Körlevélben tilthatták meg a honvédeknek, hogy kritizálják a S.E.R.E.G.-et, a minisztérium cáfol
További Belföld cikkek
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
- Egy sérült vízcső miatt péntektől egy szakaszon nem jár a 4-es, 6-os villamos
A Magyar Honvédség Összhaderőnemi Különleges Műveleti Parancsnokságának (MH ÖKMP) parancsnoka egy körlevélben arra figyelmeztette a hivatásos katonákat és az önkéntes és civil tartalékosokat, hogy nem mondhatnak semmi rosszat a TV2-n futó S.E.R.E.G. című sorozatra – írja a 444.
Egészen pontosan:
Az MH ÖKMP mb parancsnoka felhívja az Állomány figyelmét, hogy a S.E.R.E.G. című sorozat kapcsán a lentebb említett jogszabályra és parancsra tekintettel a negatív megnyilvánulásoktól és kommentektől tartózkodni szíveskedjenek.
A portál információi szerint az utolsó mondatot félkövérrel ki is emelte a parancsnok, nehogy elkerülje a kadétok figyelmét.
A körlevél a 137/2024 (VI.28) számú jogszabály két passzusát idézi, amelyekben arról van szó, hogy a teljesen civil tartalékosoknak – szabadidejükben, vagyis teljesen függetlenül a seregtől – is tilos rosszat mondani a produkcióra, esetleg negatív kommenteket írni róla bárhol.
2. § (3) A katonai szolgálat alapértékének számít a hazaszeretet és a bajtársiasság. A honvéd szolgálatteljesítési időn kívül, valamint az önkéntes tartalékos a rendelkezésre állás időszakában sem folytathat olyan tevékenységet, nem tanúsíthat olyan magatartást, amely nem felel meg a katonai szolgálattal kapcsolatos erkölcsi elvárásoknak, illetve sérti a honvéd etika szabályait, a szolgálati viszonyhoz méltatlan, vagy amely a pártatlan, befolyástól mentes tevékenységét veszélyeztetné
– idézi a portál a szabályzatot.
(3) A honvédek internetes közösségi portálokon, képmegosztó felületeken való megjelenését, ha az honvédelmi vagy nemzetbiztonsági érdeket sérthet, vagy a honvédelmi szervezet, illetve a KNBSZ társadalmi megítélését ronthatja
a) a miniszter az általa vezetett minisztérium, a közvetlen alárendeltségébe tartozó szervezetek,
b) a Honvéd Vezérkar főnöke (a továbbiakban: HVKF) a honvédségi szervezetek,
c) a KNBSZ főigazgatója a saját állománya tekintetében megtilthatja vagy korlátozhatja
– szól a másik passzus.
Ezután ismét vastaggal szedett betűkkel „kéri” a parancsnok a főnököket és alegységparancsnokokat, hogy „az állományukat tájékoztatni szíveskedjenek!”.
A portál forrása szerint ugyan a parancs szó nem található meg a levélben, viszont a kérésnél mégiscsak erősebb, így inkább utasításnak vették. A sorozatot a Nemzeti Filmintézet (NFI) egymilliárddal támogatta, és Kálomista Gábor produkciós cége, a Megafilm felelt a kivitelezésért.
Megszólalt a Honvédelmi Minisztérium
Az Index megkeresésére a Honvédelmi Minisztérium azt közölte, hogy „korszakváltás időszakát éljük, hiszen a rendszerváltás óta nem készült sorozat a magyar haderőről és a katonaságról”.
Mint írták, a hatrészes alkotásnak köszönhetően a nézők egyéni történeteken és sorsokon keresztül megismerhetik a modern eszközökkel felszerelt, ütőképes magyar hadsereget, az elkötelezetten teljesítő hivatásos, szerződéses és tartalékos katonákat.
A Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség együttműködő partnerként vett részt a S.E.R.E.G. című minisorozat megalkotásában, mind szakértői, mind technikai háttér biztosításával.
A sorozatot ezért szívesen és büszkén ajánlják minden résztvevő és partnerszervezet figyelmébe.
„Hiszünk abban, hogy szükség van magyar katonatörténetekre és -hősökre, hogy szükség van olyan történetekre, amelyek modern filmes nyelven szólítják meg a mindannyiunkban élő hazafit” – tették hozzá.
Válaszukban kiemelték, büszkék rá, hogy hatalmas sikerrel debütált a S.E.R.E.G.-sorozat a TV2-n, és több mint háromszázezren megnézték a nyitóepizódot. Külön öröm számukra, hogy magyar fikciós sorozatként van lehetősége kereskedelmi televízión, erős mezőnyben megmérettetni magát.
A sorozat által is közvetített katonai üzeneteket és értékeket a társadalom minél szélesebb rétegeihez szeretnénk eljuttatni, így fontos és magától értetődő, hogy a Magyar Honvédség saját felületein is népszerűsítjük az alkotást. Természetesen a véleménynyilvánításnak lehetőséget adtunk már a film előkészületei alatt is, és az állománytól érkező tapasztalatokat folyamatosan feldolgozzuk
– írta a Honvédelmi Minisztérium az Indexnek küldött válaszában.