A nép dönthet az újabb munkaszüneti napról Magyarországon?

2024.11.13. 18:09
A Nemzeti Választási Bizottság szerda délutáni ülésén úgy döntött, hogy hitelesíti azt a népszavazási kérdést, amely munkaszüneti nappá tenné december 24-ét.

A Nemzeti Választási Bizottság szerdai ülésén két országos népszavazási kezdeményezés elbírálása került napirendre:

  • „Magyarországon a jelenleg hatályos jogszabályok szerint munkaszüneti napnak számít január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26. Egyetért Ön azzal, hogy a 2025-ös naptári évtől kezdődően december hónap 24. napja munkaszüneti nap legyen?” (benyújtó: Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete)
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény a település olimpiai játékok megrendezésének jogára vonatkozó pályázata benyújtásához az ott lakó választópolgárok helyi népszavazással kinyilvánított többségi támogatását tegye szükségessé?” (benyújtó: Tompos Márton)

Ahogy arról beszámoltunk, a Momentum elnöke, Tompos Márton által benyújtott, az olimpiarendezést érintő népszavazási kérdést a Nemzeti Választási Bizottság nem hitelesítette.

Ezzel szemben a december 24-i munkaszüneti napról szóló népszavazási kezdeményezést – amelyet a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete jegyez –, a Nemzeti Választási Bizottság 10 igen és 2 nem szavazat mellett hitelesítette.

Az Országgyűlés előtt a javaslat

Balassa Péter november 10-én újra benyújtotta az Országgyűlésnek a „Szenteste napjának munkaszüneti nappá nyilvánítása érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény módosításáról” című javaslatát.

A jobbikos politikus szerint „a magyar társadalom régóta várja, hogy – hét európai államhoz hasonlóan – hazánkban is munkaszüneti nap legyen december 24. napja. Mi sem mutatja jobban ennek fontosságát, minthogy minden évben, amikor munkanapra esik 24-e, akkor le kell dolgozni egy szombati napon. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium rendelete szerint így lesz ez 2024-ben is december 7-én”.

Balassa Péter a javaslat indoklásában kitért arra is, hogy „nem új keletű ezen javaslat: a Jobbik már 10 éve kezdeményezte, azonban a kormány sosem támogatta a jelen szabályozás megváltoztatását. 2022 óta hat alkalommal szavazta le a kormánypárti többség, ami jól mutatja, hogy már az élelmiszerláncok is családbarátabbak a valóságban, mint a magát ezzel a jelzővel illető Fidesz-kormány”.