„Bármikor megüthetek vagy akár meg is ölhetek valakit” – vallotta egy felnőtt ADHD-s beteg az Indexnek

ADHD vizsgálat 2
2024.11.26. 09:59
Egyes becslések szerint a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) a magyar gyerekek 8-10 százalékát érintheti, de a tudósok szerint a betegség sok esetben felnőttkorban is tartósan jelen van. Az ADHD-s betegek életét nehezíti, hogy hosszabb ideje gyógyszerhiány van. Az egészségügyi államtitkárság az Indexnek úgy nyilatkozott, hogy a Bitinex nevű készítmény gyártási probléma miatt december végéig nem lesz kapható, míg a helyettesítője, a Strattera belsőleges oldat november 30-ig.

„Általános iskola óta érezhető, hogy valami nem stimmel velem. Nyilvánvalóan nagyon okos voltam, és tehetséges eleinte matematikában, majd fizikában, kémiában, biológiában, csillagászatban” – kezdte a történetét az Index ADHD-val foglalkozó cikkére reagálva egy középkorú férfi, aki az egyik vidéki egyetemen tanít. Nála és két lányánál néhány éve diagnosztizáltak ADHD-t. A betegség teljesen megkeserítette az életét, és komoly gondokat okozott a karrierjében is.

„A csoportom rajtam röhögött, a tanárom is engem cikizett”

„Gondok voltak a helyesírásommal, továbbá az orosz, majd az angol nyelvvel. Nehezem tanultam a szavakat, sok hibát vétettem a dolgozatokban és a szövegekben. Ezenfelül nagyon ügyetlen voltam, kétbalkezes” – írta a névtelenséget kérő egyetemi oktató.

A középiskolában a ronda írásom miatt sokat szenvedtem. Érdekes módon matematikából, koordináta-geometriából nagyon rossz voltam. Sok számolással járt, el lehetett rontani, és el is rontottam. Az igazi problémát az angol nyelv jelentette. Most már tudom, hogy nincsen hangmemóriám, illetve komoly koncentrációproblémáim vannak, de akkor egyszerűen a csoportom rajtam röhögött, illetve az angoltanárom is cikizett

– elevenítette fel a gimnáziumi éveket a férfi, akinek külföldi kutatómunkájában is komoly nehézséget jelentett – ahogy írja –, hogy az angolt B1-es szinten tudta csak elsajátítani.

„Menedzseri állásom volt Németországban, sok meetinggel, értekezlettel, konferenciákkal, amiket alig tudtam követni. Ennek az lett a következménye, hogy totál kikészültem idegileg” – vázolta a kutató.

Nincs felnőtt-gyógyszertámogatás, se gyógyszer a patikákban

A férfinél 2021 februárjában nagyon súlyos figyelemzavart és impulzív viselkedést állapítottak meg. Bevallása szerint rendszeresen kell edzenie, „vagy teljesen bezsong”.

Nála és még sokaknál a Bitinex nevű gyógyszer használ, azonban a magyar patikákban már egy éve nem lehet kapni.

„A Bitinex 18 ezer forint volt egy dobozzal, ami körülbelül egy hónapra elég. De nem kérhetek rá szakorvosi támogatást, mert felnőtteknek nem jár. Írtak a NEAK-nak méltányossági kérvényt többször, nem is válaszoltak” – panaszolta a középkorú férfi. Hozzátette: a gyógyszerhiány miatt veszélyt jelent munkatársaira, illetve a közvetlen környezetére.

Bármikor megüthetem vagy akár meg is ölhetem őket. Sajnos sokat beszélek, hangos vagyok, és meggondolatlanabb a gyógyszer hiánya miatt. Konfliktus pedig van bőven

– nyilatkozta az Indexnek az egyetemi oktató.

Mi okozza a gyógyszerhiányt Magyarországon?

Megkerestük a Belügyminisztérium (BM) egészségügyi államtitkárságát, hogy mi okozza a gyógyszerhiányt, valamint ezt a problémát mikorra tudják orvosolni.

A Bitinex nevű, atomoxetin-hatóanyagú készítmény forgalomba hozatali engedélyének jogosultja gyártási probléma miatt december végéig átmeneti hiányt jelentett. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) folyamatosan nyomon követi az EU-ban vagy azon kívül jelentkező gyógyszerellátási zavarokat

– válaszolta az Indexnek Takács Péter államtitkársága.

Mint hozzátették: eddig a termék helyettesítője, a Strattera belsőleges oldat volt elérhető hazánkban hasonló árban, mivel azonban Európa-szerte fennálló problémáról van szó, ebből a gyógyszerből is elfogytak a készletek. A Strattera oldat november 30-ig van hiányként bejelentve.

A hiány enyhítésére az Egyesült Államokból érkezett atomoxetinkontingens több hatáserősségben már az országban van, a nagykereskedő ígérete szerint hamarosan elérhető lesz. A gyógyszerészek az Euromedic Pharma nagykereskedőktől érdeklődhetnek a rendelésről.

Ezenkívül jó hír  tette hozzá válaszában az államtitkárság –, hogy az Egis 18 mg-os hatáserősségű Bitinexéből is érkezett nemrég egy korlátozott mennyiség, amely jelenleg elérhető.

Az ADHD nem csupán gyerekbetegség

Az ADHD kialakulása több gén kölcsönhatásának és a környezeti tényezők együttes hatásának eredménye. A szakemberek szerint külső tényező lehet például az életmód vagy különböző környezeti hatások, amelyek fontos szerepet játszanak a rendellenesség kialakulásában.

Bunford Nóra, a Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet Klinikai és Fejlődés-neuropszichológia Kutatócsoportjának vezetője korábban az Indexnek elmondta: néhány évtizeddel ezelőtt még azt gondolták, hogy az ADHD egy csak gyermekeket érintő zavar.

Ma már úgy látja a tudomány: az ADHD sok esetben felnőttkorban is tartósan jelen van

– mondta el Bunford doktornő.

A felnőttkori ADHD-s betegek gyógyszerei azonban nem támogatottak. A Belügyminisztérium egészségügyi államtitkársága szerint a „gyógyszerek befogadására, a támogatott indikációk körének kiszélesítésére adott készítmény vonatkozásában a készítmény forgalomba hozatali engedély jogosultjának kérelme alapján van lehetőség. Amennyiben a forgalmazó benyújtja a kérelmet, akkor az orvosszakma véleménye az irányadó a döntéshozatalban a költséghatékonysági szempontok figyelembevételére”.

A BM szerint az elmúlt évek során nem érkezett kérelem a NEAK-hoz az ADHD kezelésére szolgáló készítmények támogatotti körének bővítésére vonatkozóan.

(Borítókép: Az MTA Lendület Fejlődéstani és Transzlációs Idegtudomány Kutatócsoportjának vizsgálata. Fotó: MTA Lendület Fejlődéstani és Transzlációs Idegtudomány Kutatócsoport)