Novák Katalin nagy tervekre készül egy külföldi lap szerint

2024.09.21. 06:47
A magyar családpolitikát méltatja a The Times angol lapban megjelent cikk, melyben Novák Katalin is megszólal. A lap úgy számol be a magyar születésszámokról, mintha az nem csökkenne hónapok óta. A szerző Novákot úgy mutatja be, mint egy háromgyermekes édesanyát, aki próbálja újjáépíteni karrierjét.

Az angol The Times napilap „Hogyan kapjuk vissza a babáinkat?” címmel közölt cikket Novák Katalinról. A korábbi köztársasági elnök szeptember 19-én az X-en jelentette be, hogy az XY Worldwide civilszervezet vezérigazgatójaként fog dolgozni a jövőben, ahol a világ vezetőivel, politikai döntéshozókkal és oktatókkal munkálkodnak együtt azon, hogy stratégiákat dolgozzanak ki, melyek segítségével a nemzetek leküzdhetik a születésszám globális csökkenésének hatásait.

Augusztus végén a KSH adataiból kiderült, hogy a magyar születések száma a tavalyi adatokhoz képest 13 százalékkal csökkent. Ennek ellenére a The Times cikke úgy kezdődik: 

Miközben a népesség öregszik, és a demográfia „összeomlik”, egy politikus és egy adattudós felfedezi, hogy Orbán Viktor illiberális Magyarországa ellenáll a születésszám csökkenésének.

A brit lap – a hvg.hu szemléje szerint – a köztársasági elnök lemondásához vezető ügyét is leírta. „A háromgyermekes édesanya próbálja újjáépíteni karrierjét, miután le kellett mondania az államfői posztról, mert kiderült, hogy megkegyelmezett egy gyermekotthon igazgatóhelyettesének, aki segített eltussolni a felettese által kiskorúak ellen elkövetett szexuális zaklatásokat” – írták.

A cikkben beszámolnak Novák Dél-Koreában és Japánban tett látogatásairól is, melyekre szerintük azért volt szükség, mert a születési arányok ott az egyik legalacsonyabbak.  A lap megjegyezte, hogy 

az Orbán-kormány az elmúlt 14 év alatt a GDP több mint 5 százalékát költötte családalapítási támogatásokra.

A négygyermekes anyák szja-mentességét külön kiemelték. Ugyanakkor a szerző azt is hozzátette, hogy 2020 után a születésszámok visszaestek, az idei évre pedig végképp bezuhantak.

Továbbá egyes akadémikusok szerint az anyagi támogatások elsősorban a jómódú családokat támogatják, akik egyébként is vállaltak volna gyermeket. Az elmélet szerint, ez nem egy baby boom, hanem egy „rövid életű statisztikai érdekesség”.

Az XY Worldwide társalapítója, Stephen J. Shaw viszont úgy látja: a magyar családpolitika sikerességét hosszú távon kell vizsgálni. Hozzátette, hogy Magyarország termékenységi rátájának emelkedése nem a tehetősek, hanem a huszonéves fiatalok korábbi családalapításának tudható be.