Most akkor lesz népszavazás a budapesti olimpiáról, vagy sem?

PAP 9398
2024.11.13. 16:29
Szerdán 16 órától ülésezett a Nemzeti Választási Bizottság, az ülésen két népszavazási kezdeményezést is elbíráltak, ezek közül az egyik a budapesti olimpiarendezést érintette.

A Nemzeti Választási Bizottság szerdai ülésén két országos népszavazási kezdeményezés elbírálása került napirendre:

  • „Magyarországon a jelenleg hatályos jogszabályok szerint munkaszüneti napnak számít január 1., március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26. Egyetért Ön azzal, hogy a 2025-ös naptári évtől kezdődően december hónap 24. napja munkaszüneti nap legyen?” (benyújtó: Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete)
  • „Egyetért-e Ön azzal, hogy a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény a település olimpiai játékok megrendezésének jogára vonatkozó pályázata benyújtásához az ott lakó választópolgárok helyi népszavazással kinyilvánított többségi támogatását tegye szükségessé?” (benyújtó: Tompos Márton)

Sasvári Róbert, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke, részletesen ismertetve az olimpiai népszavazást érintő határozattervezetet, azt javasolta, hogy ne hitelesítsék a kérdést.

Gönczi Gergely nem értett egyet tervezettel. A Momentum delegáltja hangsúlyozta, hogy a kérdésben jogosult a nép dönteni, ezért át kell engedni a kezdeményezést.

Sárhegyi Zoltán egyetértett a határozattervezettel. A Fidesz delegáltja úgy vélekedett, ez a kérdés nem arról szól, hogy lehet-e helyi népszavazást tartani a közösségeknek, hanem arról, hogy köteleznék őket erre. Hasonlatként azt a példát hozta, mintha az úttörők át akarnák segíteni a látássérült nénit akkor is, ha nem szeretne átmenni az úton.

Litresits András Gönczi Gergellyel értett egyet. Az MSZP-s delegált megjegyezte, amivel Sárhegyi Zoltán érvelt, az valamennyi választásról elmondható, ennek mentén pedig „ha valakinek nagyon tetszik Orbán Viktor, akkor minek erről szavazást tartani négy évente”.

Az NVB végül 7 igen és 5 nem szavazat mellett elutasította a Momentum népszavazási kérdésének hitelesítését.

A Momentum az ülést megelőző közleményében úgy fogalmazott, a párt „szeptember 25-én adott be népszavazási kezdeményezést arról, hogy az emberek megkérdezése nélkül ne lehessen olimpiai pályázatról dönteni. A mi álláspontunk hét éve ugyanaz: amíg egy kósza keddet képtelen megszervezni a kormány, addig nem beszélhetünk olimpiáról! Az emberek megkérdezése nélkül pedig pláne nem”.

Mégis lehet népszavazás az olimpiáról?

A Kúria – még az NVB szerdai ülését megelőzően – közzétett egy határozatot, amelyben megváltoztatta a Fővárosi Választási Bizottság határozatát, és hitelesítette a budapesti olimpiarendezésre vonatkozó korábbi népszavazási kérdést.

A Kúria döntése által érintett népszavazási kérdés így szól: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?”

November 5-i cikkünkben írtuk: Karácsony Gergely főpolgármester egy közleményben számolt be arról, hogy beszállt a 2036-os budapesti olimpia szervezéséhez köthető tájékozódási folyamatba, ugyanakkor leszögezte, hogy konkrét kötelezettségvállalással ez még nem jár.

(Borítókép: Papajcsik Péter / Index)