Tompos Kátya és Benedek Miklós is posztumusz Budapest Díszpolgára elismerést kapott
További Belföld cikkek
- Szökni próbált Vizoviczki László korábbi belső embere, de nem jutott messzire
- OMSZ: A krónikus betegek még az ünnepek előtt szerezzék be szükséges gyógyszereiket
- Kiderült, meddig lesznek nyitva a budapesti piacok karácsonykor
- Felkészülten várják a megnövekedett ünnepi forgalmat a Liszt Ferenc repülőtéren
- Orbán Viktor elárulta a nagy titkot: így győz majd a Fidesz 2026-ban
Karácsony Gergely azzal kezdte ünnepi beszédét, hogy ugyan november 17-én Budapest ünnepli 151. születésnapját, a Fővárosi Szabó Ervin könyvtár fennállásának 120. évfordulóját is ünnepeljük idén.
Mint mondta, annak ellenére, hogy ma nem olyan gazdag, díszes és ünnepi a születésnap, mint tavaly, idén van is mire emlékeztetni magunkat, Budapest születésnapja ugyanis a sokszínűség ünnepe. Majd megemlékezett azokról a budapesti lakosokról, akik ebben a másfél évszázadban éltek Budapesten.
Mi, mai budapestiek az ő leszármazottaik vagyunk, és képviseljük a különbözőségek városát
– fogalmazott a főpolgármester, hozzátéve, hogy az elmúlt 150 év mindenkit megtanított arra, mennyire fontos, hogy a különbözőségek nem kioltják, hanem kiegészítik egymást. Majd kiemelte: egyetlen városnak a jövője sem épülhet a megosztottságra, csakis az együttműködésre és az együttérzésre.
Mint mondta, 75 éve jött létre a nagy Budapest, akkor lett a város része Csepel, Békásmegyer és még megannyi település. Ám a Budapest részévé váló városok és települések a főpolgármester szerint nemcsak egyszerűen csatlakoztak a nagy város egységéhez, hanem eggyé is váltak, közös otthonná alakultak.
A díszpolgári címre kitérve úgy fogalmazott, azt biztosan tudni, hogy a díszpolgár nem alattvaló és nem politikai termék, hanem Budapest szabad emberei, akik nagyon sokat hozzátesznek a fővároshoz. Ezért a díszpolgári címmel mondanak köszönetet a munkájukért.
Budapest Díszpolgára elismerést kapott:
- Benedek Miklós Kossuth-díjas színművész;
- Bródy János Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zenész;
- Daróczi Ágnes Radnóti Miklós-díjas kulturális menedzser,
- Korniss Péter, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett fotográfus;
- Pogány Judit Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész;
- Tompos Kátya Jászai Mari-díjas magyar színművész;
- Török András várostörténész;
- Zoboki Gábor Ybl-díjas építészmérnök.
Az ünnepségen átadták a Pro Urbe Budapest díjat is. Elismerést kapott Fahidi Éva holokauszttúlélő, Gőz László Prima Primissima díjas jazz-zenész, Grétsy László Prima Primissima díjas nyelvész, Palkó György, a Fővárosi Csatornázási Zrt. vezérigazgatója, Talyigás Katalin szociológus, a modern budapesti aukció létrehozásáért a Virág Judit Galéria.
Budapestért díjban részesült a cigány kultúráért folytatott munkájáért Balogh Jánosné óvónő, a zsidó kultúra közvetítéséért és megismertetéséért a Gólem Színház, Juhász Gábor Gramofon-díjas jazzgitáros, a magyar történelem megismertetéséért és népszerűsítéséért Katona Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár történésze, az NVC alkotócsapata, Sándor Tibor, a fővárosi Szabó Ervin Könyvtár nyugalmazott vezetője, a kortárs magyar színházi kultúra fejlesztéséért Scherer Péter Jászai Mari-díjas színész és rendező, Sodró Eliza Junior Prima díjas színész, Szőllősi Mariann helytörténész Újpest helytörténetének kutatásáért, Buncsik Ildikó a Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezete igazgatója valamint az idősek és elesettek segítéséért Vass Péter, a Fővárosi Önkormányzat Szombathelyi Idősek Otthona vezetője.
(Borítókép: Karácsony Gergely. Fotó: Szollár Zsófi / Index)