Hadházy Ákos: A sok botrány között én sem figyeltem fel erre az újabb mocskos húzásra
További Belföld cikkek
- Leugrott egy férfi hétfő hajnalban a budapesti repülőtér galériájáról
- Egy ideig még rácsok mögött marad a „Lakatos Márk-ügy” gyanúsítottja
- Magyar Péter: Lárifári, áldatlan kutyakomédia
- Karácsony Gergely leszögezte, hogy nem hagynak magára senkit, két új helyszínen segítenek
- Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét is elérte a madárinfluenza
Mint arról az Index is beszámolt korábban, a tankerületi gimnáziumok szigorú ajánlást kaptak a fenntartótól arról, milyen pontszámokkal érdemes felvenniük a jelentkezőket. Ennek alapján a négy évfolyamos képzés esetében minimum 50 pontot, a nyelvi előkészítő esetében 60 pontot, a hat évfolyamos képzéseknél 70 pontot „ajánlott” elérni a 100-ból azoknak a felvételizőknek, akik gimnáziumba szeretnének bekerülni.
A nyolcadikos általános iskolások csaknem fele (21,4 ezer tanuló) viszont 50-nél kevesebb pontot ért el a központi írásbelin. A hatodikos általános iskolásoknak pedig csak a 23,15 százaléka (2163 fő) szerzett 70 vagy ennél magasabb pontszámot. Így sok általános iskolást foszthatnak meg a gimnáziumi továbbtanulástól.
Bár az október végi értesülések szerint csak ajánlásról van szó, Hadházy Ákos vasárnap már „újabb mocskos húzásról” írt a Facebookon, amire még ő sem figyelt fel korábban a sok botrány között. A független országgyűlési képviselő arról tájékoztatott közösségi oldalán, hogy
ennek egyetlen célja, hogy pár éven belül bezárhassanak egy sor kisebb gimnáziumot, így oldva meg a tanárhiányt.
Az ellenzéki politikus mindezt arra alapozza, hogy egy magyarországi gimnázium névtelenséget kérő igazgatóhelyettese levelet írt neki, azt állítva, hogy a ponthatárokról szóló tervet már idén beleíratták a felvételi tájékoztatókba a tankerületeken keresztül közölt, ellentmondást nem tűrő szóbeli utasítással. Az igazgatóhelyettes szerint azért szóbelivel, mert erre a fenntartó nem adhatna utasítást, ugyanis szakmai igazgatási feladata nincs, így egy ilyen utasítás sérti a megmaradt intézményi autonómiát.
„Mivel a sajtóba ez kiment, annyit finomítottak a dolgon, hogy csak »ajánlott« ponthatárként szerepel a dolog. Azt viszont most már egészen friss, és egészen biztos információból tudom, hogy jövőre tervezik ennek a kötelező bevezetését. Gondolom, ha kell, akkor majd jogszabályt módosítanak” – írta az illető.
Az igazgatóhelyettes hét pontban szedte össze, hogy szerinte ezzel mi a baj, ez Hadházy Ákos posztjában olvasható.
Lapunk az értesüléssel kapcsolatban e-mailben kérdezte a Belügyminisztériumot, az Oktatási Hivatalt, a Klebelsberg Központot, valamint Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárt is. Amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.
Reagált a Belügyminisztérium
A Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya lapunkat arról tájékoztatta, hogy
egyre kevésbé érdemes felülni a névtelenség mögé rejtőzőknek és az egészen biztos információk birtokában lévőknek. A felvételikre vonatkozó jogszabályok nem változtak, a tárca a felvételikkel kapcsolatban intézkedést nem hozott. A fenntartóknak ugyanakkor van lehetőségük arra, hogy a középfokú felvételi során irányelveket érvényesítsenek, ezt többük megtette annak érdekében, hogy a teljesítmény érvényesüljön.
Megjegyezték, „az egyik felvetés, nevezetesen a »tanárhiány megoldása« könnyen beláthatóan teljes abszurditás, hiszen a tanulói létszám nem változna az állítólagos igazgatóhelyettes fantáziálásától és a képviselő úr – tévesen levont – következtetésétől”.