Szorul a hurok, a Liberty belengette a Dunai Vasmű eladását
További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
A dunaújvárosi vasmű megmentése érdekében folytatódik a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Liberty Steel üzengetése. A szaktárca csütörtökön adott ki közleményt, amelyre a társaság reagált, és elismerték, hogy a Bérgarancia Alapon keresztül az ideiglenes vagyonkezelő elindítja a dolgozók októberi munkabérének kifizetését.
Kiemelték, hogy a sikeres működéshez szükséges intézkedésekről szóló egyeztetések nem haladnak megfelelően. A Liberty felhívta a figyelmet arra is, hogy rövid távú kormányzati és egyéb támogatás szükséges a termelés újraindításához. Fontolgatják új befektetők bevonását is, amivel azt üzenik a minisztériumnak, hogy akár a vasmű eladása sem kizárt − írta meg a Portfolio.
A problémák nem most kezdődtek
A Dunai Vasmű két éve került a Liberty Steel tulajdonába, azonban az elmúlt egy évben több oldalról is problémát jeleztek. A leállások, a munkarend-átalakítás, valamint a késő bérek miatt a munkavállalók spontán tüntetésekbe kezdtek.
Szeptemberben a Fővárosi Törvényszék megállapította a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. fizetésképtelenségét, és elrendelte felszámolását, majd október elején eljárás indult a Dunarolling Dunai Vasmű Kft.-vel szemben. A szaktárca ekkor számonkérte a tulajdonost, hogy az ígért 100 napos programban miért nem történt előrelépés.
A Liberty azzal védekezett, hogy bizonytalan az európai acélipar helyzete, hanyatlik a piac, emiatt nem kapott új működőtőkét a magyar bankoktól. Ennek ellenére október közepére ígérte a termelés részleges újraindítását. Azonban az októberi béreket sem fizette ki dolgozóinak, ami miatt a minisztérium felszólította a céget az elmaradás pótlására.
A tulajdonos az állami szerepvállalás növelésében bízik
A Liberty Steel Group sajtóközleményben tájékoztatott a dunaújvárosi helyzetről, hogy két évvel korábban sürgősségi szénellátást biztosítottak az acélmű számára, valamint újraindították a kohót. Ezután átvették az üzem tulajdonjogát, viszont a forgótőke gyorsan kimerült a gyenge piacai feltételek, a magas fix költségek és a leállásból fakadó veszteségek miatt.
Emiatt a cég új forgótőke megszerzésén dolgozott, amihez 20 százalék hozzájárulást vállalt. További veszteségeket okozott azonban a szén-dioxid-kvóták késése. Ennek ellenére minden alkalmazottat megtartottak, és 10 százalékos béremelést, illetve bónuszt fizettek ki.
A vállalt hangsúlyozta, hogy már több mint 30 millió euró veszteséget szenvedtek, ezért úgy vélik,
Magyarországnak is nagyobb támogatást kellene biztosítania saját iparának, amely 2015 óta a legsúlyosabb visszaesését éli meg.
Hozzátették, hogy az európai acélipar helyzete is romlott, hiszen évek óta visszaesésről számoltak be. Az iparágat sújtják a magas energiaköltségek, az Európai Unión kívülről érkező importáruk lenyomják az árakat, ezért sokan csökkentették termelésüket.
A cég kiemelte, hogy ugyan a bérek kifizetése megtörtént, de a sikeres működéshez szükséges feltételek még mindig nem adottak. A minisztériumhoz hasonlóan megerősítették, hogy a Bérgarancia Alapon keresztül folytatódik az elmaradt munkabérek kiegyenlítése. Azonban hangsúlyozták, hogy tovább szeretnék működtetni a dunaújvárosi acélművet, ehhez viszont magasabb állami támogatás szükséges.
A szaktárca számára azt üzenték, hogy „ha a résztvevők úgy döntenek, hogy nem támogatják az üzem jövőjét, akkor mérlegelni fogjuk stratégiai lehetőségeinket a vállalkozás folytathatósága érdekében”, illetve új befektetők bevonását tervezik.
A Nemzetgazdasági Minisztérium ismét figyelmeztette a Liberty-t
A Nemzetgazdasági Minisztérium ismételten felszólítja a dunaújvárosi Vasmű tulajdonosát, hogy haladéktalanul rendezze adótartozását, továbbá semmilyen módon ne akadályozza a munkabérek Bérgarancia Alapból történő kifizetését − tette közzé a szaktárca sajtóközleményében.
A Liberty mai napon közzétett közleményében megfogalmazottak részben fedik a valóságot. A kormány ugyanis folyamatosan nyomon követte a vállalat sorsát és számos esetben segítséget nyújtott ahhoz, hogy Dunaújvárosban a nehéz iparági körülmények ellenére az acélgyártás újrakezdődhessen.
Míg a kormány erején felül folyamatosan segítette a Vasművet és teljesítette a vállalásait, addig a Liberty ígéreteinek nem tett eleget és a dolgozók bérének kifizetése is többször akadozott, sőt az elmúlt időszakban immáron a beszállítók és a Magyar Állam felé is jelentős tartozásokat halmozott fel.
A Liberty bár jelezte, hogy kész a Bérgarancia Alapból kifizetetni a dolgozók esedékes munkabérét, erre ezidáig nem került sor. Ezért a kormány nyomatékosan felszólítja a Liberty-t, hogy haladéktalanul rendezze az adótartozását, valamint tegye lehetővé, hogy az állami Bérgarancia Alapból a dolgozók megkaphassák a nekik járó munkabérüket.
A kormány, ahogy eddig is, úgy ezek után is a dolgozók pártján áll és mindent megtesz annak érdekében, hogy mindenki megkapja a neki járó bérét.