Mi a kapcsolat a Mandoki Soulmates új lemeze és az 1956-os forradalom között?
További Belföld cikkek
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
- Csaknem húsz éve az Alkotmánybíróság dobta le a „választási atombombát”
- Rogán Antal: Megpróbálunk rendet vágni, de teljes felelősséget nem vállalunk
- Pusztításba kezdett egy Zsiguli Budapesten, teli piroson vágódott be a másik autós elé
A Memory of Our Future című albumáról küldött közleményt szerkesztőségünknek a Mandoki Soulmates zenekar névadó zenésze, Leslie Mandoki.
A közlemény szerint a lemez és a forradalom közti kapcsolat elsősorban a szabadság, az ellenállás és az elnyomás elleni küzdelem eszméiben rejlik. Mandoki maga is a vasfüggöny mögött nőtt fel, és a szabadság iránti vágy vezérelte, amikor az 1970-es években Nyugatra menekült a kommunizmus elől, miután még egy útlevelet sem kapott, nemhogy bármilyen lehetőséget. Ez a személyes élmény, valamint a forradalom szellemisége közvetlenül megjelenik a zenéjében – írja közleményében.
Az 1956-os forradalom emléke a magyar lélek DNS-ének része, történelmünk és büszkeségünk sebezhetetlen és egyértelmű forrása. A pesti srácok… köztük az édesapám is, örök példaképek maradnak a világ megszállt nemzetei számára, hiszen ők jelentették a magyar szabadságvágyat, az elnyomás elleni harc jelképévé és etalonjává váltak világszerte. A magyar lelkek egysége vívta ki, még ha tragikusan rövid időre is, a szabadságot a szovjet-orosz elnyomás ellen.
– mondta Mandoki.
Bár az album nem konkrétan az 1956-os forradalomról szól, erős üzenetet hordoz a békéről, az egységről és az erőszak elutasításáról. Például a The Devil’s Encyclopedia, Big Quit, Blood in the Water és We Stay Loud című dalok erőteljesen szólalnak fel a mai propaganda és háborúk ellen – emelte ki.
Az album egy felhívás a békés, szabad gondolkodásra és a kölcsönös tiszteletre, amelyek az 1956-os forradalom alapvető értékei is voltak.
A 68 éve történt forradalom magyar vérrel íródott be a történelembe, és emléke mélyen beágyazódott az identitásunkba. A forradalom a szovjet csapatok kivonását és demokratikus politikai reformokat követelő egyetemisták tüntetéseivel kezdődött. Életüket kockáztatták az elnyomás elleni küzdelemben, sokan meghaltak, és Budapest jelentős része megsérült. A forradalom, a szabadság, a függetlenség és a demokrácia iránti vágy szimbólumává vált, és világszerte inspirálta az embereket – tette hozzá.
A béke és a szabadság megőrzése mindannyiunk felelőssége. Fontos, hogy emlékezzünk a múlt eseményeire, hogy a jövőben elkerüljük azokat a tragédiákat, amelyek oly sok ember életét megkeserítették.
Hihetetlen, hogy közel négyéves koromból vannak éles és tiszta emlékeim arról a napról, amikor édesapám géppisztollyal harcolt, dobálta a Molotov-koktélokat az orosz tankokra – miután három pesti diák a mi lakásunkban vérzett el és halt meg az orosz sortűz miatt. […] Mélységesen felháborít, hogy milyen könnyedén beszélnek az emberek a háborúkról és harcokról. Bár a történelemben mindig is voltak háborúk és csaták, azt gondolom, hogy az igazi győzelem a békesség, amikor a családoknak nem kell pótolhatatlan veszteségeket elszenvedniük a vérontások miatt
– nyilatkozta Mandoki.
Leslie Mandoki dokumentumfilmet készített az 1956-os forradalomról. A Szabadságvágy című filmjében 1956-os pesti fiatalok és a forradalom kiemelkedő szereplői osztják meg emlékeiket.