükség lesz.

Csörnyei Géza, a Fővárosi Vízművek vezérigazgatója kiemelte, hogy a főváros és az agglomeráció valamennyi fogyasztójánál az ivóvíz ma is egészséges és biztonságos. Az árvíz hatására körülbelül háromszáz kút működését kellett leállítani. Bolla Tibor, a BKV vezérigazgatója elárulta, a Batthyány téri metrómegállót jövő hét elején nyithatják újra.

Gerőfi-Gerhardt András, a Fővárosi Csatornázási Művek műszaki vezérigazgató-helyette arra hívta fel a figyelmet, hogy ők még nem tudnak pihenni, az apadás napjaiban is ébernek kell lenniük, majd az árhullám levonultával gondoskodniuk kell a kihelyezett anyagok bontásáról.

(Borítókép: Tövissi Bence / Index)