- Belföld
- orbán balázs
- doktori védés
- eötvös loránd tudományegyetem
- unger anna
- opponens
- doktori disszertáció
Orbán Balázs opponense kemény üzenetet küldött a bírálóinak
További Belföld cikkek
- Három hónapos csecsemő halt meg Budapesten
- Órákon belül új hagyományt teremt Sulyok Tamás köztársasági elnök
- Rónai Egon: Ha akkor nem rúgnak ki, az életem egészen másfele kanyarodik
- Nem akármilyen drogfogásról számolt be a budapesti rendőrség
- Egy sérült vízcső miatt péntektől egy szakaszon nem jár a 4-es, 6-os villamos
Kedden tartották Orbán Balázsnak, a miniszterelnök politikai igazgatójának a doktori védését, amely nagy vitát váltott ki a közéletben az utóbbi hetekben. Többek között Ungár Anna, Orbán Balázs doktori disszertációjának opponense is többször kapott nyilvános vagy privát megjegyzéseket arról, hogy „hogyan vállalhatta” el ezt.
„Kellemetlenkedő kommentek, gúnyos e-mailek, fejelfordítások és nem köszönések kísérték a tavaszt, majd az elmúlt heteket” – fogalmazott friss Facebook-bejegyzésében, amelyben az elmúlt időszak történéseire reagált az ELTE TÁTK egyetemi docense.
Mint írta, oktatóként nem válogathat hallgatók között aszerint, hogy kit vizsgáztat, kinek a szövegét bírálja el, ki vehet részt egy rendezvényen, kinek segítheti a diploma- vagy fokozatszerzését. Oktatóként arra szerződött, hogy az egyetem bármely polgárának rendelkezésére álljon, ha vizsgáról, diplomaszerzésről, fokozatszerzésről van szó.
Ebben az esetben az egyetlen világnézeti szempont, amit mérlegelhetek, a tisztesség, és ennek részeként az egyenlő bánásmód. Minden elém kerülő vizsgázó vagy dolgozatbírálatra felkérés esetén két dolgot van csupán jogom mérlegelni. Egyrészt, hogy értek-e az adott témához annyira, hogy meg tudom ítélni a munka szakmai minőségét. Másrészt, hogy van-e olyan rejtett összeférhetetlenség az illető hallgató és köztem, amiről a felkérő kolléga vagy testület nem tud, de nekem kötelességem jelezni. Hogy nem vagyok közeli barátja, más szervezetben harcostársa, bt.-kültagja vagy éppen közeli rokona az illetőnek, mely kapcsolat esetleg nem köztudott, de az én objektív értékítéletemnek mégis akadályát képezi
– fogalmazott bejegyzésében Unger Anna.
Kitért arra is, hogy minden hallgatóval úgy kell eljárnia, mint az előtte vizsgázóval és az utána érkezővel. Nincs joga világnézet, politikai hovatartozás, pozíciók vagy bármely más szempont mentén különbséget tenni a bánásmódot tekintve, és nem engedheti meg magának, hogy e két szemponton túl továbbiakat érvényesítsen – mert nem hatalmazhatja fel magát arra, hogy bizonyos esetekben más megfontolások mentén járjon el, csak mert a hallgató személye körüli helyzet egyesek szerint ezt morálisan megkövetelné. Hozzátette: „Ha egyszer megteszem, bármikor megtehetem. Holnap, holnapután, akármikor, akárkivel szemben, saját kizárólagos, minden külső normát, kontrollt figyelmen kívül hagyó szempontjaim mentén. Ezt hívjuk önkénynek.”
Az opponens szerint senkinek nincs joga ahhoz, hogy a bírálóbizottságot egészében, a tagjait külön és az opponenseket különösképpen meghurcolja, szakmai bírálatuk kapcsán politikai befolyást, félelmet sejtessen, objektivitásukat, emberi és szakmai tisztességüket megkérdőjelezze.
Egy dologhoz nem volt joguk
„Mindazok, akik szerint etikai problémák merültek fel a doktori eljárás kapcsán, megtehették volna, hogy etikai problémáikat az egyetem erre illetékes testületei elé tárják, hogy az egyetem közössége ezt meg tudja vitatni. Megtehették volna azt is, hogy amennyiben a jelölttel szemben etikai problémáik merülnek fel, ezt etikai eljárás keretében tisztázzák. Megtehették volna azt is, hogy ha szerintük ebben a helyzetben lehetetlen objektív döntést hozni, lemondanak doktori tanácsi tagságukról – hiszen ők maguk is azt állították, hogy nem tudnak politikailag elfogulatlan, objektív döntést hozni a doktori eljárásról. Egy dolgot nem tehettek volna meg, egy dologhoz nem volt joguk: a nyilvánosságban megkérdőjelezni a bírálóbizottság és tagjai integritását. Azt sugalmazni, hogy az opponensek és a bizottság majd félelemből fog véleményt írni, kérdezni, döntést hozni” – írta.
Majd arról is szót ejtett, hogy az oktatói munkája során soha nem vezérelte semmilyen hatalomtól való félelem, így most sem. Egy dolgozat elbírálásánál nem lehet mást, mint tudományos szempontokat figyelni, ez az egyetem érdeke. Mint írta: „Akik azt állítják, hogy az egyetem érdekeinek rendelem alá a véleményemet – nos, ők igazat mondanak. Az egyetem érdeke ugyanis a tisztességes, tudományos megalapozottságú, és világnézeti vagy pártpolitikai szempontoktól mentes bírálat. Ahogy ez most is történt.”
A teljes poszt itt olvasható el. Orbán Balázs doktori disszertációjának védéséről az alábbi cikkünkben számoltunk be részletesen.