Döntött az Igazságügyi Bizottság, mehet az Országgyűlés elé a választókerületek átrajzolása
További Belföld cikkek
- Hírhez fűzött vélemény miatt kapott bírságot a TV2
- Vágányzár lép életbe december 20-tól a Székesfehérvár−Szombathely vonalon
- Lázár János is megszólalt Tarr Zoltán feleségének kirúgásáról
- A terrorizmus nem áll meg a határon, azaz mi állhat a szerb–magyar katonai együttműködés hátterében
- A Belügyminisztérium szerint csaknem háromezer fővel nőtt a pedagógusok száma
Összesen három törvényjavaslatról döntött kedden az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága. A javaslatok a következők:
- Kettővel kevesebb képviselője lehet Budapestnek, mivel teljesen átrajzolnák a választási térképet.
- Egy új Alaptörvény-módosítás értelmében nem lenne kötelező az ügyészek közül választani a legfőbb ügyészt.
- Egy módosító javaslat szerint egy év börtönnel büntetnék az agresszív kommentelést.
A Telex beszámolója szerint a fideszes többség most arról döntött, hogy a fentebb leírt három javaslat az Országgyűlés elé kerülhet, így a képviselőknek előbb lehetősége lesz vitázni, majd szavazni is róla.
A szavazásokat megelőzően az ellenzék részéről a momentumos Szabó Szabolcs, valamint a párbeszédes Szabó Tímea is nehezményezte, hogy mindössze alig pár órával az ülés kezdete előtt kapták csak meg a módosításokról szóló dokumentumokat. Vejkey Imre, a bizottság KDNP-s elnöke ezzel kapcsolatban úgy reagált: most csak arról döntenek, hogy a javaslatok az Országgyűlés elé kerüljenek, nem a bizottságban vitáznak róluk.
Választási atombomba vagy szükséges lépés?
Ahogy arról az Index is beszámolt, Sebián-Petrovszki László DK-s országgyűlési képviselő kedd hajnalban tette közzé azt a 65 oldalas dokumentumot, amely szerint a Fidesz javaslatára a jövőben módosulnának a választókerületek Budapesten. Az ellenzéki politikus azt írta, a döntéssel Budapestre egy „választási atombombát” dobtak le, gyakorlatilag minden körzetet átrajzolnak.
Ennek értelmében a választókerületek számát Pest vármegyében a jelenlegi 12-ről 14-re emelné, míg Budapesten 18-ról 16-ra kellene csökkenteni. A felosztás eképp alakulhat:
- A módosítás követően az 1. számú választókerületben már csak az I. kerület maradna benne teljes egészében, ehhez az V., a VI., a VII., a XI. és XII. kerület egyes részeit tennék hozzá.
- A 2. számú választókerületbe jelenleg a XI. kerület egy része tartozik, a módosítást követően az V., a VIII. és a IX. kerület fennmaradó részeiből állna.
- A 3. számú választókerület jelenleg a teljes XII. kerületből, valamint a II. kerület egy részéből áll, a módosítás után viszont a XI. és XII. kerület egyes részeit tennék egybe.
- Amennyiben megtörténik a módosítás, a 4. számú választókerület csak a II. kerületből állna. Jelenleg ez a II. és III. kerület egyes részeiből áll.
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője a javaslattal kapcsolatban a közösségi médiában azt írta:
A balliberális sajtó és politikusok most valami szenzációként és meglepetésként tálalják, hogy Budapesten csökken a választókerületek száma a következő választáson. Pedig már évek óta tudni, hogy erre szükség van, ugyanis az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény alapján ha egy választókerületben a választásra jogosultak száma 20 százaléknál nagyobb mértékben eltér bármelyik irányba, változtatni kell a határokon. Budapesten és Pest vármegyében márpedig ez a helyzet.
Ceglédi Zoltán elemző azt írta: „Sok vita lesz a választókörzetek friss átrajzolásáról, kezdve azzal, hogy az sem fair, amikor előző este közlik, hogy másnap ilyen horderejű ügyben döntenek, és az a jelenlegi helyzet sem, hogy bár 2022-ben Budapesten is a Fidesz volt a legnagyobb párt, a 18 fővárosi egyéni mandátumból egy jutott neki. Ez a mostani, új leosztás alapján úgy módosulhat, hogy a 16-ból jut neki kettő.”
Az elemző megjegyezte: „Plusz, ha bármi közöm lenne ehhez, akkor az ellenzék helyében most kezdeném el tuningolni Pest megyében a szervezeteket, ahol eleve egyre erősebbek, és most két pluszmandátumot is nyerhetnek. Szóval Budapestet az ellenzék ellenében rajzolták át, és nyilván másutt is ez volt a szándék, ám érdemes, sőt kötelező egyenként megvizsgálni, ez sikerült-e.”
(Borítókép: Szollár Zsófi / Index)