Tarjányi Péter: A Nyugat azt szeretné, hogy Izrael nyerjen, de Ukrajnánál már nem ez a helyzet

A Hamász emberei egy évvel ezelőtt hajtottak végre terrorcselekményt Izrael területén. Izrael az elmúlt egy évben Iránnal és Libanonnal is konfliktusba keveredett. Az Index Frontvonal című műsorának legfrissebb adásában állandó szakértőnkkel, Tarjányi Péterrel ezúttal arról is beszélgettünk, hogy milyen hatással lehet az Izrael által felvállalt háborús helyzet az orosz–ukrán háborúra.

–Egy éve annak, hogy a Hamász emberei terrorcselekményt hajtottak végre Izrael területén, és a mai napig is több száz túszt tartanak fogva. Tarjányi Péter szerint maga a művelet óriási fiaskó Izrael hírszerzésének, illetve terrorelhárításának.

„Nemcsak azért, mert sikeresen végrehajtották ezt az akciót, hanem azért is, mert azóta kiderült, hogy ez egy nagyon komolyan szervezett terrorcselekmény volt, amit Irán koordinált, és ebben a Hamász, a Hezbollah, illetve Irán kiképzői, stratégái, fegyverbeszerzői vettek részt” – mondta a szakértő, majd hozzátette, hogy egy olyan komplex felkészülést hajtottak végre ennek a támadásnak az érdekében, amelyből Izrael csak részadatokat látott, és ezeket a puzzle-darabokat nem tudta összerakni.

Tarjányi Péter szerint nem lehet abban eredményt hirdetni, hogy ki győzött ez alatt az egy év alatt, és szerinte téves az a kijelentés, hogy Izrael nem tud felmutatni semmilyen eredményt, de téves az a fajta hozzáállás is, hogy Izrael győzelemre áll. Szerinte az igazság valahol a kettő között van.

Végig Izrael oldaláról az volt a láthatatlan stratégia, hogy nem fognak semmiben sem megegyezni Iránnal, nem fognak a Hamásszal és nem fognak a Hezbollahhal sem

– jelentette ki a szakértő.

Hullámzó háború

Tarjányi Péter megjegyezte, hogy egy hullámzó háborút látunk, amiben pró és kontra történnek támadások, és mindkét féltől egyre távolabb kerül a tűzszüneti vagy bármilyen fajta megállapodás. Szerinte a következő időszakban a fegyvereké lesz a szó.

„Az izraeli haderő oldaláról látható a minőségi kiképzés, a minőségi felszerelés, és egyáltalán, a minőségi hírszerzés, védelmi és támadótechnológiák fölénye a Hamásszal és a Hezbollahhal kapcsolatban is” – mondta Tarjányi Péter, majd hozzátette, hogy ugyanakkor Irán vonatkozásában más mértékegységet és egyáltalán, másfajta hátteret mondhatunk.

Nem mondom azt egyébként, hogy Irán megelőzi adott esetben Izrael csúcstechnológiás katonai és hírszerzési képességeit, de egy egészen másfajta helyzetről beszélünk, hogyha egy konkrét konfliktusba keveredik Izrael és Irán, hiszen Irán azért egy nehezebb falat

– jegyezte meg a szakértő, majd azt is kijelentette, Izraelnek az az álláspontja, hogy ezt a háborút „lejátssza” ezzel az országgal és ezekkel a terrorszervezetekkel. Tarjányi Péter érdekesnek nevezte azt a kettősséget, amelyben egyrészt nem tud a Nyugat mit tenni ezzel, másik oldalról pedig támogatja Izraelt.

Tarjányi Péter elmondta, hogy Izrael valójában hosszú évtizedek óta a Nyugat bástyája a közel-keleti térségben. „A Nyugatnak egy olyan kinyújtott jobbja, amelyen keresztül a térségben próbál rendet tartani” – jegyezte meg.

Azt is elmondta, hogy Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöknek „ez a háború kell”, és szerinte azt a legegyszerűbb izraeli állami elvet használja ki a minisztelnök, hogy ha külső támadás éri az országot, akkor összezár az egész társadalom, és nem foglalkoznak azzal, hogy kinek milyen baja van a másikkal, akár gazdasági, akár politikai értelemben.

A Nyugat másképp gondolkodik Ukrajnáról, mint Izraelről

A beszélgetés alatt az is szóba került, hogy milyen hatással lehet az Izrael által felvállalt háborús helyzet az orosz–ukrán háborúra, amivel kapcsolatban Tarjányi Péter elmondta, hogy ebben is vegyes a kép, és nem lehet külön kezelni ezt a két válságot, mivel mindkét ország vonatkozásában az utánpótlás, a logisztikai segítség a Nyugatra hárul, elsősorban az Egyesült Államokra.

„Tavaly novemberben Zelenszkijék számára teljesen tiszta volt, hogy a republikánusokon mint a vajon, úgy fog átmenni Izrael támogatása. Valójában nem volt vita a demokraták és a republikánusok között abban, hogy Izraelnek fegyvereket és technológiákat kell adnia Amerikának, és ezt oda fogják adni. […] Ukrajnánál rezgett a léc” – fejtette ki Tarjányi Péter.

A szakértő szerint azt látjuk, hogy Izrael nincs egyedül, és olyan szinten aktívan védi a Nyugat, elsősorban az Egyesült Államok, hogy beavatkozik, amikor Irán vagy a Hezbollah rakétákat indít, hogy ezek a csapások ne érjék el Izrael területét.

Ukrajna, én nem tudom, mióta könyörög ezért, hogy ez megtörténjen, és nem fogja megkapni, azt gondolom, mert a Nyugat fél attól, a NATO fél attól, hogy ezt adott esetben Oroszország megint csak egy vörös vonal átlépésének minősíti

– fogalmazta meg Tarjányi Péter, majd hozzátette: Oroszország abszolút ki tudja használni azt a lehetőségrendszert, amikor azt látja, hogy Ukrajna kevesebb munícióhoz és utánpótláshoz jut.

A szakértő hozzűfűzte: úgy találja, Oroszországnak nagyon fontos az, hogy Irán nyomás alatt tartsa Izraelt és Izraelen keresztül a Nyugatot. „Olyan helyzetnek látják most a közel-keleti válság miatt a jelent, amiben ezt ki lehet használni, és katonai szempontból igyekeznek ezt a fajta magára hagyott Ukrajnát két vállra fektetni” – jegyezte meg a szakértő.

Izrael vonatkozásában azt érzem, hogy a Nyugat azt szeretné, hogyha Izrael nyerne. Ukrajna vonatkozásában ez már egy kicsit árnyaltabb. Adott esetben az is benne van, hogy húzódjon ez az egész válság, Oroszország fáradjon el ebben minél jobban

– emelte ki Tarjányi Péter.

A szakértő elmondta, hogy Ukrajna rosszabb pozícióban van, mint Izrael, és most ezt használja ki Oroszország gőzerővel, ezért próbál Ukrajna olyan jogokat, olyan lehetőségeket szerezni, amelyek Izrael számára hosszú-hosszú évtizedek óta biztosítottak.

Ezt szerintem nem fogja a Nyugat megadni, egyszerűen azért, mert a mostani helyzetben az, amit Ukrajna tesz, az a Nyugat számára pontosan elég és elfogadható

– tette még hozzá Tarjányi Péter.

Ha tetszett az adásunk, és még nem tették volna meg, akkor mindenképpen iratkozzanak fel az Index YouTube-csatornájára, hogy ne maradjanak le a további műsorainkról, ha pedig inkább podcastként hallgatnák meg a Frontvonal legújabb részét, ide kattintsanak:

Ez a szerkesztőségi tartalom a Régens Informatikai Zrt. támogatásával jött létre. A cikkhez az Alrite beszédfelismerő programot használtuk.