Kétszázezer forint pénzbírságot kapott a Corvinusról kirúgott egyetemi docens
További Belföld cikkek
- Pályahiba miatt nem jár a 3-as metró egy szakaszon
- Mikulásruhát és párásítót lopott a betört kirakatból egy kenderesi férfi
- Egy dologban egyetértenek a történészek: valami nem stimmel a karácsonnyal
- Újabb közös előterjesztéssel rukkolt elő Karácsony Gergely és Vitézy Dávid
- Lázár János beköltözik Hajdú Péterhez, kényes kérdésekre ad választ
Ádám Zoltánra, a Budapesti Corvinus Egyetem korábbi docensére 200 ezer forint pénzbírságot szabott ki hétfőn a bíróság. Ügye majdnem egy éve tart, hétfőn Szabó Lajost, az egyetem egykori megbízott rektorát hallgatta volna meg a bíróság, ő azonban nem jelent meg a tárgyaláson − írja a 444.hu.
Az elbocsátott egyetemi oktató ügyvédjei egy harmincoldalas dokumentumot nyújtottak be, és további öt tanú meghallgatását kezdeményezték. A bíró megjegyezte, hogy a tárgyalás tizenegy hónapja tart, és kérte a két felet, hogy minden bizonyítékot és bizonyítási indítványt terjesszen elő.
Az ítélet meghozatala után Ádám Zoltán ügyvédjei fellebbezést nyújtottak be, valamint az új tanúk behívásánál arra hivatkoztak, hogy mindannyian igazolnák, mi volt a tényleges oka az egyetemi oktató kirúgásának. Ebben összefoglalva azt írták, hogy jogilag hátrányos megkülönböztetés, egyenlő bánásmód megsértése és joggal való visszaélés történt.
A docens feleségét is meghallgatnák, valamint több korábbi kollégáját és a tantárgykoordinátort, akivel a kivételezett diák ügyében levelezett. Az ügyvéd szerint nem volt megkötés, mennyi tanút hívhatnak be a bíróságra. Ezzel szemben az egyetemet védő jogászok úgy vélik, a joggal való visszaélés következtében új perspektívát kaphat az eljárás.
Egy év alatt sem született végleges döntés
Korábban beszámoltunk róla, hogy etikai eljárás indult a Budapesti Corvinus Egyetem két munkatársa ellen, mivel az egyik hallgatóval feltűnően kivételeztek egy vizsgán. A Corvinus Közgazdasági Intézetének docense szerint a diák családja érdemi Mol-részesedéssel rendelkezik, és a szülők személyesen és írásban is megpróbáltak nyomást gyakorolni az egyetem vezetőinél, hogy gyerekük lehetőséget kaphasson a vizsgára.
2023 júniusában Szabó Lajos megbízott általános rektorhelyettes szabálytalansági eljárást indított, amelyet az egyetem kancellárja, Domahidi Ákos vezetett le. Az eljárás keretein belül meghallgatták Ádám Zoltánt is, majd a kancellár bekért tőle több e-mailt. Ádám Zoltán úgy tudta, hogy mindent átküldött, azonban két e-mail mégsem ment át. Végül a levél meg nem érkezése és a kancellárral szemben használt stílusa miatt bocsátották el.
Ádám Zoltán azt feltételezi, hogy az elbocsátásáról szóló döntés kommunikálásával megvárták a szabálytalansági eljárás végét, hogy azután a kettőt összekapcsolhassák az egyetemi kommunikációban.
Nem mintha ez a szememben javítaná az egyetemvezetés rekordját: meglep, hogy ennél jobbat nem tudtak kitalálni, de az nem, hogy meg akartak tőlem szabadulni
– tette hozzá az egyetemi oktató.
Ezután indított munkaügyi pert a Corvinus ellen, mert azt szeretné, ha a kollégái és mások is látnák, hogy nem hátrál meg az egyetemvezetés gátlástalan repressziójával szemben.
Az ügyben korábban Szabó Lajos, a Budapesti Corvinus Egyetem megbízott rektora is interjút adott az Indexnek. Mivel nem vett részt a meghallgatáson, Ádám Zoltán ügyvédjei úgy gondolják, szándékosan húzza az időt, illetve törvényi kötelessége lett volna megjelenni. Domahidi Ákos kancellárt és Major Klára intézetvezetőt decemberben hallgatják meg.
Az egyetem szerint nincs összefüggés az oktató által kezdeményezett etikai vizsgálat és az elbocsátása között, azt egy politikai kampány részének tartják.
Frissítés, 18.42: Cikkünk megjelenése után a Budapesti Corvinus Egyetem az alábbi helyesbítési kérelmet juttatta el szerkesztőségünkhöz, amelyet változtatás nélkül közlünk:
„Nem felel meg a mai tárgyaláson elhangzott tényeknek és a valóságnak, hogy Szabó Lajos rektorhelyettes úr az őszi szünet miatt nem jelent meg a bíróság előtt. Ezzel szemben a valóság az, hogy Szabó Lajos elérhető volt, és készen állt arra, hogy tanúvallomást tegyen. Az alperesi jogi képviselő kérésére nem jelent meg a mai tárgyaláson, mert eljárási okokból nem lett volna értelme, a meghallgatására ugyanis semmiképp sem kerülhetett sor ma. Ádám Zoltán ugyanis eljárási akadályt okozott azzal, hogy ismét késedelmesen terjesztette elő a legfrissebb beadványt, és ami miatt pénzbírsággal is sújtotta a bíróság.”