Magyar Péter nem ül be a Fővárosi Közgyűlésbe, pártja a főpolgármester jogkörének csökkentését tervezi
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor: A veszély közvetlen, a hírek Magyarország háborús fenyegetettségéről szólnak
- Bezártak egy játszóteret Fejér vármegyében, mert a gyerekzsivaj zavarta az egyik szomszédot
- Lánctalpas robotot is bevetettek egy fővárosi TEK-es akcióban
- Az utakon baleseteket, a MÁV-nál és a Volánbusznál pedig járatkéséseket okozott a havazás
- Rárúgta a havazás az ajtót a fővárosra, de az ország más részein is kifehéredett a táj
Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke úgy döntött, hogy nem ül be a Fővárosi Közgyűlésbe – jelentette be a politikus a vasárnap esti Magyar Infón.
A Tisza Pártnak tíz mandátumot sikerült bezsebelnie a június 9-i önkormányzati választásokon a Fővárosi Közgyűlésben. Magyar Péter vasárnapi bejelentésében sorolta fel, ki az a tíz ember, aki képviselni fogja a pártot Budapesten:
- Ordas Eszter jogász,
- Porcher Áron Somerville közgazdász,
- Böröck-Gémes Szilvia business coach,
- Bovier György esélyegyenlőségi, integrációs és marketingszakértő,
- Barna Judit Annamária közösségszervező és kulturális menedzser,
- Bujdosó Andrea Anna vezetőfejlesztési és esélyegyenlőségi tanácsadó,
- Molnár Dániel oktató és mentor,
- Orbán Árpád István közgazdász,
- Balogh Balázs szabadúszó,
- Kollár Kinga jogász, közgazdász, EP-képviselő.
A jelenlegi Fővárosi Közgyűlés tagjainak mandátuma szeptember 30-ával jár le, október elején pedig beülnek a testületbe a június 9-én megválasztott tagok. Magyar Péter bejelentette azt is, hogy az alakuló ülésre a szervezeti és működési szabályzat módosításával érkeznek, ugyanis pártja álláspontja szerint több jogkört el kell venni a főpolgármestertől és átruházni a képviselőkre.
Elhangzott az is, hogy a Tisza Párt jó néhány téma közgyűlési megvitatására már készül Budapesten, ezek között szerepel a korábban Vitézy Dávid által szorgalmazott BKK-rendészet, a város akadálymentesítése, a közlekedés fejlesztése, valamint az egységes fővárosi arculat kialakítása.
Egyeztetések és háttéralkuk
Magyar Péter még e hónap elején arról értekezett Facebook-oldalán, hogy a budapestiek egyértelművé tették, hogy a főváros vezetőinek új irányba kell fordulniuk, és egy tiszta, rendezett, élhető, békés, modern, korrupciómentes, együttműködésen és kölcsönös tiszteleten alapuló világváros építéséért kell dolgozniuk.
A választóktól kapott óriási felhatalmazás felelősségét átérezve a Tisza Párt elnökeként minden budapesti listavezetőt egyeztetésre hívtam. A felek közül egyedül a Fidesz-frakció nem élt a felajánlott eszmecsere lehetőségével
– közölte az ellenzéki politikus.
Ekkor jelentette be a Tisza Párt elnöke, hogy a Tisza Párt egyik frakcióval sem köt koalíciót, ahogy a budapesti cégek igazgatóságaiba és felügyelőbizottságaiba sem delegálnak tagokat, illetve főpolgármester-helyettest sem javasolnak. Az egyeztetések és a nyilatkozatok alapján azt is elmondta, hogy sem a Fidesz, sem a Kutyapárt, sem a Tisza nem jelöl főpolgármester-helyettest.
A pártvezetők egyeztetésére Szentkirályi Alexandra is reagált. „Megszületett a Karácsony–Magyar Péter-paktum a fővárosban” – állapította meg a Fidesz budapesti frakcióvezetője, hozzátéve, hogy a budapestiek nem erre szavaztak.
Néhány héttel később olyan sajtóinformációk jelentek meg, hogy Magyar Péter, Kovács Gergely és Vitézy Dávid a Tisza Párt elnökének lakásán titokban tárgyalt körülbelül három héttel ezelőtt Budapest jövőjéről és egy olyan fővárosi koalícióról, amely mentes a Fidesztől és a Demokratikus Koalíciótól is.
Források szerint Magyar Péternek az volt az ajánlata, hogy a Fővárosi Közgyűlésben a Tisza Párt, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt, valamint az LMP és Vitézy Dávid lépjenek koalícióra, szerezzék meg a többséget, és ezzel Karácsony Gergelyt állítsák kész helyzet elé.
Amennyiben a főpolgármester elfogadná az ajánlatot, akkor a Magyar Péter-féle koalíció többségbe kerülne.
Azt is leírták, hogy több forrásuk szerint Magyar Péter Vitézy Dávidot szeretné főpolgármester-helyettesnek, és vagy ebben a szerepében, vagy egy speciális bizottság elnökeként hatáskörébe venné a BKV-t, a BKK-t és a BKM Budapesti Közművek Zrt.-t, és ezzel párhuzamosan a Tisza Párt elnöke több cégvezetőt is menesztene.
Kovács Gergely a találkozó hírét megerősítette, Magyar Péter az árvízi védekezésre hivatkozva nem nyilatkozott, Vitézy Dávid ugyanakkor a lap megkeresésére azt mondta, hogy most hall először a paktumról, és arról is, hogy a Tisza Párt elnöke őt szeretné főpolgármester-helyettesnek.