Ismét megszólalt az ELTE tanszékvezetője Orbán Balázs doktorijáról, nem tágít a véleményétől
További Belföld cikkek
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
- Egy sérült vízcső miatt péntektől egy szakaszon nem jár a 4-es, 6-os villamos
- Karácsonykor nem csak a gyertyák égtek, 154-szer hívták a tűzoltókat
Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője már korábban kikérte magának, hogy Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója az intézményükben szerez PhD-fokozatot. Az egyetem után több közéleti szereplő is reagált az ügyre.
A miniszterelnök politikai igazgatója december elején védheti meg doktoriját, de a nemzeti szuverenitásról írt PhD-értekezését az egyetemi tanácsban sem fogadták kitörő lelkesedéssel. Többen is ellene szavaztak, miközben az egyetem tanszékvezetője kemény szavakkal illette őt és a magyar kormányt is – írtuk korábbi cikkünkben.
Polyák Gábor, az ELTE tanszékvezetője többek között úgy fogalmazott Facebook-posztjában, hogy
az ELTE egyetemi tanáraként kikérem magamnak, hogy Orbán Balázs ebben az intézményben szerez PhD-fokozatot.
Az egyetemi tanár megjegyezte azt is, hogy „a jogi kar, ahol elvileg jogállamiság, emberi jogok, hatalommegosztás is szóba kerül, egy Orbán Balázsnak nem mondja azt, hogy menjél te az NKE-re. Orbán Balázs a legalja ideológiai keltető MCC ura, az NKE mindenható parancsolója, nagyfőni szeme fénye, aki ’56-ot is büntetlenül kihazudhatja a történelemből”.
Polyák vasárnap délutánra sem változtatott véleményén, és a szombati posztja alá írt kommentjeit egy vasárnapi Facebook-bejegyzésben összegezte. Mint írja: bízik benne, hogy higgadtabb érvei a vele egyet nem értő egyetemi kollégákat elgondolkodtatják.
Képzeljük el a helyzetet, hogy egy doktori védés keretében érdemi szakmai vita zajlik például a szuverenitás fogalmáról, úgy, hogy az egyik oldalon az egyik legnagyobb hatalommal rendelkező politikai döntéshozó ül, akinek közvetlen befolyása van a magyar felsőoktatás működésére, a másik oldalon meg annak az egyetemnek az oktatói ülnek, amelyik hosszú évek óta az egyik legnagyobb vesztese a felsőoktatás-politikai döntéseknek. Melyik civilizált országban nem lenne eleve összeférhetetlen egy ilyen doktori védés? Ki hiszi el, hogy egy kiszolgáltatott helyzetben lévő egyetem objektív döntést hozhat ebben a helyzetben?
– olvasható a posztban, majd leszögezi, hogy semmi kétsége, hogy Orbán Balázs meg tud írni egy doktori értekezést, bár az erre szolgáló adatbázisban a tudományos művei között meglepően sok az egyoldalas alkotás, még Twitter- (X-) poszt is van a listán, de elhiszi, hogy képes értékelhető tudományos teljesítményre.
A továbbiakban felteszi a kérdést, hogy
vajon miért azt az ELTE-t választja Orbán Balázs legitimációs bázisnak, amit a kormány minden egyes lépése egyre rosszabb, szinte minden más egyetemhez képest sokkal rosszabb helyzetbe hoz (ld. még BME, Zeneakadémia, Képzőművészeti Egyetem)? Ha az ELTE nem méltó a többi egyetemmel azonos elbánásra, akkor miért éppen innen kell az a PhD? Attól az ELTE-től, amelyik nem méltó arra, hogy egyenrangú félként tárgyaljon vele a kormányzat az oktatás és kutatás körülményeiről. Vagy akkor annyira mégsem rossz ez a hely? A politikai karrier esetleges befejezése után mégis egy ELTE-PhD lesz az, ami komolyan vehető?
Végül leszögezte, hogy dühös, de azt tagadja, hogy kirekesztő, politikai alapon diszkrimináló lenne, majd újfent hangsúlyozta: „Orbán Balázs nem egy egyszerű Fidesz-szavazó, nem egy egyszerű Fidesz-képviselő, hanem ő a miniszterelnök politikai tanácsadója. Személyesen felelős az egyetemünk sorsáért, és mi, egyetemi polgárok közössége, önként részt veszünk a játszmáiban”.
(Borítókép: Polyák Gábor és Orbán Balázs. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI, Papajcsik Péter / Index)