Lencsevégre kapták a Bükkben kóborló barna medvét
További Belföld cikkek
- Felsővezetéki hiba és több járműhiba is volt a MÁV-nál vasárnap reggel
- 300 milliárd forintért takaríthatja a kórházakat egy cég a következő négy évben
- Készüljön fel, érkezik a havazás Magyarországra!
- Bejelentett egy szivárgást a gázműveknek, a kocsijára terhelték a költségeket
- Teljesen kiégett egy hajó a Tiszán
Többször írtunk már arról, hogy medvenyomokat láttak a Bükkben, most pedig a WWF Magyarország és az Egererdő Erdészeti Zrt. közösen üzemeltetett vadkamerájának köszönhetően egy novemberi felvételt tettek közzé egy, az erdőben kószáló barna medvéről.
A közelmúltban volt, hogy Lillafürednél, a Csókás-forrás közelében fotóztak medvelábnyomokat, azt megelőzően pedig szintén a Bükki Nemzeti Parkban, Felsőhámor és Újmassa között találkoztak az állat nyomaival túrázók. A szakemberek szerint a területükön létesített összes szóró helyét pontosan ismerik, és azokat sűrűn felkeresik.
A fokozottan védett barna medvék a WWF Magyarország korábbi közleménye szerint rendszeresen kóborolnak Szlovákia és Magyarország között, a mostani felvételt megelőzően augusztusban rögzített egy példányt a szervezet vadkamerája a Bükk déli részén. Ez idáig nem érkezett bejelentés arról, hogy bármilyen problémát okozott volna a medve. A szakemberek elképzelhetőnek tartják, hogy az állat itt tölti majd a telet, és a téli álom előtt táplálékot keresget az Északi-Középhegység területén.
Növényevő, de…
Többször előfordult, hogy a bejelentők tévesen jelezték medvenyomként a más fajok (gímszarvas, borz) által hagyott életnyomokat, de olyan is előfordult a Bükki Nemzeti Park igazgatósága szerint, hogy nem Magyarországon készült felvételt is megosztottak a „medverajongók”, ez pedig szerintük nem kedvez a faj hazai megítélésének. Az igazgatóság az erdőkbe telepített kamerák segítségével napi szinten dokumentálja a fokozottan védett fajok előfordulásának aktivitását, így igyekeznek hiteles tájékoztatást nyújtani a lakosságnak, de a szakemberek minden hozzájuk érkező észlelést kivizsgálnak.
Bár a barna medve a nagyragadozók közé tartozik, mégis nagyrészt, mintegy 70-80 százalékban növényi eredetű táplálékot fogyaszt. A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága szerint a kirándulóknak már nem sokáig kell aggódniuk, ugyanis a Kárpátokban élő barna medvék jellemzően november, december hónapban kezdik meg téli álmukat.