Lemondott Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke
További Belföld cikkek
- Változások a Magyar Telekom élén, több felsővezető távozik
- Felfüggesztetett szabadságvesztést kapott a férfi, aki önkielégítést végzett a MÁV vonatán
- 12 éves lányoktól, „Tóth Nikoletta” álnéven zsarolt ki meztelen képeket egy 35 éves férfi
- Továbbra sem színesíti hétköznapjainkat az időjárás, borongósan folytatódik a hét
- Iskolai botrány Pest vármegyében: a gyerekek élőláncot álltak szeretett osztályfőnökükért
Lemondott Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke a testület keddi, rendkívüli ülésén – értesült a Telex. Szabó Péterrel kapcsolatban az igazságügyi reform miatt tartottak bizalmi szavazást, amelynek köszönhetően több bíró a függetlenségét félti, zsarolást és politikai nyomásgyakorlást emlegetve.
Egy kiszivárgott belső beszélgetésben Szabó Péter elmondta, hogy nem volt lehetőségük a kormánnyal kötött megállapodás érdemi alakítására, és hangsúlyozta: ha nem engedtek volna a minisztériumnak, elmaradt volna a fizetésemelés. A bírói függetlenséggel kapcsolatban pedig úgy fogalmazott: „Lehet miatta kényeskedni, azonban a megállapodást el kellett fogadni.”
A bizalmi szavazást öt bíró (Félegyházi Megyesy Fatime Mária, Hild Ágnes, Kardos Dóra, Kozlovzky Ágnes, Nagy István András) kezdeményezte az elnök ellen.
Miről szól az igazságügyi reform?
Korábban az Index is beszámolt arról, hogy Tuzson Bence igazságügyi miniszter rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze a bírák és az igazságügyi alkalmazottak béremelésével, valamint az igazságszolgáltatás hatékonyabbá tételével kapcsolatban.
Tuzson Bence azzal kezdte sajtótájékoztatóját, hogy megállapodtak az Országos Bírósági Hivatallal, az Országos Bírói Tanáccsal és a Kúria elnökével abban, hogy a következő időszakban a hatékonyság növelése érdekében több változtatást visznek végig a bírósági szervezet működésében. A cél az, hogy hatékonyabbá váljon a bíróságok működése, és a magyar emberek minél gyorsabban juthassanak megfelelő, méltányos döntéshez. A megállapodásnak több eleme is van.
A miniszter az előzményekről kifejtette, az elmúlt egy évben szinte az összes törvényszékre elment, találkozni az ottani vezetéssel. Az ügyvédi kamarák vezetésével is találkozott, annak érdekében, hogy átbeszéljék, mire van szüksége a bírósági szervezetnek és az ügyvédi hivatásnak. Tuzson Bence megköszönte mindazoknak, akikkel találkozott, a sok szakmai véleményt, amely hozzásegítette őket a megállapodáshoz. A megállapodás tartalmaz egy komoly illetményemelést is.
2027-ig több lépésben emelik a jövedelmeket, ennek eredményeképpen a bírák jövedelme 48 százalékkal növekedik. A bírósági titkárok és fogalmazók jövedelme 82 százalékkal emelkedik átlagosan. Az egyéb bírósági alkalmazottak jövedelme 100 százalékkal nő.
Egy átlagos bírói jövedelem 2,2 millió forint lesz. A bírósági titkároké és fogalmazóké 1,1 millió, az egyéb bírósági tisztviselők jövedelme eléri a 850 ezer forintot. A béremelés többlépéses, a jövedelmek 2025 január elsejétől, 2026 január elsejétől és 2027 január elsejétől emelkednek.