A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják

DSC5221
2024.11.21. 11:33
A városi szegregátumok felszámolásának van egy rögösebb, kemény szociális munkát igénylő és legjobb esetben is középtávon eredményeket hozó módja, és van a gyorsabb megoldás: az elbontás. Kőbányán ez utóbbi történik. A környéken élő lakosság egyetért a funkcióváltással, ez azonban a szociális problémát egyáltalán nem oldja meg. Okok, bűnök, sérelmek. Ezek vezettek a Hős utcai gettó felszámolásához.

A Hős utca X. kerületi oldalán, a 15-ös számnál található a rendszerváltás óta problémagócként azonosított gettó. Az itt lakók körében jelen lévő szegénység, a droghasználat és a nagyvárosi szegregáció legtöbb negatívumáról nemcsak a rendőrség és a kerület vezetése tud, hanem az épületcsoport egyre fogyatkozó lakói által részben elkövetett, részben elszenvedett bűncselekmények a főváros szélesebb közvéleménye előtt is ismertek.

A telep csaknem százéves történetére most a markológépek kotrókanala tehet pontot, a bontási munka azonban önmagában nem jelent megoldást az eddig ott lakók gondjaira. Hogy pontosan mit is jelent a gettó lakói számára a dózerolás, és hogy milyen előzményei voltak a telep teljes leszakadásának, arról Molnár Zsuzsanna, a Kontúr Egyesület elnöke beszélt az Indexnek.

Kapcsolódó
Megkezdődik Budapest hírhedt nyomornegyedének lebontása

Megkezdődik Budapest hírhedt nyomornegyedének lebontása

A VA-HÍD Kft. nettó 294,3 millió forintért vállalta a 6500 négyzetméteres B tömb bontását.

2013 óta van a civil szervezet fókuszában a Hős utca 15. lakóközössége. A közösségfejlesztési és támogatási munkára azért vállalkoztak az egyébként korábban a kőbányai szociális ellátórendszerben dolgozó munkatársak, mert azt tapasztalták, hogy a telepen jelen lévő problémahalmaz nagyságával nincs arányában a hivatalos szervek részéről megmutatkozó figyelem. Az Index 2018-ban átfogó riportban mutatta be, milyen körülmények között élnek, és milyen jellegű problémák tornyosulnak a zömében romák által lakott telepen. A helyzet az azóta eltelt időben sem normalizálódott, így nyilvánvalóvá vált, hogy a 2017-ben hozott bontási döntést végrehajtják valamikor. Az elmúlt időszakban már ez a várakozás határozta meg a légkört.

Kapcsolódó
Mit keres egy nyomortelep Budapest közepén?

Mit keres egy nyomortelep Budapest közepén?

Kétmilliárd forintból számolják fel a Hős utcai gettót. A civilek aggódnak, az önkormányzat szerint nem lesz gond. De hogy jutottunk idáig?

Kőbánya vezetése azonban korábban sem túl potens módon nyúlt a telepi közösség tagjaihoz, miközben sokan sokféle segítségre szorultak

– állapította meg Molnár Zsuzsanna, megjegyezve, hogy például a gyermekjóléti szolgálat szakmailag máig nem megfelelően működik, csak felügyel és büntet, de nem nagyon segít. Ennek az lett a következménye, hogy egy idő után a Hős utcaiak köréből senki nem fordult hozzájuk. A Kontúr Egyesület elsődleges célja tehát az volt, hogy hidat képezzen az ott élők és a szociális ellátórendszerek között. (Egyesületük a telepi gyerekeknek folyamatos programokat szervez még azután is, hogy 2019-ben az önkormányzat felmondta a közösségi térként szolgáló helyiség határozatlan idejű bérleti szerződését.)

A Horthy-korszak után jött az elgettósodás

A gettósodott épületkomplexum már létrejöttekor sem a kényelmes otthon megteremtésének igényével épült. A Horthy-korszak uralkodó szociális felfogása szerint jól körülhatárolható és felügyelhető telepet kell létrehozni, és helybe vinni a szolgáltatást. Ennek megfelelően az ország, illetve a főváros különböző pontjairól ide koncentrált mintegy 300 család mellé az épületekbe szociális nővéreket is költöztettek. A két épületrésznek az 1938-as budapesti Eucharisztikus Világkongresszusra kellett elkészülnie.

Annak ellenére, hogy ma már a szociális munka szakmai alapvetése, hogy ilyen koncentrált gettót nem jó ötlet létrehozni (az ittenihez hasonló, IX. kerületben lévő Illatos úti Dzsumbujt 2015-ben bontották le), a hatalom nem sok erőfeszítést tett a telep és a telepiek integrálása érdekében. Az áttörésre egyébként maga a terület sem kínált túl sok alternatívát, hiszen a honvédségi épületekkel, vasúttal és a Hungária körúttal körbezárt telep közösségi élet szempontjából ugyanolyan szegregált ma is, mint volt évtizedekkel korábban.

A közösség tagjainak életminősége szempontjából a rendszerváltozás nem jelentett éles cezúrát,

mert míg az államszocializmus évtizedeiben egyszerűen letagadták a szegénység létezését, addig 1990 után tudomásul vették, de teljesen magukra is hagyták az itt élőket. A spontán privatizáció egyetlen jelentős fejleménye az volt, hogy az önkormányzat a Hős utcai telepen lévő bérlakásainak jelentős hányadát – egészen pontosan az összlakásszám felénél eggyel kevesebbet – eladta a benne lakóknak. Ez tette lehetővé számára, hogy a 15/a és 15/b tömbben, mindkét épületszárnyban megmaradt a többségi tulajdona. Ezzel azonban épphogy csak a közvetlen életveszély elhárításának szintjéig élt.

A súlyos deprivációban élő lakók jelentős része egy idő után elmaradt a közüzemi számlák befizetésével, és közös költséget sem fizettek sokan, el-elmaradoztak az állagmegóvó karbantartási munkák, ami egyenes úton vezetett az épületek drasztikus leromlásához. (A Google Térképen látható az épület utóbbi éveket jellemző, befalazott vagy kiszedett ablakú, bontást megelőző állapota.)

A döntően roma közösség fiatal tagjai nagyjából 2010-ig tűrték, hogy nem képesek a kerület vagy a város egy másik pontján lakáshoz jutni, iskolában vagy munkahelyen boldogulni,

nem tudnak kilépni a Hős utcát nem csak földrajzi értelemben határoló falai közül. Egy idő után feladták az integrálódásba vetett hitüket és felmondták az együttélés normáit rögzítő társadalmi szerződést. Ebben a kezükre játszott a dizájnerdrogok betörése, amivel elkezdtek kereskedni. A korabeli híradásokban egymás után sorjáztak a rémisztőbbnél rémisztőbb történetek a kábultan ténfergő vagy agresszíven randalírozó ügyfelekről. Ennek a legdurvább esetéről, amikor egy drogos kábítószeres tűvel szúrt meg egy négygyermekes anyát az 1-es villamoson, az Index is beszámolt.

A rendőrség a droghelyzet kulminálásakor ugyan demonstratív razziákat tartott, azóta azonban Molnár szerint a testület is kivárásra játszott. Egy közmeghallgatáson elhangzott rendőrségi vezető hozzászólását idézte, amely szerint csak akkor mehetnek be a rendőrök magánlakásokba, ha bűncselekmény elkövetésére utaló értesülésük vagy bizonyítékuk van. Térfigyelő kamerák ugyan vannak a Hős utcában, ezeken keresztül pedig láthatták, mi folyik a házak előtt, mégsem intézkedtek. Azzal, hogy a hatóságok hagyták elfajulni a helyzetet, a maguk oldalára állították a közvéleményt, akik a drogosokban nem a szociális ellátórendszer csődjét látták elsősorban, hanem emberi mivoltukat elvesztő zombikat, akiktől mielőbb meg kell szabadulni. Az épületek most megkezdett elbontása világos üzenet arra vonatkozóan, hogy egyik illetékes sem az ott élők problémáját akarja megoldani, hanem inkább a helyszínt felszámolni.

Lett volna más megoldás?

A Kontúr Egyesület elnöke egyébként a nemzetközi példákból merítve ismer olyan megoldást, amely a Hős utcai szegények felzárkóztatása irányába mutathatott volna. E szerint az önkormányzat minden harmadik lakását megtarthatta volna a tömbben, és egy átfogó rekonstrukció keretében a másik két, szomszédos garzonnal összenyithatta volna. Kemény szociális munkával egy-egy család számára már egészen élhető körülményeket lehetett volna így teremteni. Az efféle integráció ha nem is azonnal, de középtávon eredményes lehetett volna.

Annál is inkább érdemes lett volna ebbe az irányba mozdulni, mivel a romosság ellenére is még volt az egyik épületben műszaki potenciál.

Más belpesti félkomfortos lakásokkal ellentétben ezeknél nem a folyosó végén volt a WC, hanem két lakáshoz tartozott egy, az átlagos lakásméret 26 nm volt, és konvektoros fűtéssel is rendelkeztek. A most már bontás alatt álló B épületben korábban volt egy gázrobbanás, akkor statikailag megroppant, így ennek a dózerolását az egyesület sem kifogásolja.

Azt azonban igen, hogy a lakhatási válság kellős közepén 300 lakás tűnik el hamarosan a kerületből. Jelenleg a maradék néhány tulajdonossal zajlik a huzakodás a vételár összege körül. Amennyiben nem sikerül a 4-5 millió forint körüli árról megegyezni, az ügyben az önkormányzat a kormányhivatalnál kisajátítási eljárás megindítását kezdeményezi. Az árakat jelentősen lefele hajtotta a tény, hogy a vevői oldal értelmezése szerint itt valójában nem ingatlanvásárlás, hanem telepfelszámolás történik. Azokban az esetekben, amikor a közérdek érvényesítés alapján kisajátítási eljárás zajlik, ott az eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) perelhető. Ilyenre akadt is példa, a tulajdonosokat az Utcajogász képviselte.

A kőbányai önkormányzat 2,1 milliárd forintot kapott a Hős utcai szegregátum helyzetének rendezésére. Arra pontos választ nem kaptunk, hogy mire költötték a kormányzati forrást, csak annyit tudtunk meg, hogy ebből vásárolták ki a tulajdonosokat, és hogy minden önkormányzati bérleményben lakó családot el tudott az önkormányzat máshol helyezni.

A kerület tulajdonába került 254 lakást a telekkel együtt tavaly adta át (illetve részben eladta) a magyar államnak. Ugyanakkor a két tömbben összesen 317 lakás van, a maradék ingatlanok jövőjéről már az MNV egyeztetett, és a bontást is ő koordinálja. Jelenleg a B épületet bontják, az épületben már csak két bent lakó tulajdonos van. Az egyikük esetében zajlik a kisajátítás, a másik tulajdonos cserelakásra vár.

Információink szerint a Hős utcai lakók egy jelentős részét a Tárna utcába költöztették, ami lényegében egy másik szegregátum,

illetve más, szegregáció veszélyét magában hordozó környékre. A helyi közvélemény ugyanakkor üdvözölte a telep felszámolását, és egyáltalán nem bánja, hogy a drogprobléma áttevődött máshová. Egyébként nem túl messzire, a vasút, valamint a 3-as villamos menti helyekre és a Népliget környékére. Molnár Zsuzsanna szerint az egész bontással egyedül a terület új használója, a Terrorelhárítási Központ járt jól, a szociális problémát ugyanakkor a dózerek nem oldották meg, sőt valamivel beljebb tolták a városba.

(Borítókép: Tövissi Bence / Index)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Lecsapott a GVH a Foodorára, tízmilliókat kell fizetnie a cégnek

Lecsapott a GVH a Foodorára, tízmilliókat kell fizetnie a cégnek

A hivatal szerint megtévesztették a fogyasztókat.

február 14., 12:09

  • Belföld
Karácsony Gergely Nagy Mártonnak: Van baj, miniszter, van baj

Karácsony Gergely Nagy Mártonnak: Van baj, miniszter, van baj

Személyes találkozót kért a főpolgármester a facebookos üzengetés helyett.

február 14., 13:22

  • Belföld
Hétfőtől szigorúbban fog ellenőrizni a rendőrség az utakon

Hétfőtől szigorúbban fog ellenőrizni a rendőrség az utakon

Azt is közölték, milyen szabályok betartására fognak koncentrálni elsősorban.

február 14., 12:34

  • Belföld
Orbán Viktor temetésen járt: Isten veled, Professzor úr!

Orbán Viktor temetésen járt: Isten veled, Professzor úr!

A közösségi médiában posztolt a kormányfő.

február 14., 12:37

  • Belföld
Vitézy Dávid: Vasúti vonalbezárásokat és járatritkítást vetít elő Lázár János törvényjavaslata

Vitézy Dávid: Vasúti vonalbezárásokat és járatritkítást vetít elő Lázár János törvényjavaslata

A dokumentumokat pénteken nyújtotta be a miniszter a parlamentnek.

február 14., 13:14

  • Belföld
Távozik Havasi Bertalan, Orbán Viktor sajtófőnöke

Távozik Havasi Bertalan, Orbán Viktor sajtófőnöke

Több mint egy évtizede volt a miniszterelnök közvetlen munkatársa.

február 14., 12:59

  • Belföld
Szájer József megjósolta a német választások végeredményét

Szájer József megjósolta a német választások végeredményét

Szerinte Németországban a CDU „ki fog slisszolni a választási ígéretek alól”.

február 14., 07:09

  • Belföld
Munkát keres Horváth Aladár, a Roma Parlament elnöke

Munkát keres Horváth Aladár, a Roma Parlament elnöke

A Trump-rendelet értelmében számos magyar civil szervezetnek is megszűnt a finanszírozása.

február 14., 14:47

  • Belföld
Megkezdték a munkát az M30-as autópálya lezárt szakaszán

Megkezdték a munkát az M30-as autópálya lezárt szakaszán

Megerősítik az instabil talajszerkezetet a lezárt szakaszon Szikszónál.

február 14., 14:23

  • Belföld
Kongatja a vészharangot az újságírók szövetségének elnöke Magyar Péter kijelentései miatt

Kongatja a vészharangot az újságírók szövetségének elnöke Magyar Péter kijelentései miatt

Kocsi Ilona szerint a Tisza Párt vezetője éppen a Fidesz malmára hajtja a vizet.

február 14., 11:52

  • Belföld
Van, ami nélkül egy kapavágás sem történhet Rákosrendezőn

Van, ami nélkül egy kapavágás sem történhet Rákosrendezőn

Bombák, lőszerek és régészeti leletek feltárásával indulhat a Parkváros-projekt.

február 14., 11:41

  • Címlapon
Bántóan sima csehországi vereséggel esett ki a Fradi az Európa-ligából

Bántóan sima csehországi vereséggel esett ki a Fradi az Európa-ligából

A Viktoria Plzen egy félidő alatt elintézte a magyar bajnokot.

tegnap, 22:53

  • Címlapon
Simicskó István: A hazaárulózást én is túlzásnak tartom

Simicskó István: A hazaárulózást én is túlzásnak tartom

A KDNP frakcióvezetője állítja, nem félnek, és nem fél a Fidesz sem.

tegnap, 17:58

  • Címlapon
Öt doktor lapátokkal akciózott a Homokhátságon

Öt doktor lapátokkal akciózott a Homokhátságon

Elegük lett, ezért földet lapátoltak a vízelvezető árokba.

tegnap, 16:59

  • Belföld
A Tisza Pártra figyel két Tisza-parti város polgármestere: igény lenne a kormánybuktatásra

A Tisza Pártra figyel két Tisza-parti város polgármestere: igény lenne a kormánybuktatásra

A 2026-os választásokon a Tisza is indul, de Szegeden és Vásárhelyen sincs alapszervezete, ám van nyitottság az együttműködésre.

február 14., 07:20

  • Belföld
Így drágultak a gyógyszerek, a legszegényebbek járnak pórul

Így drágultak a gyógyszerek, a legszegényebbek járnak pórul

A gyógyszerkasszát az utóbbi években leginkább az onkológiai kezelések drágulása terheli.

február 14., 06:49

  • Belföld
Eldőlt, jöhet-e szövetség az MSZP és a DK között a 2026-os választáson

Eldőlt, jöhet-e szövetség az MSZP és a DK között a 2026-os választáson

Komjáthi Imre a pártja jövőjéről beszélt.

február 14., 11:50

  • Belföld
Emelik a hadigondozottak és a politikailag meghurcolt személyek járandóságát Magyarországon

Emelik a hadigondozottak és a politikailag meghurcolt személyek járandóságát Magyarországon

Az intézkedés csaknem százezer magyart érint.

február 14., 14:42

  • Belföld
Orbán Viktor: Nem kell kilépni az Európai Unióból, szétesik az magától is

Orbán Viktor: Nem kell kilépni az Európai Unióból, szétesik az magától is

A miniszterelnök a Kossuth rádióban adott interjút.

február 14., 07:45

  • Címlapon
Visszavágott az őszi súlyos vereségért a Veszprém, amivel biztosította negyeddöntős szereplését

Visszavágott az őszi súlyos vereségért a Veszprém, amivel biztosította negyeddöntős szereplését

Egy szörnyű jelenet azonban beárnyékolta a bakonyiak BL-csoportelsőséget érő győzelmét.

tegnap, 20:31

  • Címlapon
Megszólalt a Vatikán Ferenc pápa állapotáról

Megszólalt a Vatikán Ferenc pápa állapotáról

A katolikus egyházfő a kórházban nevezett ki egy püspököt.

tegnap, 20:49

  • Belföld
Magyar Péter: Semmi közük a magyar embereknek ahhoz, hogy öt vagy tíz éve mit csináltam

Magyar Péter: Semmi közük a magyar embereknek ahhoz, hogy öt vagy tíz éve mit csináltam

Az M1 riportere arról próbálta kérdezni, hogy vett-e Mészáros Lőrinc-féle részvényeket.

február 14., 11:39

  • Belföld
Terhességével magyarázta az ittas vezetést egy ózdi nő

Terhességével magyarázta az ittas vezetést egy ózdi nő

Nem először ült volán mögé hasonló állapotban.

tegnap, 21:45

  • Belföld
Ömlik a gáz Szentendrén egy elvágott vezeték miatt, nem térhetnek haza a közelben élők

Ömlik a gáz Szentendrén egy elvágott vezeték miatt, nem térhetnek haza a közelben élők

A 11-es főúton több mint két kilométeres a torlódás.

február 14., 12:16

  • Belföld
Az ügyészség szerint nem ölték meg a rendőrök az előlük menekülő zagyvarékasi férfit

Az ügyészség szerint nem ölték meg a rendőrök az előlük menekülő zagyvarékasi férfit

Kategorikusan kizárták, hogy gondatlanságból elkövetett emberölés történt volna.

február 14., 12:41

  • Címlapon
Akár 300 ezres bírságot kockáztat, aki nem végzi el a NAV adategyeztetését

Akár 300 ezres bírságot kockáztat, aki nem végzi el a NAV adategyeztetését

A hivatal átláthatóságot vár a döntéstől.

tegnap, 07:29

  • Belföld
Döntött a bíróság, rács mögött marad Óbuda polgármestere

Döntött a bíróság, rács mögött marad Óbuda polgármestere

Kiss László augusztus óta van előzetes letartóztatásban.

február 14., 13:55

  • Mindeközben
Eljegyezték Gelencsér Tímeát

Eljegyezték Gelencsér Tímeát

tegnap, 10:27

  • Belföld
Elfogta a rendőrség az egyik legkeresettebb magyar bűnözőt, Tenerifén bukkantak a nyomára

Elfogta a rendőrség az egyik legkeresettebb magyar bűnözőt, Tenerifén bukkantak a nyomára

Hiába használt inkognitót, nem menekülhetett a magyar nyomozók elől.

február 14., 09:51

  • Belföld
Szalmonellás terméket hívott vissza az Auchan

Szalmonellás terméket hívott vissza az Auchan

Egy önellenőrzés keretében történt vizsgálat alapján mutatták ki a kórokozót.

február 14., 10:32

  • Címlapon
Magyar Péter visszalépett, nem megy el a Sznobjektív felvételére

Magyar Péter visszalépett, nem megy el a Sznobjektív felvételére

A hírt Puzsér Róbert közölte, majd Magyar Péter is reagált.

tegnap, 20:28