Döntött a kormány, kétéves moratórium lép érvénybe a fővárosi Airbnb-típusú lakáskiadásra
További Belföld cikkek
Kétéves moratóriumot léptet érvénybe a kormány a fővárosi Airbnb-típusú lakáskiadásra januártól. A moratórium értelmében jövő január 1. és 2026. december 31-e között nem vehető nyilvántartásba új magán- vagy egyéb szálláshely Budapesten.
Mint arról az Index beszámolt, ahhoz, hogy a magyar gazdaság 2025-ben 3–6 százalék közötti növekedést érhessen el, a kormány 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet fogadott el. Ennek részeként a budapesti lakhatási válság kezelése érdekében a kormány jelentősen szigorítja a rövid távú lakáskiadás (Airbnb) szabályozását.
- A törvényjavaslat értelmében 2025-től kezdődően a magánszálláshelyek után fizetendő éves átalányadó – amely összegét tekintve 7 éve változatlan – Budapesten a négyszeresére, azaz lakószobánként a jelenlegi rendkívül alacsony 38 400 forintról 150 000 forintra emelkedik.
- A javaslat mindemellett kétéves moratóriumot vezet be az Airbnb-típusú lakáskiadásra, azaz 2025-ben és 2026-ban nem lehet új nyilvántartásba vételt kezdeményezni rövid távú lakáskiadás céljából a fővárosban. A rövid távú lakáskiadás szabályozásának szigorítása a vidéki településeket semmilyen módon nem érinti.
A fővárosban élő 800 ezer háztartás közel 18 százaléka, 140 ezer háztartás él hosszú távú bérletben, ami nemzetközi összehasonlításban is kimagasló. A Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja szerint ezt rontotta, hogy a turisztikai célú rövid távú lakáskiadás (Airbnb) is jelentősen elterjedt az elmúlt években, így jelenleg közel 26 ezer szobában fogadnak vendégeket a főváros magánszálláshelyein.
Karácsony Gergely a befektetési célú lakásvásárlás korlátozásában látja a megoldást
Karácsony Gergely főpolgármester szerint a fővárosi lakhatási probléma egyik megoldása az lenne, ha korlátoznák a befektetési célú lakásvásárlást. Ezért októberi előterjesztésében egy kétéves moratóriumra tett javaslatot az Európai Gazdasági Térségen kívüli állampolgárok befektetési célú lakásvásárlására, amit a Fővárosi Közgyűlés meg is szavazott.
A főpolgármester szerint ugyanakkor a budapesti lakhatási válság több okra vezethető vissza:
- túl kevés az önkormányzati bérlakások aránya (100 lakásból 4 van önkormányzati tulajdonban, de azok is rossz állapotúak, szegregált környezetben),
- az Airbnb (rövid távú lakáskiadás) nem rendelkezik szabályozással,
- a külföldiek befektetési célú lakásvásárlása.
Ezekre Karácsony Gergely három megoldási javaslattal állt elő: a bérlakásépítés, a kollégiumi férőhelyek növelése, valamint új Airbnb-szabályozás, ezenfelül megjegyezte, hogy egy tíz pontból álló tervezetet nyújt be ezzel kapcsolatban, amelynek egyik kulcspontja a befektetési célú lakásvásárlás korlátozása.
(Borítókép: Kolumbán Kitti / Index)