Újabb medvenyom a Bükkben, többen már túrázni sem mernek

2024.11.10. 07:57
Felsőhámor és Újmassa között, a piros túraútvonalon fotóztak újabb medvenyomokat a Bükki Nemzeti Parkban, ami idén már a sokadik észlelés a környéken. A nyom nagyságából többen arra következtetnek, hogy ami hagyta, az bizony már nem bocs méretű, így többen is inkább kihagyják a kirándulást, nehogy találkozzanak az állattal.

Az elmúlt hónapokban egyre gyakrabban érkezett jelentés arról, hogy medvenyomokat, esetleg magukat az állatokat is látták – bár szakértők szerint a felvétel nem volt valódi – a Bükki Nemzeti Parkban, Miskolc körül, vagy éppen Nógrád vármegye kirándulóhelyei közelében. A legújabb bizonyítékot „Az Északi-középhegység vándorai” Facebook-csoportban osztották meg, s a képen feltételezhetően egy medvelábnyom szerepel, rajta egy késsel, hogy érzékeltesse, ez már valószínűleg nem egy bocs mancsa – szúrta ki a Boon.hu

Ő is az Északi-középhegység vándora

– írta a képeket megosztó felhasználó, aki annyit tett hozzá, hogy a hétvégén a Bükkben járt, és ott fotózta a nyomot. Egészen pontosan Felsőhámor és Újmassa között, a piros túraútvonalon készült a kép november 2-án, ezzel sok túrázót sikerült is elrettentenie a hétvégi kirándulástól.

„Ezért nem merek mostanában túrázni, rettegek a medvéktől. A Bükki Nemzeti Park örül, ha jelentik nekik ezeket” – írta egy másik felhasználó. A portál kitért arra is, hogy 2023-ban a Bükki és az Aggteleki Nemzeti Parkban több medveészlelés történt már, főleg Aggtelek és Szilvásvárad, valamint Bükkaljai települések környékén, de a Bükki Nemzeti Park területén kameracsapda is rögzített barnamedvét. 

Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park zoológiai szakreferense szerint az elmúlt 20 évben egyre több a barnamedve-észlelés, ami a populáció szaporodásának, valamint a medvék természetes élőhelyeit ért emberi behatásoknak köszönhető. Véleménye szerint a medvék a folyóvölgyek mentén közlekednek, és inkább az erdős területeken lehet számítani a felbukkanásukra, település környékére csak ritkán merészkednek.