Szinte nincs olyan család, baráti társaság, ahol ne lenne legalább egyvalaki, aki valamilyen mentális betegséggel, idegrendszeri zavarral vagy függőséggel küzd. Ez a kötet húsz megrázó igaz történetet tár fel.
MEGVESZEMAz egyik magyar kórházban már csak 2028-ra adnak időpontot térdműtétre
További Belföld cikkek
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
- 60 milliós Merci, vagy nincs mit enni? – Anyagi különbségek karácsonykor
- Hamarosan megszólal Orbán Viktor, évértékelő interjút ad a miniszterelnök
- Jön a havazás Budapesten is, figyelmeztették a lakosságot
Brutális várakozási idővel kell szembesülniük azoknak a betegeknek, akik a szombathelyi kórházban szeretnének ellátást kapni. A legtürelmesebbnek azoknak kell lenniük, akik csípő- vagy térdműtétet végeztetnének el – derült ki az RTL Híradó riportjából.
Bár az átlagos várakozási idő a kórházban csipőprotézisnél az elmúlt fél évben 142 nap, térdprotézis esetében pedig 468 nap volt, sokaknak ennél jóval többnek kell várni. Az egyik utolsóként listára felvett beteg például négy évet várhat a térdműtétre: 2028. október 4-én operálják meg. Ugyanitt az egyik csípőprotézisre váró beteget két év és 10 hónap várakozás után tervezik megoperálni.
AZ RTL szerint Egerben némivel gyorsabban lehet sorra kerülni. Aki a napokban jelentkezett, csak kicsit több mint egy évet vár csípőműtétre a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint.
Ezeket a beavatkozásokat a magánszolgáltatóknál akár két hónapon belül elvégzik. Egy budapesti klinikán egy őszi akció keretében ez 2,4 millió forintba kerülne. Azonban figyelembe véve a hazai állapotokat, ez az összeg sokaknak megfizethetetlen.
A kormány megteremti ugyan a jogi lehetőséget, hogy az egészségügyi magánszolgáltatók közfinanszírozott ellátást nyújthassanak a hiányzó területeken, azonban csak olyan szolgáltatásokért kaphatnak a magánellátók állami közfinanszírozást, amelyeket tőlük olcsóbban vehet meg az állami egészségpénztár, mint külföldön.
A belügyminisztérium a várólistás műtéteket nem tekinti „hiánypótló állami szolgáltatásnak”, mivel úgy vélik, „mindenkit el tudnak látni, csupán az ellátás pontos időpontja kérdéses”.
Radikálisan lehetne csökkenteni a várakozási időt
Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász elmondta az RTL-nek, hogy civilizált országokban általában fél évben maximálják a várakozási időt. Úgy látja, a várólisták akkor lehetnének rövidebbek, ha az állami kórházak több pénzt kapnának.
Ha azt akarja a kormány, hogy a betegek minél kevesebbet szenvedjenek attól, hogy nem jutnak ellátáshoz, akkor nem is olyan sok pénzzel, két-három milliárd plusszal radikálisan lehetne csökkenteni a várakozási időket
– mondta Sinkó Eszter.
A belügyminisztérium az RTL megkeresésére azt mondta, a kórházak többletforrást kapnak, hogy a koronavírus-járvány alatt elmaradt ellátásokat mielőbb bepótolják. „A cél, hogy a betegség ne üzlet legyen” – tették hozzá. A tárca szerint a legtöbb beavatkozás esetében az átlagos várakozási idő nem haladja meg a 60 napot.