Egerben nyílt meg a Mathias Corvinus Collegium 30. képzési központja
További Belföld cikkek
- Padlógázzal ment szemben a forgalommal egy ámokfutó sofőr Szolnokon
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
Egerben ünnepélyes keretek között nyílt meg a Mathias Corvinus Collegium (MCC) 30. központja, amelyet a városban nem csupán oktatási intézményként, hanem szellemi és kulturális központként kívánnak működtetni. Az általános iskola felső tagozatos diákjait célzó Fiatal Tehetség Program (FIT) és a Középiskolás Program (KP) összesen 80 hallgatóval indul el Heves vármegye székhelyén − tájékoztatott az MCC Alapítvány sajtóközleményében.
A képviselet- és tanévnyitó eseményen Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója kiemelte: Eger jelentős egyházi, kulturális és történelmi hagyományokkal rendelkezik, így büszke arra, hogy a tehetséggondozó „bevette Eger várát”. Beszédében megköszönte az egri oktatási intézményeknek, hogy pozitívan fogadták bemutatkozásukat, valamint megjegyezte, az MCC az oktatás mellett a közösségről is szól, így minden egrit várnak eseményeiken.
A főigazgató rámutatott: tíz éves kortól a doktori képzés végéig várják a diákokat az MCC-ben, ahol jelenleg több mint 7000-en tanulnak térítésmentesen, és a programokra jelentős a túljelentkezés. Ezzel kapcsolatban Füleczki István egri képviselet-vezető kiemelte: nagyon várták már Egerben és Heves vármegyében, hogy az MCC megkezdje működését.
Eger jelentőségét hangsúlyozták a felszólalók
Vágner Ákos, Eger polgármestere leszögezte, a városban van mire büszkének lenniük, és nem csak a múltat tekintve: Eger Magyarország egyik oktatási és kulturális központja. Beszédében megköszönte a pedagógusok munkáját, és hangsúlyozta, nemzetünk megmaradásának kulcsa a tehetséges fiatalság.
„A tehetséggondozás az egyik legjobb befektetés”
– jelentette ki a település vezetője.
Pajtók Gábor, Eger és térsége országgyűlési képviselője szerint a sors akarta úgy, hogy éppen a Széchenyi utcai épületben induljon el az MCC képzése, hiszen 70 évvel ezelőtt itt ölték meg a fiatalokat az elnyomó rendszer ellenére keresztény és konzervatív értékek mentén nevelő Debreczeni Sixtus ciszterci szerzetest – az MCC pedig éppen ilyen elvek mentén oktatja a diákjait.
„Eger kultúrájának sajátja a polgári értékrend és a polgári gondolkodás, így jó otthonra talált a tehetséggondozó, amelynek átgondolt és világos a kiválasztási rendszere – csak a tudás, a tehetség és a szorgalom számít”
– tette hozzá a politikus.
Közép-Európa legjelentősebb tehetséggondozó intézménye a jövő héten – Erdély, Felvidék és Kárpátalja után – a Vajdaságban, Szabadkán is megnyitja képzési központját, Kárpát-medencei hálózatot hozva így létre.
A globális világrendszerváltásról tartottak kerekasztal-beszélgetést
A megnyitóünnepséget követően „Világrendszerváltás – Hogyan alakul át a globális világrend?” címmel rendeztek kerekasztal-beszélgetést Schmidt Mária Széchenyi-díjas magyar történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója, Sztáray Péter biztonságpolitikáért felelős államtitkár és Szalai Zoltán részvételével.
Schmidt Mária szerint, bár az Egyesült Államok nem akarja elveszítené a világ urának szerepét, Kína és India megjelenésével új szövetségi rendszer van kialakulóban. Ezzel összefüggésben véget ért a birodalmak kora.
Sztáray Péter úgy látja, beszűkült a racionális viták tere az EU-ban és a NATO-ban, ami veszélyes, mert így nem lehet reagálni a kihívásokra, nem képesek egyetérteni a közös értékekben és érdekekben, hiányzik az egységes fellépés.
Ideológiai és politikai okokból olyan diskurzus zajlik, ami nem alkalmas arra, hogy reagáljunk a korszakos veszélyekre
– jelentette ki az államtitkár.
Szalai Zoltán szerint minden generációnak kihívást jelent, hogy felkészüljön arra, milyen világ vár rá. A világrendszerváltással kapcsolatban kijelentette: a politikai elit, a médiaelit és a lakosság gondolkodásmódja, értékei teljesen elváltak egymástól, Magyarországnak pedig nyitottnak kell maradnia, elkerülve a blokkosodást a most kialakuló gazdasági háborúban.
A történelem során Magyarország akkor volt erős, amikor szemmagasságban tárgyalt szövetségeseivel, szuverén döntéseket hozott, és maga határozott politikai és gazdasági kapcsolatairól
– mondta az MCC főigazgatója.